Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Meddig léteztek a szabolcsi...

Meddig léteztek a szabolcsi munkás "fekete vonatok"? rendszerváltás volt a fordulópont? És hirtelen tűntek el, vagy lassanként?

Figyelt kérdés
2018. okt. 15. 22:09
 1/5 A kérdező kommentje:
Horváth Pista akkori híres Roma énekes egy '94-es albumán megemlékezik erről az időszakról egy számban ami anno megszokott volt, de hivatalosan nem ismerték el, hiába forgattak filmet is róla. mikor szűnt meg ez az időszak és akkor mihez kezdett az eddig feljárogató sok vidéki munkás?
2018. okt. 15. 22:12
 2/5 anonim ***** válasza:
A rendszerváltás volt a legnagyobb ok ami más irányba terelte a dolgokat, képzelj el olyan embereket akik 5-7. osztályt végeztek, azt is nehézségekkel, többnyire ezek segédmunkák voltak, amik ma sem a biztos élet alapköve, itt amikor elkezdett átformálódni a piac, gazdasági helyzet, úgy kiszorultak ezek az emberek a maguk 40+ évével, már hova mentek volna ráadásul hónapról hónapra éltek, tanulás akkoriban nem volt bevett szokás, úgy élték le az életüket legtöbben ahogy sodródtak, a többség utcára került, amellett hogy családok is megsínylették, az emberi butaság már akkor is nagy méreteket öltött, butább magyarok cigányok, ugyanúgy vállaltak 2-3 gyereket is a semmire, mert az a pénz amit kerestek ahhoz volt elég hogy a tanyán megéljen egy rossz házban.
2018. okt. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
előtte 1-2 évtizeddel ez a forma még simán működött, inkább vállalták az 5-6 órás utazgatást ilyen körülmények közt minthogy pl. egy helyi TSZ-ben vállaljanak mezőgazdasági munkákat. olyan fura hogy egycsapásra vége szakadt ennek
2018. okt. 15. 22:55
 4/5 anonim ***** válasza:
Maguk a vonatok (értsd: a járatok) mind a mai napig megvannak, darabra még több is van belőlük, mint a fekete vonatok idején. Maga a jelenség: a képzetlen gyári munkások heti ingázasa a főváros és a legszegényebb régiók között már az 1990-es évek első felében megszűnt. Az oka egyszerű: a piacnyitással versenyképtelenné váló munkaadóik tönkrementek, egyszerűen nem volt szükség ennyi munkáskézre a fővárosban (és otthon sem). Ez nyilvan egy fokozatos, de gyors visszaesést hozott a heti ingázók számában. Nekik még a feketemunkák piaca sem volt alternatíva, hiszen munkaadóik igen gyakran egyben szállasadóik is voltak és az ingázasuk költségeinek a nagy részét is a munkáltató fedezte. Ilyet a kereslet által vezérelt munkaerőpiacon a feketén foglalkoztatók nyilván nem kínáltak.
2018. okt. 16. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
tehát a '94-es zeneszám megjelenésekor már mint mindenki által ismert jelenség a közelmúltból szakaszban lehetett ez az emlék
2018. okt. 26. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!