Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az autópálya párhuzamos...

Az autópálya párhuzamos közlekedésre alkalmas vagy nem?

Figyelt kérdés

A kérdés azért fogalmazódott meg, mert ha két járművel haladunk egymás mellett és a jobb oldalra eső jármű gyorsabban haladna mint a bal oldalra eső akkor mehetne gyorsabban, mivel nem számít előzésnek. (persze ilyen általában nincs) De, videón láttam?! Vagy valamelyik hír portálon?!, hogy autópályán a rendőr belső sávot használta folyamatos haladás céljára viszonylag kis sebesség mellett, de ha valaki jobbról "megelőzte" akkor megállítják és megbűntetik... Most akkor mivan? :O

Véleményem szerint az autópályák párhuzamos közlekedésre alkalmasak, és jobbra tartási kötelezettség is van (így a rendőr mindenképpen hibás), de valójában elmehettek volna mellette jobbról nem?

A válaszokat előre is köszönöm!



2019. jan. 22. 19:13
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom a régi videóra gondolsz...


Elég besz*rik voltak az autósok, én simán kihúzódtam volna jobbra és szépen lassan elhaladtam volna mellette.


(Fedélzeti kamera úgy is rögzíti a felvételt.)

2019. jan. 22. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
80%
igen. és nem számít előzésnek, hanem elhaladásnak számít. a rendőr meg bakaphatja.
2019. jan. 22. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Általában igen.
2019. jan. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Autópályán feltétel, hogy azt párhuzamos közlekedésre alkalmasnak kell építeni, nem lehet egysávos az autópálya, úgy legfeljebb csak autóút lehet.

Az már másik kérdés, hogy indokolt esetekben (baleset, út felújítás,stb) lezárhatnak forgalmi sávokat az autópályán, és az adott szakaszon megszűnik a párhuzamos közlekedés lehetősége, külön utasitás nélkül a leállósávot tilos forgalmi sávnak használni.


A közlekedésben több külön álló szabályt is alkalmazni kell.

Autópályán jobbratartási kötelezettség van, de amikor tele van a pálya már nem kötelező jobbra kisorolni: párhuzamosan zajlik a közlekedés.

Gyér forgalom esetén a belső sávban olyan lassan haladni, hogy a szélsőben haladók lehagyják a járművet szabálytalan.

Nem a jobb oldalon lévők a szabálytalanok, azok nem előznek, hanem elhaladnak. A belsöben lassan haladó a vétkes, nem tart jobbra, ráadásul a lassú haladás miatt indokolatlan feltartás, veszélyeztetés miatt is okolható.

2019. jan. 22. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem illik pályán jobbról előzni, de beismerem én már sokszor megtettem kicsi sebességkülönbséggel. Még sosem büntettek érte.

Van az a szitu, mikor mindenki meg akar előzni egy kamionkonvojt, és már jó előre kisorolnak a belső sávba, aztán haladnak 100-al. Na én ilyenkor elhaladok mindenki mellett a külsőben 110-el, amíg utól nem érem a kamiont. Lehet parasztság, de így látom jónak, úgyis mindig valaki hagy egy km helyet, aztán ott besorolok a belsőbe.

Másik szitu, 3 sávos autópáya (Ausztriában is gyakori), belső és külső sáv üres, a középsőben megy a tag 110-el. Én ilyenkor elegánsan elhúzok 120-al mellette a külsőben, nem fogok emiatt 2x sávot váltani oda-vissza.

Amúgy ez a rendőrös sztori nagyon régi, azért ez nem jellemző egyáltalán.

2019. jan. 22. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 D. Brasco ***** válasza:
Kreszből pontosan idézve:Párhuzamos közlekedésre alkalmas úton,a gépjárművek egymás melletti elhaladása nem számít előzésnek!Az autopálya meg erősen alkalmas parhuzamos kozlekedesre!
2019. jan. 22. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Alex Fly ***** válasza:
100%
És ha hozzátesszük, hogy a párhuzamos közlekedésre alkalmas úton a belső sávban folyamatosan haladni csak lakott területen szabályos, akkor a fakabát duplán is bekaphatja...
2019. jan. 23. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha idézünk, akkor idézzünk pontosan:

"Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek."


A tévedés és a félreértelmezés jellemzően abból adódik, hogy attól, hogy párhuzamos közlekedésre alkalmas úton haladunk, még nem közlekedünk párhuzamosan. Fizikailag igen, jogilag nem. Az előzés fenti fogalmában pedig a párhuzamos közlekedés szerepel, nincs szó benne arra alkalmas útról. Miért is hozták ezt a kiegészítést? Hogy ha párhuzamos irányú sávok annyira telítettek, hogy egy összefüggő autófolyam van, azaz párhuzamos közlekedés áll fenn, akkor azért mert az én sávom jobban halad, még elmehessek jobbról a másik sávban tartózkodók mellett.

2019. jan. 24. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8: félreértelmezted. A párhuzamos közlekedés két autóval is fennáll. Az a lényeg, hogy folyamatosan haladjanak a saját sávjukban, tehát ne váltsanak sávot.
2019. jan. 24. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!