Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Büntetőeljárás indul ellenem....

Atesz134 kérdése:

Büntetőeljárás indul ellenem. A lentiek alapján mire számíthatok?

Figyelt kérdés
Szóval egyik barátommal órási hülyeséget csináltunk. Buliban voltunk amikor testvérem rosszul lett és kidobták egy klubból a hidegbe, nem tudott hazamenni. Részeg fejjel szükségesnek éreztük hazavinni autóval. Visszafele jövet elkaptak a rendőrök. Az autót nem csak én de az ittas jogosítvány nélküli hawerom is vezette. Így van egy ittas vezetésem, egy vezetés tiltott átengedése, neki pedig ittas vezetés jogosítvány nélkül. Korábban már követtem el szabálysértést. Baleset nem történt. Ezután bevittek minket volt vizsgálat stb.. Az érdekelne hogy mire számíthatunk a tárgyaláson illetve mit kellene tennünk. Előre is köszi a válaszokat.

2019. febr. 17. 22:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Bevonják a jogosítványod és 50.000 Ft pénzbírság. Az előbbi garantált, nincs mérlegelési lehetőség. Utóbbit megúszhatod, de nem valószínű.
2019. febr. 17. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Összetenném a két kezem ha tényleg csak ennyi lenne. Én sokkal rosszabbakat hallok illetve olvasok ezzel kapcsolatban.
2019. febr. 17. 23:02
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem fognak bortonbe zarni.
2019. febr. 17. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Az alkoholszint is számít, és az se mindegy, hogy mi volt korábban az a szabálysértés.

Az ittas vezetés nem szabálysértés, hanem bűncselekmény, ha van egy jó ügyvéded, az segíthet, ha nem jó, akkor megnöveli a költségeket.

Nem hiszem, hogy ezért börtönbe zárnak, hacsak az említett ügyed nem volt valami súlyos eset, amiért felfüggesztett szabadságvesztést adtak, de jósolni sem lehet.

Ügyvéden, ügyészen, bírón és rajtad áll a vásár, mit sikerül kialkudni.

2019. febr. 18. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Mint látszik, sajnos nem eleget.
2019. febr. 18. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
0%
Mit nem eleget te válaszadó! Én is voltam ebben a helyzetben, nem tehettem róla, be kellett ülni ittasan, el kellett menni mert szükség nagy úr, és aki elém jött az egy marha volt még bántottuk is sajnos, de anyázott. Figyi, én megúsztam felfüggivel mert megbánást tanusítottam és valami csöves alapitványnál takarítottam anno. Ne parázz a hóvirág letépését komolyabban veszik :D :D lényeg a megbánás. Én eddig csak 2 évet ültem , még 18 évesen. (Nem kérek privátot én életem)
2019. febr. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, nincs olyan indok, ami alapján elfogadható, hogy piásan autóba kell ülni. Lehet cifrázni, meg megmagyarázni, hogy az éppen nagyon fontos, de nem elfogadható.
2019. febr. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Tény hogy nem elfogadható. Akkor jó ötletnek tűnt, most meg már nem lehet visszacsinálni.
2019. febr. 18. 12:30
 9/13 anonim ***** válasza:
86%

1.) Ha büntetőeljárás indult ellened, akkor az ittasság mértéke a szervezetedben meghaladta a 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációt.*¹

Ilyen értéknél: „Aki ittas állapotban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású úszólétesítményt vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású járművet vezet, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”*¹ (A két év a kiszabható felső határt jelenti, az összes körülmény figyelembevételével a bíróság dönt a mértékről is, és arról is, hogy letöltendő, vagy felfüggesztett hatályú legyen-e.)

Elzárás helyett közérdekű munka, pénzbüntetés, járművezetéstől eltiltás is kiszabható.*⁵


2.) Nem írtad, hogy a vezető haverodnak milyen mértékű volt az ittassága, mert ettől függ, hogy ezzel kapcsolatban mire számíthatsz.

• Ha az ő ittassága meghaladta az 1.)-ben írt mértéket, akkor a vezetés átengedésével is bűncselekményt követtél el. „Aki vasúti vagy légi jármű, gépi meghajtású úszólétesítmény vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású jármű vezetését ittas vagy bódult állapotban lévő személynek, illetve a vezetésre egyéb okból alkalmatlan személynek átengedi, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”*² (Itt is az egy év, az felső határ; illetve itt is dönt a bíróság a letöltéséről.)

Elzárás helyett közérdekű munka, pénzbüntetés, járművezetéstől eltiltás is kiszabható.*⁵

• Ha a fenti értékektől alacsonyabb fokú volt az ittassága, akkor csak szabálysértést követtél el.*³ Ennek a szabálysértésnek jogszabályban megállapított kötelező mértéke van: helyszíni bírság esetén 25-ezer, pénzbírság esetén 50-ezer Ft.*⁴


3.) A bíróság mindkét cselekményedért, külön-külön, ha elzárás mellett dönt, még pénzbírságot is kiszabhat. „Ha a bűncselekményt e törvény elzárással rendeli büntetni, e büntetés helyett vagy mellett közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás, kitiltás, sportrendezvények látogatásától való eltiltás vagy kiutasítás, illetve e büntetések közül több is kiszabható.” (Együttes alkalmazásra korlátozás: nem szabható ki szabadságvesztés mellett elzárás vagy közérdekű munka; kiutasítás mellett közérdekű munka vagy pénzbüntetés; életfogytig tartó szabadságvesztés mellett pénzbüntetés.)*⁵

Természetesen a bíróság majd mérlegel, de ittas vezetés bűncselekmény esetén többszázezer forintot emlegetnek.


4.) A bűncselekményi szintet elérő ittas vezetésért 11 előéleti pont (~büntetőpont~) jár.*⁶

Hogy a tiltott vezetés átengedésért hány pontot kapsz, az is a haverod ittassági szintjétől függ.

• Bűncselekményt megvalósító mérték esetén 11 pont jár neked*⁷;

• ha csak szabálysértési mértékű volt az ittassága, akkor 5 pont jár neked*⁸


5.) „A járművezetéstől el kell tiltani azt, aki járművezetés ittas állapotban vagy járművezetés bódult állapotban bűncselekményt követ el. Különös méltánylást érdemlő esetben a járművezetéstől eltiltás kötelező alkalmazása mellőzhető. A járművezetéstől eltiltás meghatározott fajtájú (légi, vasúti, vízi vagy közúti) és kategóriájú járműre is vonatkozhat.”*⁹


6.) Ha bűncselekmény miatt történik eltiltás (mindegy, hogy mennyi időre, akármilyen rövid időtartamú is) utánképzésen kell részt venni.*¹⁰ A vezetői engedély csak abban az esetben adható vissza, ha az érintett személy igazolja, hogy az utánképzésen részt vett.*¹¹

Az 5.) pont tehát nagyon lényeges védekezési szempontból; ha eltiltást is alkalmaznak, akkor kötelező az utánképzés. Az utánképzésről itt lehet olvasni: [link]


Amúgy, számomra nem életszerű, amit írtál. Megállításkor, nyílván csak egyikőtök vezethetett. Hogyan derült ki a rendőrök számára, hogy mind a ketten vezettetek? Azt hittem, ilyesmi csak viccben van:

Nagy csinnadrattával fogadják Nizzában az autós turistát.

– Ön a tízezredik vendégünk – mondja a rendőrkapitány – ezért a testület nevében átnyújtok önnek tízezer frankot. Mire fogja költeni?

– Hát… először is – mondja a megzavarodott autós – megszerzem a jogosítványt.

A felesége ijedten szól közbe:

– Ne hallgasson rá, rendőr úr! Ha iszik mindig hülyeségeket beszél…

A nagyothalló nagymama is előrehajol a hátsó ülésről:

– Látod, most megbüntetnek! Pedig megmondtam, hogy ne jöjjünk lopott kocsival!


*¹ 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről [a továbbiakban: BTK] 236. § és 240. § (3)

*² BTK 238. § (1) és 240. § (3)

*³ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről [a továbbiakban: SZTV] 217. § (1)

*⁴ 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet az egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról 1. melléklet 4. sorszám

*⁵ BTK 33. § (5) és (6)

*⁶ 2000. évi CXXVIII. törvény a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről [a továbbiakban: EPONT] 1. számú melléklet 04-es kód.

*⁷ EPONT 1. számú melléklet 06-os kód

*⁸ 236/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról 1. számú melléklet 13-as kódszám

*⁹ BTK 55. § (2) és (3)

*¹⁰ 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről [a továbbiakban: KTV] 18. § (4) b)

*¹¹ KTV 18. § (5)

2019. febr. 18. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Már mi tünt jó ötletnek???

Az hogy részegen vezettetek , meg olyan akinek nincs is jogasítványa, és az is részeg.

Na ez tényleg jó ötlet!!!

De örüljetek hogy elkaptak és nem történt valami halálos baleset.

Eszetekbe se jutott hogy hány embert , családot tehettetek volna örökre nyomorékká, vagy akár halál is lehetett volna belőle.

Az biztos ha rajtam múlna, legalább két évet mindegyikőtöknek adnék, neked különösen mert vissza eső vagy.

2019. febr. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!