Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » MÁV diákbèrlet szabály?

MÁV diákbèrlet szabály?

Figyelt kérdés
A helyzet az, hogy a barátom Sülysápon lakik, èn Budapesten. Sokat járok hozzá, ès akartam venni diákbèrletet a vonatra, de nem engedtèk, mert azt mondták, csak akkor lehet, ha az iskolám ès a bejelentett lakóhelyem között vonatkozok.Elsőre kiadták a bèrletet, ès járkáltam is vele, semmi baj nem volt, aztán mikor vettem volna a következő havit szólt a pènztáros, hogy ezt nem lehet. De utálok a jegyekkel bajlódni, meg a bèrlet amúgyis jobban megèri. Van akit büntettek már ezèrt? Ha van itt kalauz: te szoktál ezèrt büntetni, egyáltalán megnèzed a lakcímkártyát? Van valami módja, hogy kijátszam a rendszert? Szerintem ez elèg nagy hülyeség, diák vagyok, mièrt nem vehetek oda bèrletet, ahová akarok...

#vonat #MÁV #késés #diák #kalauz #vasút #felsővezeték #bèrlet #biztosító berendezés
2020. márc. 4. 09:03
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A diákbérlet a lakóhely és az iskola közötti útra érvényes, erre vonatkozik a kedvezmény.
2020. márc. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Pontosan. Csak iskola és lakhely között. Esetleg ha oda jársz sportolni vagy valami. Ellenőrizni kell a lakcím kártyát. A diák jegy 50es kedvezményes, bérlet azt hiszem nagyobb
2020. márc. 4. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Tisztázzunk valamit: a kedvezményt nem a MÁV-Start adja üzleti megfontolásból , hanem jogszabály írja elő, hogy kedvezményt kell adnia és az állam árkiegészítést fizet aztán a MÁV-Startnak. Az állam célja az, hogy a kötelező iskoláztatásból, mint össztársadalmi érdekből fakadó utazási költségek ne terheljék meg túlságosan a családok költségvetését. Ezért a rendszeres iskolába járáshoz használatos bérlet 90 százalékos kedvezményű a felnőtt , teljes áru bérlethez képest.


Ezzel szemben diákjegyet bármilyen belföldi viszonylatban válthatsz, itt a mögöttes koncepció az, hogy a diákoknak nincsen saját jövedelmük, mobilitási igényeik viszont vannak, ezért egy kisebb, 50 százalékos támogatást így is ad az állam. Viszont ebben az esetben nincs konkrétan az utazás céljához kötve a támogatás


Megjegyzem , a 90 százalékos támogatási intenzitás nemzetközi összehasonlításban is kimondottan kedvező, az 50 százalékos pedig nagyjából a sztenderdnek tekinthető.


Amit javaslok, az a MÁV mobilalkalmazás használata, mellyel 10-20 százalék további kedvezményt kaphatsz a diakjegy árából. Persze ehhez kell bankkártya, de ma már azt is elég olcsón meg lehet úszni, pláne ha sok utazásra vetíted le a költségeit.


Ha bérletet akarsz váltani, jól gondold meg, mert aligha jársz vele jól anyagilag. De megteheted, teljes áru bérletet bármilyen viszonylatban vehetsz.


A budapesti szakaszon pedig - bár ezt lehet, tudod már - érvényes a Budapest-bérlet, tehát csak csatlakozó jegyet vagy bérletet kell venned.

2020. márc. 4. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nekem igazából nem az árával van a baj, hanem utálok folyton jegyet venni. Nem egy vonatot kèstem le mert nem tudtam normálisan jegyet venni. Plusz a barátommal együtt járunk iskolába, tehát reggelente ha tőle megyünk, mindketten arra használjuk, hogy az iskolába bejussunk. Meg ilyenkor mindig előre kell tervezni, mikor megyek haza, volt már olyan, hogy felesleges vettem jegyet, mert máshogy alakultak a dolgok...bèrlettel ez nem fordulna elő
2020. márc. 4. 10:20
 5/10 anonim ***** válasza:
75%
Ezért jó az alkalmazás. Ha nincs kártyád, regisztrálj be valaki máséval, akivel persze bizalmi kapcsolatban vagytok, aztán elszámoltok.
2020. márc. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Kedvezményes jegy oda Budapest bérlettel kb. 160 Ft. Amúgy vedd meg online a jegyet, kb. 2 perc az egész.
2020. márc. 4. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
75%

Tényleg nem szabad így diákbérletet venni. Ellenőrzik is, tőlem anno többször is kérték a lakcímkártyát, vagy egyszerűen megnézték a diákigazolványon a lakcímet. (Nekem a diákomon az állandó lakcímem volt csak, a tartózkodási helyemre vettem bérletet, úgyhogy mindig adtam a lakcímkártyát, hogy lássák, a bérletemet is bejelentett lakhelyre veszem)


Alkalmazással 1 perc jegyet venni sétálás/sorbanállás/buszozás/metrózás közben.

2020. márc. 4. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Eddig is online jegyet vettem, ha tudtam. Mivel nincs mobilnetem, ezèrt csak akkor jó, ha èpp wifi közelben vagyok. Tudom a vonaton van wifi, de nem mindig használható.
2020. márc. 4. 16:21
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha lenne a tartózkodási helyed Sülysáp lenne, akkor vehetnél tanuló bérletet, egyébként csak dolgozó bérletet vehetsz (az meg azért kicsit drága).

Illetve nyáron szokott lenni Vakáció bérlet, amivel bárhova utazhatsz országon belül (IC-re azért kell pót- és helyjegy), de ha csak ilyen rövid távon utaznál, ráadásul nem is nagyon sokat, akkor nem éri meg.

2020. márc. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Na mindegy köszönöm, akkor amíg oda nem költözök marad a jegyezès :/
2020. márc. 5. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!