Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Az 1-es Bp -Győr-H. Halom...

Az 1-es Bp -Győr-H. Halom vasútvonal gyorsvasútnak minősűl?

Figyelt kérdés

Ugyanis az az egy ami 160-as,160-nal mennek a vonatok.


Ezt a vonalat lehet mondani szuper vasútnak?

Testvérem felszállt Győrben egy Ec-re és észre sem vette már Pesten volt,hamar. Pedig 130 km.



2019. márc. 13. 22:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem, gyorsvasút például a csepeli HÉV. Ezt a fogalmi kavarodás mostanában jött elő a politikusoktól.

A nagysebességű vasút pedig 200 km/h-nál kezdődik.

2019. márc. 13. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nagysebességű vasútra gondolhattál, mint az előző válaszoló is írja, a 200 km/h feletti pályasebességtől kezdődik.


A gyorsvasút egy eléggé tág fogalom, idehaza klasszikusan a csepeli HÉV-vonalat értettèk rajta, de használják a metró-, HÉV- és elővárosi vasútvonalak gyűjtőfogalmaként is (ld. Budapest gyorsvasúti hálózata)

2019. márc. 14. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Utaztam a budapesti metrón ,héven a csepeli héven is.

Sem a metro,sem a csepeli hév nem ment 80 km/h -nál gyorsabban.


Egy Budapest-Debrecen sebesvonat is gyorsabban megy az előbb felsoroltaknál. Szinte végig 120-szal.


Sőt valamelyik nap Püspökladány környékén felfigyeltem ahogy a sebessel utaztam,hogy talán még 120-nál is gyorssbban mehetünk.

2019. márc. 14. 11:43
 4/5 A kérdező kommentje:
Szerintem igen. Csak a neve a gyorsvasút a hévnek,metrónak.
2019. márc. 14. 11:45
 5/5 anonim ***** válasza:

Tudod, a gyorsvonatot onnan lehet megismerni, hogy lassan megy :-)


Ha valaminek a nevében benne van, hogy gyors, még nem lesz feltétlenül gyors a mai értelemben. Azért vannak ezek a megtévesztő nevek, mert az egyes vonattípusok inflálódnak. Ha kitalálnak valami újat, ami gyorsabb, kényelmesebb, mint az eddigiek, akkor új nevet is adnak neki. A gyorsvonat a maga idejében kialakult kategória, és csak annyit jelent, hogy nem áll meg mindenütt.


Talán emlékszel még nyelvtan óráról, hogy az összetett szavaknál gyakori a jelentésmódosulás. Pl.

baloldal =/= bal oldal (az előbbi a politikai értelemben vett fogalom, utóbbi bal kéz felé esik)

nagybetű =/= nagy betű (az előbbi egy másik betűfajta, utóbbi nagy méretű kisbetű is lehet)

gyors vasút =/= gyorsvasút (az előbbi gyorsan megy, utóbbi pedig az elővárosban közlekedő vonatok neve)

2019. márc. 14. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!