Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Kényszeríthet-e a busz vezetőj...

Kényszeríthet-e a busz vezetője indokolatlanul, hogy ne az első ajtón szálljak le? Részletek lentebb.

Figyelt kérdés
Budapest, éjszakai busz. Összesen két utas, én és még 1 ember. Elöl ültem, jeleztem. Az igaz, hogy rányomta az automata bemondást, hogy leszálláshoz a hátsó ajtókat vegyék igénybe, de bevallom őszintén, nem láttam értelmét, jeleztem elöl, ahol ültem. Erre megáll és kinyitja hátul. Mondom neki: ez komoly, hogy menjek hátra leszállni, amikor nincs felszálló, éjjel 2 óra van és neki ugyanaz megnyomni az első ajtó nyitó gombot mint a hátsót, mire ő, hogy "hallotta a bemondást". (Ezt azért találták ki, hogy forgalmas időszakban ne akadályozza a leszállás a menetrend betartását, ne torlódjanak a le-felszállók, világos). De ilyenkor totál baromság ezt erőltetni. Amúgy ezzel a járattal járok dolgozni, amikor délelőttös vagyok és még sohasem volt erre példa. És ezt a bemondást se erőlteti egyik járművezető sem. Ez 1 hete történt. Azóta sem volt egyszer sem, csak ez a pali csinálta ezt (PKN-601 márc.9. vasárnap 03:15-kor). Vajon jó érzés volt neki keménykedni az egy szem leszálló utasával a külvárosban az éjszaka közepén? Vagy másra nem áll fel neki?

2022. jan. 15. 04:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
78%

A szabály az szabály,ez van.Igaza van,bemondta hogy a hátsón kell leszállni,te önkényesen leszartad és neked áll feljebb?Komolyan nincs nagyobb problémád annál hogy a hátsó ajtóhoz kell menned?

Az etikett hogy a buszon a hátsó ajtón szállsz le ha lehetséges

2022. jan. 15. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
80%

És még a rendszámot is megjegyezte... te jó ég. Szerintem te tipikusan az az ember vagy, aki még fel is nyomta a sofőrt a munkahelyén, mert neked meg csak erre áll fel.

Leszállás a hátsó ajtókon. Ennyi. Ez a szabály, amit neki is be kell tartania. Más kérdés, hogy más betartja-e, vagy nem. Ő igen.

Belehaltál, hogy hátra kellett sétálnod vagy 5 métert a leszálláshoz? Nem. Akkor minek kell f@szkodni? Egy perc pofázás után becsuktam volna a hátsót is, és elindulok, ha leszálltál, ha nem.

2022. jan. 15. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
75%

Na én ezt egyáltalán nem így látom. Először is itt egy illemszabályról, a szolgáltató utasokhoz intett kéréséről beszélünk, nincs egyetlen jogilag kötelező érvényű dokumentumban sem leírva, hogy hátul kell leszállni és kész.


Miért?


Mert bizonyos helyzetekben teljesen felesleges ezt erőltetni. Ha nehezen mozgó utasom van, nem küldöm hátra. Ha utolsó pillanatban kattint és ugrik az ajtóhoz valaki, mert fogalma nem volt, pontosan hol kell leszállnia, akkor sincs értelme hátrakommandóztatni. És igen, tök üres járaton is FELESLEGES ragaszkodni e szabályhoz, mert senki, de tényleg senki nem veszít semmit azzal , hogy egy ember leszáll elöl, pláne ha nincs érdemi számú felszálló utas.


Azért legyünk már pragmatikusak és ne játsszuk el a kiskirályt, mert nulla előny származik abból, ha kötjük az ebet a karóhoz és nem nyitjuk az ajtót.


Azt pedig nem is kommentálnám, hogy bezárni az ajtókat és elindulni, ez nyilvánvalóan ellentétes minden szabállyal és jogilag is megkérdőjelezhető. Ellentetben azzal, hogy éjjel 2-kor leszáll egy utasunk elöl.

2022. jan. 15. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
62%
Na ez szép. Mert ugye belehaltál volna abba az 5-6 méterbe hogy hátra sétálsz.....
2022. jan. 15. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
84%
Igen, vannak olyan helyzetek, amikor felesleges ragaszkodni a szabályokhoz. Mellesleg ez a helyzet is ilyen volt. A hangsúly itt az utas hozzáállásán van, aki még nekiállt vitázni a sofőrrel, ahelyett, hogy simán hátrament volna leszállni. Velem is volt már olyan, hogy elöl akartam leszállni, úgy, hogy nem volt felszálló utas. A sofőr szólt, hogy hátul szálljak le... én pedig hátramentem és leszálltam, nem kezdtem el feleslegesen problémázni.
2022. jan. 15. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
47%

Hol van itt a kényszerítés?

Fegyvert fogott rád, vagy mi?

Nem kell ezt túlgondolni. Ez a szabály, és ennyi. Vagy a piroson is átmész, ha nem jön semmi?

2022. jan. 15. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
45%
Én vinném az akkus flexemet és vágnek bal oldalra is ajtót ha ott akarok leszállni, engem aztán ne szabalyozzon be minden jött ment.
2022. jan. 15. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
70%

Nem indokolatlanul tette, ezért nem is terheli felelősség.

Az egyik felhívás a bemondás volt, a másik a matrica, ami szintén a hátsóbb ajtók igénybevételére szólít fel.

Nyilván, lehetett volna jófej, és engedhette volna, hogy elől szállj le, azonban azzal nem sértett semmilyen szabályt, hogy ezt nem tette meg.

2022. jan. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
66%

Elsőajtós felszállás a kifejezés, amit keresel.

Amelynek az a lényege, hogy az első ajtón csak felszállunk, a hátsó ajtón csak le.

Vidéki városokban még élve is boncol a sofőr (meg a többi utas) amiatt, hogy az első ajtón merészelnél leszállni.

Külföldi városokban egyrészt a leszállásjelzők csak a hátsó ajtókhoz szólnak, másrészt meg ott van a sofőr mögött a "tökönverő", amin keresztülmész, befelé az utastérbe, és így az első ajtó környékén lévő terület tisztán utasmentes marad, hogy a sofőr kilásson. Ezen a tökönverőn csak egy irányba lehet áthaladni, ellenkező irányban merev.

Szóval igenis, ahol elsőajtós a rend, fel tetszik szállni elöl, leszálláshoz pedig lehet tirhulni a hátsó ajtókhoz.

2022. jan. 15. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
93%

De emberek, vegyétek már észre, hogy NEM kötelező a hátsó ajtókat igénybe venni leszálláshoz. Ez sehol sincsen kötelező érvényű szabályként leírva, ez csak egy kérés az utasokhoz. Nyilván logikus és illendő is ezt követni, de egy buszvezető részéről egy TÖK ÜRES buszon nulla, azaz 0 haszna, előnye van annak, ha nem nyitja ki a hepciáskodó utasnak az ajtót.


Ezek az élet legfeleslegesebb konfliktusai , mindkét fél csak ideges lesz tőle, holott semmi sem lesz rosszabb attól, hogy sofőr megnyomja az engedélyező / első ajtót nyitó gombot. Ezt kellene itt megérteni.

2022. jan. 16. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!