Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egyirányú utcában kinek van...

Egyirányú utcában kinek van elsőbbsége, a kijelölt irányban közlekedő gépjárműnek vagy a vele szemben közlekedő kerékpárosnak?

Figyelt kérdés

Autóval haladok a kijelölt irányban egy szűk egyirányú utcában. Az út jobb szélén jármű parkol, ezért balra kellene húzódjak, hogy elférjek. Ugyanekkor szemben (a kijelölt iránnyal ellentétesen, de az új KRESZ szerint már ugye szabályosan) érkezik egy kerékpáros is, így egyszerre nem férnénk el a parkoló jármű mellett.


Ebben a helyzetben kinek van elsőbbsége és kinek kell megállnia, elengednie a másikat?


A konkrét szituációban a kerékpáros fékezett még időben és megállt, megvárta míg kikerülöm a parkoló autót. De kíváncsi vagyok mit mond erről a KRESZ, szabály alapján ki köteles elsőbbséget adni?



2018. júl. 24. 22:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%

Ilyen szempontból a KRESZ nem tesz különbséget a járművek között. A kerekes vagy nem ismerte a szabályt, vagy erősebbel nem húzunk újat, vagy előzékeny volt.

Elsőbbsége neki volt, mert az haladhat tovább el, akinek az útja nem akadályozott.

2018. júl. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Igen, azt tudom, hogy főszabályként az haladhat tovább először, akinek az útja nem akadályozott.


De ebben az esetben a kerékpáros a szabályos iránnyal szemben hajt a gépjármű meg mégis csak a szabályos irányban közlekedik. Ez a tény nem befolyásolja a fenti szabályt valahogy?

2018. júl. 24. 23:04
 3/14 anonim ***** válasza:
94%

Csak akkor mehet szembe a biciklis, ha van kiegészítő tábla.


Amúgy ugyanaz történik, mint egy bármilyen más útszűkületben. Az irányt változtató ad elsőbbséget az egyenesen haladónak. Ha mindketten irányt változtatnak, akkor kölcsönös udvariasság.

2018. júl. 24. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
33%

A válaszokat lepontozóknak ügye nincs jogosítványuk!

A kerékpárosnak volt elsőbbsége, ez teljesen egyértelmű.

S még akkor is, ha abban az utcában nem mehetett volna szembe.

2018. júl. 24. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
79%
A kerékpáros mehetett volna először, ha van kiegészítő tábla az egyirányú utcában számára. Mégpedig azért, mert neked ki kellett kerülnöd a parkoló autót, míg neki nem volt semmilyen akadály az útjában, így neked kellett volna várnod, míg elhalad.
2018. júl. 24. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Alex Fly ***** válasza:
55%
A 2. kommenthez egy megjegyzés: természetesen a kerékpáros is a szabályos irányban halad, akárcsak a gépkocsi. Az ő számára mindkét irány egyenrangú.
2018. júl. 25. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Az első választ lepontozók adják vissza a jogosítványukat!
2018. júl. 25. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
67%

A kerékpáros csak akkor hajthatott be, ha volt kiegészítő tábla, és az úttesten felfestett kerékpárnyom. Ha ez nincs, teljesen szabálytalan. Közkeletű tévedés, hogy minden egyirányú utcába bemehet szemből: NEM mehet be.

A szándékosan szabálytalan közlekedőket nem szoktam meglátni. Egyirányú utcába külön tábla nélkül szembe jövő kerékpárost, zebrán le nem szálló kerékpárost, piroson áttekerő kerékpárost. Utóbbit utóléréskor és oldaltávolság tartás szempontjából úgy kezelem, mint ő a tilos jelzést. Nem veszem figyelembe. Ha elkezd ugatni, ott a fedélzeti kamerás videó a piros lámpán áthaladásról.

2018. júl. 25. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

Szándékosan szabálytalan autóst nem szoktam meglátni, ezért 147 műtétem volt, mert az autós belelökte a kerékpáromat az árokba. 47 temetésen vagyok túl, mert a zebrán átromboló autóval nem foglalkozom.

Ilyeneket is fogsz majd írni 8-aska?

2018. júl. 25. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Felőlem lehet a bringásnak elsőbbsége, ha nem adják meg neki. :D Neki könnyebb félrehúzódni, meg amúgy is ráér.
2018. júl. 25. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!