Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Elsobbsege_vane_a_szandeknak...

Elsobbsege_vane_a_szandeknak Tudtátok-e? A gyalogosok többsége olyan értesülés birtokában van, hogy ha a gyalogátkelőhely szélén átkelési szándékkal áll, akkor a járművek kötelesek megállni, és számára biztosítani az áthaladást.

Figyelt kérdés

- Ez nem teljesen így van, annak ellenére, hogy több helyen is azt kommunikálták, hogy már a gyalogos szándékának is elsőbbsége van. A gyalogosnak a zebrán van elsőbbsége, de csak ha már áthalad a gyalogátkelőhelyen, és csak akkor léphet le, ha biztos a veszélytelenségben, nem mehet át hirtelen. A járművezető a zebrát fokozott óvatossággal közelíti meg, olyan sebességgel, hogy ha szükség van rá, akkor lefékezhessen, megállhasson, de mindig az adott helyzet határozza meg azt, hogyan cselekszik – mondta Horváth László békéscsabai gépkocsivezetés-szakoktató.

2013. április

[link]



2018. jún. 26. 11:20
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
90%

Az írás színvonalát mutatja egy ordenáré baromság.

Te is ide idézted. Akkor van elsőbbsége, ha már áthaladt. Hogy is van ez?

2018. jún. 26. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
76%

A gyalogosnak van elsőbbsége, ami nyilván csak úgy kivitelezhető, ha az autó akkor áll meg, amikor a gyalogos még nem lépett az autó elé.

Mi ebben a bonyolult.

Nehéz megállni?

Szoktam ilyet látni, amikor gyalog megyek, úgy csinál néhány autós, mintha valami nagy kegyet gyakorolna :)

Persze gyalogosok között is van hülye, de sokan azzal is bunkók, aki csak simán át akar menni, nem fut ki, nem ugrik eléd, stb.

2018. jún. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 Koplárovics Béci ***** válasza:
80%

"a gyalogos szándékának is elsőbbsége van"


Nem is a "szándékának" van elsőbbsége, hanem magának a gyalogosnak.

Mondjuk elég szomorú, hogy rengeteg autós társamnak büdös megállni a zebránál, ha lát ott szerencsétlenkedni valakit.


"mondta Horváth László békéscsabai gépkocsivezetés-szakoktató"


Felteszem egy lyukas zoknimat arra, hogy nem létezik Horváth László, békéscsabai gépkocsivezetés-szakoktató.


" A gyalogosnak a zebrán van elsőbbsége, de csak ha már áthalad a gyalogátkelőhelyen, és csak akkor léphet le, ha biztos a veszélytelenségben"


Ha már áthalad, akkor már az úton van. Persze sok marha akkor is el akarja ütni. Egyébként meg ez alapján ha már lelép az út szélén a padkáról a zebráról, akkor ugye satufék, nem? Mert akkor már a zebrán van, tehát meg kell állnod. A normális autós ésszel él, és figyel a többi közlekedőre (autósra, biciklisre, gyalogosra, repülőre, ufóra, időutazóra, stb). A többi meg jobban tenné, ha otthon maradna.

2018. jún. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
65%

És az tudtátok-e? Az autósok többsége a fenti értesülés birtokában joggal hiheti, hogy csak a zebrán haladó gyalogosnak van elsőbbsége. Ehelyett:


Azt a helyet, ahol az bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.

2018. jún. 26. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
73%

Én nem értem, mi olyan bonyolult a zebránál történő elsőbbségadási kötelezettség értelmezésében. Közeledek a zebra felé az autóval, figyelem, hogy mennyire belátható a zebra környezete. Ha ott gyalogos mozog, úgy készülök, hogy át is fog előttem menni, fékkèszenlét, lassítás. Persze, olykor elfordul a gyalogos másfelé vagy leáll beszelgetni, de nem ez a jellemző. Ha pedig rosszul belátható a zebra környezete pl fa, bokor, parkoló jármű, egyéb okok miatt, akkor eleve visszaveszek a tempóból.


Őszintén szólva szerintem idehaza nincs olyan nagyon sok zebra, hogy ne lehetne odafigyelni mindegyiknél és az időveszteséged is teljesen elhanyagolható.

2018. jún. 26. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
23%

Az elsőbbség megadása azt jelenti, hogy az elsőbbséggel rendelkezőt nem lehet kényszeríteni sebességének vagy haladási irányának hirtelen megváltoztatására.

Érdemes figyelni a _hirtelen_ szóra. Például ha kifordulok egy védett útvonalra egy alárendelt útról, és az azon haladó egy időben történő gázelvétellel fékezés nélkül be tud engedni, akkor nem sértettem meg az elsőbbségét.


Egész pontosan KRESZ 1. számú függelék III. bekezdés b) pont:

Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában.


Ennek alapján, ha egy belátható úton már bő 100 méterről látom a gyalogos, lassítok úgy, hogy kb. 2-3 méterrel mögötte haladjak el, amikor már átment a zebrán, akkor megadtam az elsőbbségét.

De elsőbbséget adni csak annak lehet, aki tudja hogy van neki. Ha csak néz, megtorpan, megáll a középső járdaszigeten, akkor ennek számomra az a közlendője, hogy lemondott az elsőbbségéről. Én megadtam volna, de ha bőven átérne előttem, és mégsem megy át, megállni nem fogok. Sokan kifejezetten utaznak rá, hogy az ésszerű áthaladás helyett megállásra kényszerítsék az autóst, de ez nálam nem működik.

2018. jún. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
51%

6: Ez nem így működik. Azért torpan meg, mert fél.

Mert pl. a közelünkben is ütöttek már el valakit zebrán, meg is halt. Nem futott ki. Az autós nem állt meg.

Na, attól kezdve én sem indulok el, nem megyek át, csak ha teljesen megáll az autó. Inkább ez, mint a halál.

2018. jún. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
75%
Kérdező, a jogszabály szerint a 40 tonnás kamionnak is csak a kereszteződésBEN van elsőbbsége, a kereszteződés előtt nincs. Mégis megállsz és átengeded. Persze ott egyből megkapnád a büntetést a szabálysértésért, ezért fel se merül benned, hogy kimenj elé. A gyalogos meg le van szarva, mert nem sok kárt tesz a kocsiban, igaz? Évekre el kellene venni a jogosítványát annak, aki nem képes megállni a zebránál.
2018. jún. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
55%

mi ebben a nehéz?

zebra+gyalogos = megállsz és átengeded.

ennyi. nincs de. nincs csak. átengeded.

mert elsőbbsége van.

2018. jún. 26. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
63%

Essék szó a gyalogos felelősségéről is.

Mi, akik járművet vezetünk, megtanultuk (és alkalmazzuk?) mit szabad és mit nem.

Pl. nem kényszeríthetek mást a sebességének és/vagy irányának megváltoztatására.

Amikor még tanulgatjuk a vezetést, talán túl óvatosak is vagyunk. Vagy nem, s az oktató fekszik bele a fékbe, rántja el a kormányt a teremtőt emlegetve.


A gyalogosnak nem kell tudnia, mi az a pont, amikor még leléphet a járdáról. Gyalogos lehet friss és fürge, de öreg, nehezen mozgó, szellemi fogyatékos, vagy akár vak is.

A jog okkal várja el, hogy a friss és fürge ésszerűen és biztonságosan cselekedjen. De ha egy öreg nénike a botjával, szürkehályoggal a szemén, enyhén demensen találkozik egy járművel, akkor ki fogja kikiáltani a nénit hibásnak, s nem az autóst?

2018. jún. 26. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!