Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A megállók (főleg vasúti és...

A megállók (főleg vasúti és HÉV) az észak-déli elhelyezkedésük alapján vannak elnevezve?

Figyelt kérdés
Vannak megállok, melyek nevében szerepel az alsó, felső, külső (meg esetleg belső, bár ilyenről nem tudok) kiegészítés. Mitől függ, hogy melyik mit kap?

2019. dec. 13. 08:29
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
11%
Ahol van olyat általában. A Deák térit nem fogják Petőfi megállónak hívni.
2019. dec. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
70%

Attól függ, hogy hol van. Szerintem evidens, hogy egy megállót a hely alapján neveznek el.

Mivel a térképeken mindig az észak van felül, és ha egy településen több megálló is van, ennek alapján lehet megkülönböztetni. Így lesz Dunakeszi-alsó, Göd-alsó, Göd-felső.

2019. dec. 13. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 subrette ***** válasza:
100%

Nem feltétlenül égtáj szerinti elnevezés a jellemző, bár van, amikor ez az alapja, pl. Alsógöd, Göd, Felsőgöd.

Az elv az szokott lenni, hogy a megkülönböztető nélküli a nagyobb, központibb állomás, az alsó egy attól távolabbi településrészt szolgál ki, ami többnyire csak megállóhely és csak helyi vonatok állnak meg.

Van olyan, hogy a település központjában van a megkülönböztető nélküli többnyire megállóhely, míg a Felső, (máshol Külső), a település külterületén levő, vasúttechnikai szempontból nagyobb állomást jelöli. Pl. Balatonlelle - Balatonlelle felső.

2019. dec. 13. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönom! Az én kiindulási alapom Dunaharaszti volt, ahol van a vasúton Dunaharaszti nevű állomás, illetve Dunaharaszti alsó. Aztán a HÉV-en van egy forgalmas Dunaharaszti-külső, illetve egy kevésbé jelentős Dunaharaszti-felső.
2019. dec. 13. 10:06
 5/16 anonim ***** válasza:
30%
A Duna vagy más közeli folyóvíz folyásiránya a meghatározó.
2019. dec. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Gödnek van Alsógöd és Felsőgöd városrésze. a HÉV-megállók innen kapták a nevüket. Sok olyan településünk van, amelyik rendelkezik alsó vagy felső résszel. alvég, felvég, felsőváros, alszeg stb.

Azon falvakra volt jellemző, melyek hosszan elnyúltak, pl. patakot követve. Ezek részeit hívták végeknek, vagy szegeknek vagy szereknek.

2019. dec. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
70%

Nem mindenhol követi az égtájat az elnevezés: Ózs alsó északabbra van sima Ózdtól, és anno Aquincum felső (MÁV) délebbre volt Aquincumtól (HÉV), itt a magasság lehetett a döntő, Aquincum felső töltésen volt, magasabban.

Amúgy a MÁV jelenlegi szabályzata szerint ilyen megállóneveket már nem adnak, inkább településrészekről nevezik el új megállókat (l. Pisivörösvár új megállói: Vörösvárbánya és Szélhegy), ahol már így vannak elnevezve, és az emberek megszokták, ott megmaradnak így.

2019. dec. 14. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, mindenkinek ment a zöld kéz, független az esetleges pontatlanságoktól (amennyiben volt ilyen).
2019. dec. 14. 09:28
 9/16 anonim válasza:
28%

Kérlek szépen, én tudom a választ! :)


Nem az égtáj és nem is a magasság számít.


Az utótag nélküli állomásnév/megállónév jellemzően az adott település központjában van. A "felső" utótagú állomás/megálló mindig Budapesthez (vagy egyes esetekben más, közeli nagyobb városhoz) közelebb-, az "alsó" pedig mindig tőle távolabb esik a központi megállóhoz képest. Van, ahol "alsó" és "felső" is van... Van, ahol csak az egyik...

2020. febr. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
28%
Szerk.: vannak kivételes esetek, amire nem igaz ez az elmélet, de én ezt hallottam még jó régén, és ez tűnik a leghitelesebbnek.
2020. febr. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!