Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jól beállított (szögű) fényszó...

Jól beállított (szögű) fényszórók mellett sötétben mi az optimális látótávolság?

Figyelt kérdés
...anélkül, hogy közben a szembe jövő vezetőt elvakítanánk.

#vezetés #sötét #lámpa #éjszaka #fényszóró #látótávolság #nehéz látási viszonyok #rosszul beállított fényszórók
2018. szept. 6. 08:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Szemből érkező esetén tompított fényszórót kell használni, ami jól beállítva, jó izzókkal 50-60 métert világít be.
2018. szept. 6. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
12%
Szerintem meg inkább 20-25 méter a reális. Persze a fényvisszaverős dolgokat akár 100-150 méterről is észre kell vedd.
2018. szept. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
70%

A különböző lámpatestek által kötelezően biztosítandó távolságok és megvilágítás értékek a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet alapján:


Távolsági fényszóró sötétben és tiszta időben legalább 100 méter távolságot kell, hogy megvilágítson. Ebben a távolságban a megvilágítás a távolsági fényszóró középpontjának magasságában 1 luxnál kevesebb nem lehet


Tompított fényszórónál ugyanilyen feltételek mellett a minimális távolság 40 méter. A fényszóró középpontján átmenő vízszintes síkban és e felett a járműtől 25 méter távolságban a megvilágítás aszimmetrikus tompított fényszóró esetén 0,7 luxnál, szimmetrikus tompított fényszórónál, 1 luxnál több nem lehet.


Szóval 40 méter látótávolságnak meg kell lennie. A szembejövő elvakításának megelőzéséhez meg inkább az a fontos, hogy a megvilágított és a nem megvilágított terület között éles határvonal legyen. Homályos/elsárgult bura, homályos foncsor, na meg a kínai LED-es "izzók" a fő ellenségei a határvonalnak.

2018. szept. 6. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről


43. § (3) A tompított fényszórónak - anélkül, hogy a szembejövő jármű vezetőjét vakítaná - az út felületét a jármű előtt sötétben, tiszta időben legalább 40 méter távolságon meg kell világítania.


90-nél a féktávolságod (észlelés és megállás) 60-70 méter. Ha nem világít el ilyen messze a lámpád, akkor esélyed sincs megállni egy úton lévő akadály előtt.

2018. szept. 6. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ha nem jó, akkor házilag a legegyszerűbb így beállítani:


Leméred milyen magasan van a fényszóró (az izzó középvonala). Ha megvan, kiszámolod, hogy a fénykévének méterenként hány centivel kell lejjebb világítani, hogy a világítás határvonala kb. 50 méternél érje el az út síkját. (a szórt fényből a táblákra ilyen távolságban is jut még)

Egy átlag autó fényszórója 50-60 centi magasan szokott lenni, szóval azzal nem nagyon lősz mellé, ha egy nagy és üres teremgarázsban (Pesten pl. az Aréna) koppig ráállsz a falra, két kerékkel a parkolóhelyeket elválasztó csíkra.

Szigszalaggal feljelölöd a falra a vízszintes sötét-világos határt, és azt a pontot, ahol ez a vonal megtörik enyhén felfelé. Áttolatsz a szemközti parkolóba, szintén vonalra két kerékkel (meglehetősen pontosan vannak felfestve), leméred hány méterre van a fal, és addig tekered a fényszóróállítót, ameddig a sötét-világos határ ugyanennyi centivel nem lesz a szigszalagos jelzés alatt. ha "kancsal" a fényszóród, akkor azt is be tudod állítani, a töréspontnak vissza kell kerülni abba a pozicióba, ahol a falra ráállva volt.

Ha a beton nem sík és vízszintes, már hibát visz a beállításba, és ha van egy segítő, az üljön be addig a vezetőülésbe.

Csomagtartóban ne legyen semmi, és a fényszórómagasság-állító a lefgelső helyzetben legyen.


Az egész megvan negyed óra alatt, és utána sokkal jobban fogsz látni.

Ha van ködfényszóró, akkor annak is van valahol egy magasságállító csavarja. Annak a tompított alá kell világítania, majdnem közvetlenül a kocsi elé. (Kocsi előtti 1-10 méteres területet világítja be) Így nem fog senkit sem vakítani, ha felkapcsolod, és ködben tényleg segíteni fog valamennyit (vagy szakadó esőben, pl. észrevenni a kátyúkat)

2018. szept. 6. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
29%
Figyelj, lehet ez a szabály, a 40 méter, de még a gyári bi-xenon lámpa sem világít 40 méterre. Én most arról a fénycsóváról beszélek, amit látsz magad előtt az aszfalton. Tudom mennyi 40 méter, nem beszélek hülyeséget. Az pedig, hogy vaksötétben 100-ról esélyed sincs megállni, ha egyszer csak eléd kerül egy fal (Csak egy példa), azt eddig is tudtam, ilyen ez az éjszakai vezetés. A távolsági persze más, de a kérdésben nem erről volt szó.
2018. szept. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Dehogynem világít el addig. Nekem a régi Ladám H4-es sima izzóval egyenes úton világított 36 méterre, emelt fényű izzóval 44-re. A mostani Passatomban szintén H4-es izzó van, már alap izzóval is picivel messzebb világít (gondolom más a foncsor), azt nem tudom hogy pontosan mennyire. Az ismerősöm Bi-Xenon lámpás autója meg minimum 1,5-szer ilyen messze világít el. (Anno úgy mértem meg hogy meddig világít, hogy leraktam a kocsi orra elé éjjel a szerszámos ládámat és elkezdtem tolatni. Ahol még éppen láttam, ott megálltam és megmértem a távolságot.)

Sima halogén izzós autóknál én is az 50-60 métert tartom optimálisnak.

2018. szept. 6. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
44%
Utolsót kérdezem, hogy hogyan világított messzebbre nála egy izzócsere utána a lámpa? Tudniillik a lámpa egy adott szögre van beállítva, hiába teszel bele erősebb vagy gyengébb égőt, a háromszög aszfalton lévő csúcsa az mindig pontosan ugyanott lesz, hacsak nem emeled feljebb, akkor viszont már vakítja a szemben lévőt. Egy jól beállított lámpa kb. 25 méterre világít el plusz ehhez még hozzájön a szórt fény, ami visszaverődik az aszfaltról.
2018. szept. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Eskü, ha egyszer úgy jön ki, lemérem, hogy meddig világít, mert mostmár nagyon kiváncsi vagyok. De látom más szerint is a 25 méter a reális, de majd a mérőszalag megmondja.
2018. szept. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
#8: Ez igaz a modern autókra. Ezeknél a vetítési kép valami ilyesmi: [link] Látszik, hogy van egy éles határvonal felül, vagyis egy ilyen lámpába erősebb izzót rakva tényleg nem világítana messzebb. Na de egy Ladának ez valahogy így néz ki: [link] Felül nincs éles határvonal, így ha a legfelső gyengébb tartományban a fényerőt megnöveljük (pl. nagyobb teljesítményű izzóval) akkor ezzel a távolabb lévő dolgokra több fény jut, ami már pont elég lehet ahhoz hogy észrevegyük azt.
2018. szept. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!