Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A valóságban bekövetkezhet...

A valóságban bekövetkezhet egy olyan óriáshullám, amely képes felborítani egy nagy óceánjárót?

Figyelt kérdés
Vagyis előfordulhat-e a Poseidon katasztrófája a való életben? 2004-ben volt az a nagy cunami az Indiai óceánban, és 2011-ben is Japánnál, de akkora hullám mégsem keletkezett, ami felborított volna egy ilyen hajót.

2019. jan. 8. 15:39
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Simán keletkezhet akkora hullám, csak ilyenkor nem szokás óceánjáróval a közelben lenni, ezért nem látsz ilyen katasztrófákról híreket.
2019. jan. 8. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint előre lehet tudni, ha egy ilyen hullám kialakulóban van, és értesítík a hajókat?
2019. jan. 8. 18:46
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A cunami az semmi egy óceánjárónak a nyílt vízen, egy igazi viharhoz képest. Egy perc olyan hullámzást jelent, mint ami egy viharban órákig tart.

[link]

2019. jan. 8. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Persze, van a hajón időjárásradar meg minden. A cunamik csak a partok közelében veszélyesek, ott alakulnak ki a hatalmas hullámok, szóval egy óceán közepén járó hajóra nem igazán jelent veszélyt. Ha a hajó a part közelében tartózkodik éppen, akkor tud igazán veszélyes lenni, de igazából ennek nagyon kicsi a lehetősége és a földrengésből 1-2 órával előre tudják jelezni, hogy közeledik a cunami, szóval erre fel tudnak készülni és ennyi idő általában elég, hogy ki tudjanak kötni és kiürítsék a hajót.
2019. jan. 8. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
[link] Én inkább egy ilyen óriáshullámra gondoltam, ami hirtelen bukkan fel, nem pedig folyamatos hullámzásra. Képes bármi előidézni egy ekkora hullámot? Egy hatalmas vízalatti vulkánkitörés/földrengés például? Ilyen esetben, hiába érzékelnék a műszerek, vagy bármilyen mérőbóják, úgyis utólérné a hajót. Annyira előre meg nem tudom, hogy meg lehet jósolni, hogy addigra minden hajó eltűnjön onnan. A filmben pedig a hullámmal szembe próbálták fordítani a hajót, ez biztosan meggátolná a felborulást?
2019. jan. 8. 19:26
 6/8 anonim ***** válasza:

Biztos volt már ekkora cunamihullám a világ kezdete óta, de a modern hajózás kezdete óta még nem. Legalábbis nyílt óceánon, mert ahogy írják is, a part menti talapzatra futva megnő a hullám mérete.

Ilyen meredek, falszerű hullám csak olyan esetben képzelhető el, ha egy kb. 20-30 m átmérőjű meteorit esne a vízbe a közelben, pár 10 km-en belül. (A dinókat kipusztító meteorit 150 m-es volt.)

Normál esetben a cunami már a keletkezése helyén se ilyen meredek, aztán meg még jobban ellaposodik, mint itt a japán partiőrség felvételén is látható:

https://www.youtube.com/watch?v=nGwqnoML3BA


Itt a filmtrükk egy szupergané minőség. A hullám nem csak hogy meredek falként közeledik, de még bukóhullám jellege is van, azaz a teteje átbukik, fehéren fodrozódva, ami két dolgot jelenthet: vagy hatalmas szélvihar fordítja le a tetejét, vagy partra fut a viharhullám, és az alja lelassul a part közelsége miatt, a teteje meg megy tovább.

Arról már ne is beszéljünk, hogy a filmben a hullám csak a hajóig megy, onnantól sehová tovább.

2019. jan. 9. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6


Én úgy tudom hogy 10km volt az a 150m.

2019. nov. 3. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Igazad van.

Már nem emlékszem, miért írtam ennyit, nem néztem utána, és biztos összekevertem valami más adattal.

2019. nov. 3. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!