Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jogosítvány érvényességi...

Jogosítvány érvényességi idejének lejárta után van valami türelmi idő, vagy igazoltatáskor azonnal büntetnek, illetve lehet-e gondja ebből a gépkocsi tulajdonosának, ha nem ő vezet? Köszönöm.

Figyelt kérdés

A jogi megítélés mellett alapvetően a gyakorlat érdekel. Pl. csak figyelmeztet a rendőr, büntet, elveszi a jogsit, stb.


Próbáltam utánanézni jogszabályokban, de csak olyat találtam, hogy "Az engedélyhez kötött jármű vezetője nem rendelkezik járművezetésre jogosító okmánnyal - 45 eFt helyszíni bírság". Úgy értelmezem, ez arra az esetre vonatkozik, ha valakinek abszolút nincs jogsija, nem arra, ha van, csak mondjuk pár napja lejárt, és még nem újíttatta meg.


A jogszabály szerint pl. a forgalminál csak a 3 hónapnál régebbi lejárat esetén van bírság. Kérdés, hogy a jogsi esetében mi a helyzet.



2017. júl. 21. 19:46
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

► „A járművezetés személyi feltételei

• 4. § (1) Járművet az vezethet, aki

a) a jármű vezetésére jogszabályban meghatározott, érvényes engedéllyel rendelkezik,”

1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ)


• „29. § (1) A vezetői engedély a következő határidőig jogosít vezetésre:

a) a vezetői engedély kategória érvényessége az előírt orvosi vizsgálaton megállapított egészségi alkalmassági időpontig,”

326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról


• Tehát, a vezetői engedély az egészségi alkalmassági időpontig jogosít vezetésre (326/2011), ebből következően, azután nem érvényes engedély. Ebben a jogszabályban van, és így van meghatározva az engedély érvényessége.

Márpedig a KRESZ 4. § (1) szerint járművet csak az vezethet, aki jogszabályban meghatározott, érvényes engedéllyel rendelkezik.

Ha nem rendelkezik érvényes engedéllyel, akkor megsérti a KRESZ 4. § (1) a) bekezdésében leírtakat.


A kérdésben említett 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendeletben szereplő szabálysértéseknél meghatározzák a kötelezően alkalmazandó, egységes bírság összeget.

► A 3. mellékletében, a KRESZ 4. § (1) a) pont megsértésének csak azok a formái szerepelnek, ha nincs vezetői engedély, az adott kategóriára nincs engedély, vagy utánképzés hiánya miatt szünetel a jogosultság.

Az nem, hogy van engedély, de nem érvényes.


► Nem minden szabálysértés szerepel azokban a rendeletekben, amelyek megszabott, kötelezően alkalmazandó, egységes bírságösszeget írnak elő.

Ilyenkor a hatóság (ennél a szabálysértésnél a rendőrség) mérlegelhet, hogy bírságol-e, és ha igen, akkor a Szabálysértési Törvény (2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről) adta határok közt, mennyire.

• „99. § (2) A helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet.”


• Lehet, hogy nem bírságolnak, lehet, hogy igen. Ha alaposak, akkor utánanéznek, hogy mi történt. Valóban csak feledékenység, vagy szándékosság, például súlyos egészségi probléma miatt nem hosszabbítottak.


► Az üzembentartóra is ez áll.

• „4. § (2) A jármű vezetését az üzembentartó nem engedheti meg, illetőleg a vezető nem engedheti át olyan személynek, aki az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek nem felel meg.” (KRESZ)

Olyannak engedte át, aki nem felel meg a 4. § (1) bekezdés feltételeinek.

• Ugyanakkor a 63/2012-es Kormányrendeletben csak azoknak az esetek szerepelnek kötelezően alkalmazandó bírságösszegekkel, amikor egyáltalán nincs engedély, nem csak nem érvényes.

• Nem valószínű, hogy foglalkoznak vele; ha igen, figyelmeztethetik, vagy őt is a Szabálysértési Törvényben szereplő összeghatárok közt bírságolhatják.


► A vezetővel kapcsolatban van még egy lehetőség, szintén a Szabálysértési Törvényben szerepel:

„16. § (1) Az eljárás alá vont személy eltiltható,” „ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.”

• Ez, tulajdonképpen, bármilyen szabálysértés esetén alkalmazható. Nem valószínű, hogy néhány napja lejárt vezeti engedély miatt élnek vele.


KRESZ: [link]

Okmányok: [link]

Kötelező bírságok: [link]

Szabálysértési Törvény: [link]

2017. júl. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Huhh, nagyon köszönöm a kimerítő választ.


Az első feléhez: az egyértelmű, hogy a lejárat után már nem jogosít vezetésre az okmány. A rendőri reakció, a szankció érdekelt.

Minden bizonnyal úgy van, ahogy írod, azaz az általános, 5-50 ezer Ft közti bírság vonatkozik az esetre, aminek konkrét összege, illetve egyáltalán az alkalmazása mérlegeléstől függ, tehát akár megelégedhetnek egy figyelmeztetéssel is.


Mindenesetre arra következtetek, hogy nem feltétlenül éri meg rizikózni, ha teljesen a rendőr "jófejségén" múlik, miként reagál.

2017. júl. 22. 09:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!