Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy kell beállítani a külső...

Hogy kell beállítani a külső tükröket? Mennyit kell látni a kocsiból lépcsős hátú, kétajtós, ötajtós és háromajtós esetében?

Figyelt kérdés

Elég rég volt mikor megszereztem a jogsit, de arra határozottan emlékszem, hogy úgy tanították, hogy mindkét külső tükör belső-alsó sarkában látszódjon az autó kilincse. Arra már nem emlékszem, hogy az első vagy a hátsó ajtóé.


Ráadásul az utóbbi években terjednek - vagy legalábbis én mostanában találkoztam velük - azok a beállítások, hogy teljesen ki kell tárni az oldalsó tükröket és a kocsiból semmit sem kell látnod, vagy mások szerint csupán egy apró részt a kocsi hátuljából a tükör belső-alsó sarkában.

Azonban szedán esetében, és gondolom kupénál is, az az apró rész az kb. a hátsó ajtó kilincse lehet, mert a csomagtartót nem igazán látni, (legalábbis amit én vezettem abban nem látszott), viszont csapott hátúaknál változó hogy mennyit látsz a kocsi farából.


Ezenkívül még egy beállítási kritérium:

Sötétedés után ha jön valaki mögöttünk akár a mi akár a párhuzamosan haladó sávban, mikor nem fog a fényszórója folyamatosan vakítani a tükörből.


Az én személyes véleményem, hogy valamennyit látni kell a kocsiból a tolatás miatt, azonban hogy mennyit az más kérdés.


Tudom, hogy volt már erről néhány kérdés, de az ottani válaszok és linkek sem biztosítottak egy egységes álláspontot.


Néhány ezzel foglalkozó videó és írás:


https://www.youtube.com/watch?v=QIkodlp8HMM


https://www.youtube.com/watch?v=2tDI4ThwdXg


https://www.youtube.com/watch?v=HBj89kyTvWo&feature=related


[link] (ennek video is van az alján)


[link]


[link]


[link]


[link]



Képek:


[link]


[link]


[link]



2019. jan. 3. 16:41
 1/6 anonim ***** válasza:
62%

Nem tudom mi a hivatalos álláspont, de az nagy butaságnak tűnik, hogy ne látszodjon az autó széle a külső tükörben. Így egyrészt nem látod, ha van egy autó mögötted, másrészt tolatni sem lehet így tükörből szűk helyre. Legalábbis én nem tudnék.

Én úgy állítom be, hogy éppen a hátsó ajtók látszódjanak picit, több ne, mert akkor nagy a holttér.

2019. jan. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy, ahogyan neked szimpatikus. Ha nagyon befordítod, akkor nem látod a közel/melletted haladót a tükörben, ha nagyon kifordítod, akkor a hozzád közel/mögötted haladót nem látod majd, csak a belsőben. Magyarul mindkét esetben máshol lesz kicsit a holttér. Azon is érdemes elgondolkozni, hogy ha nem látszik az autóból semmi, akkor nem lesz viszonyítási pont és az érzékek megcsalhatnak, főleg ha erősen kicsinyít.
2019. jan. 4. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 veterán vas ***** válasza:
85%

Nem tudom mi a hivatalos álláspont, és azt sem értem miért pont a hátsó kilincs látszódjon?

(mi van ha rejtett kilincses Alfába ülsz?)

Nekem minden autómon úgy volt beállítva oldalirányban, hogy egy kis darab látszódjon az autómból, magasságra pedig úgy, hogy a tükör alján látszódjon a járdaszegély teteje. Így van rálátás a forgalom, és tudok viszonyítani az én autómhoz, tolatásnál pedig látom hol a határ, hogy ne nyomorgassam a gumit a járdának.

Amúgy meg tökmindegy, hogy mi az előírás (ha egyáltalán van) az a lényeg annyit lássak ami a biztonságos közlekedéshez szükséges.

2019. jan. 4. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 veterán vas ***** válasza:
Helyesen: "..így van rálátásom a forgalomra.."
2019. jan. 4. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
83%

Hát, számomra nem kicsit volt megdöbbentő, hogy komoly oldalak azt javasolják, hogy a külső tükörben ne lássuk az autó oldalát, meg hogy ne legyen átfedés a belső és külső tükörben látható dolgok között.

Oké, hogy így kisebb a holttér. De hiába látok meg egy autót a tükörben, ha nem látom hozzá a saját autómat, és ezért fogalmam sincs, hogy ez a meglátott autó hol van! Viszonyítási pont nélkül simán egy sávval odébb is gondolhatom.

A fej elmozdításával, elfordításával is megváltozik, hogy a tér melyik szeletét látjuk a tükörben. Ezért elképzelésünk se lehet, hogy a látott autó épp hol helyezkedik el a mi autónkhoz képest.

A külső visszapillantók látószöge nem szokott olyan végtelenül kicsi lenni. Direkt ezért használunk erre a célra domború tükröt már vagy 60-80 éve, hogy szélesítsük a látóteret. Simán belefér, hogy lássuk a kocsi oldalát, és ennek ellenére a holttér csak akkora legyen, amit a fej elfordításával jól belátunk sávváltásnál. Sok kocsinál a tükör külső széle még kétszeres mértékben domború, hogy még kisebb legyen a holttér.

Másik: minél bentebb fordítjuk a tükröt, annál többet látunk a kocsi mögötti térből, ki lehet próbálni. Ha tolatva állunk be egy parkolóba, akkor fontos egy kicsit magunk "elé" látni, azaz, nem csak a pillanatnyi helyzettel kell tisztában lenni, hanem azt is tudni kell, hogy 1 méter megtétele után se megyünk neki a másiknak vagy a járdaszegélynek. Akinek nincs tolatóradarja, az csak a külső tükörre tud hagyatkozni. Vagy kidugni a fejét az ablakon, ha ész nélkül kifelé van állítva a tükör.

Még egy: ha kifelé van állítva, akkor nem látjuk benne a mögöttes forgalmat. Oké, van belső tükör is, de pl. egy balra sávváltásnál azt is érdemes látni, hogy a belső sávban nem ért-e utol valaki, meg közben azt is, hogy nem készül-e az előzésünkre a mögöttünk haladó. Ehhez most 2 tükörbe kelljen nézni? Hülyeség. Néha, sűrű forgalomban erre idő sincs, azaz jobb, ha a külső tükörben mindent látok.

Vannak sportos kinézetű, hátul kicsi ablakkal rendelkező autók, ezekben a belső tükör látószöge eleve erősen behatárolt. Esős, havas időben percek alatt átláthatatlan lesz a hátsó ablak, tehát a belső tükör semmit nem ér, ha nem megy folyamatosan a hátsó ablaktörlő. Egy csomagteres (fedél a platón) pickup, vagy kétszemélyes egyterű esetén nincs is lehetőség belső tükör használatára, itt a mögöttes forgalomról kizárólag a külső tükörből szerezhetünk információt.

Mindent összevetve, legalább a tükör ötödrészében a saját kocsit kell látni, de a kocsi kivitelétől függően akár nagyobb részben is. Így biztosítható, hogy bárhová mozdítjuk a fejünket menet közben, a tükörben mindenképpen látjuk a saját kocsit, így lehet valami fogalmunk arról, hogy a látott többi autó hozzánk képest hol helyezkedik el.

Több, mint 30 éve vezetek, de eddig még csak 1 olyan "mindent jobban tudó" emberrel találkoztam, aki úgy állítja be a külső tükreit, hogy abban se a saját autót, se az aszfaltot ne lássa. És mivel a céges kocsikból hátrafelé nem lehet kilátni, azaz belső tükör nem játszik, ezért folyamatosan úgy vezet, hogy fogalma sincs, jön-e mögötte valaki.

2019. jan. 5. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Mentek a zöldek.


Nekem egy kis három ajtóson a tükrök alsó sarkában a kilincs látszik és innen még ami látszik a kocsiból. A fara teljes jól kivehető és tolatásnál abszolút lehet centizni vele.

Viszont van egy ötajtós is a családban és ott is az első ajtó látszik az alsó sarokban és onnan tovább. Ezért gondoltam, hogy lehet itt jobb volna ha a hátsó ajtó kilincse látszana.


Csak úgy mellékesen:

Minden visszapillantó olyan, hogy más távolságot mutassanak? Mert nálam a bal külsőben látszanak a legtávolabb az objektumok és a belsőben a legközelebbinek.

Másnál is így van?

2019. jan. 5. 15:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!