Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Miért nem érvényes így a...

Miért nem érvényes így a diákigazolványom a vonaton?

Figyelt kérdés
Szoval a levelezős diákom érvényes lakóhely és a suli között. Viszont én most a két város közötti településre költöztem, tehát ez a tartózkodási helyem egyenlőre. Most 7végén pedíg a tartózkodási helyemről utaztam az egyetem városába és a kalaúz azt modta, hogy simán megbüntethetne, mivel nem a lakóhelyemről idultam, annak ellenére, hogy a tartózkodási helyem a lakó helyem és az egyetem városa között van. Milyen iratot kell kérnem a tanulmányi osztályon , hogy utazhassak a tartózkodási helyemről is?

2019. ápr. 15. 20:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A jogszabály szerint igaza volt a kalauznak: csak a lakóhely és az iskola viszonylatában vehető igénybe a levelező tagozatos tanulónak, hallgatónak járó 50%-os menetjegykedvezmény.*¹


A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény meghatározása szerint:

„A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.”*²

„A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.”*³


Az utazási kedvezményekről szóló kormányrendelet, levelező tagozatosoknál csak a lakóhelyet említi, az pedig, a lakcímnyilvántartásról szóló törvény szerint más, mint a tartózkodási hely. Tenni csak annyi tudsz, hogy a jelenlegi tartózkodási helyed lakóhelyként jelented be, de ahhoz meg kell szüntetni a jelenlegi lakóhelycímed.


A kormányrendelet szerint lakóhelyről, vagy tartózkodási helyről, csak nappali és esti tagozatos tanulók és hallgatók vehetnek igénybe bérletkedvezményt.

Továbbá, a sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló; a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben meghatározott nappali, illetve szakosított ellátást nyújtó intézmény bentlakója; a 18. életéve betöltéséig az az álláskereső, aki a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból vagy Európai Uniós forrásból támogatott képzésben vesz részt, a állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatal (a továbbiakban: járási hivatal) igazolása alapján, a képzésben részt vevő; óvodás.


*¹ 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről 3. § (1) bb) és bd), továbbá 1. melléklet 20.

*² 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 5. § (2)

*³ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 5. § (3)

2019. ápr. 15. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
69%

"Igazolás tanulók vasúti kedvezmények igénybevételéhez" ezt kell kérned a vasúti pénztárban.


Lásd utolsó bekezdés: [link]

2019. ápr. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Igényelsz egy új diákigazolványt a tartózkodási helyedre, és kész. Az első válaszoló idézte a lakóhely és a tartózkodási hely definícióját, de azt már elrontotta, hogy ez az utazási kedvezmény lakóhely és tartózkodási hely esetén is érvényes. A diákigazolvány igénylésekor megválaszthatod, hogy melyik cím kerüljön rá, de egyébként ha a lakcímkártyád bemutatod, annak is jónak kéne lennie, hiszen igazolja a tartózkodási helyed.
2019. ápr. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Amúgy ilyen igazolás kell majd a buszközlekedésnél is, ha mondjuk nem vonattal utazok?

2019. ápr. 16. 21:03
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

#4


Volánnál is "javasolják" a saját viszonylatigazolójukat, amit a busz-pályaudvarokon lehet venni.

2019. ápr. 16. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

#3


Egy igazolást azért könnyebb kérni, mint újra kiállítani a diákot (főleg, hogy még az egyik 15 perc a másik több hét mire megvan).

2019. ápr. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt, # 3-as válasz írója! [2019-04-16 20:06]

Nem én rontottam el az írást, hanem te, az olvasását. Nem azt írtam, hogy „ez az utazási kedvezmény l̲a̲k̲ó̲h̲e̲l̲y̲ ̲é̲s̲ ̲t̲a̲r̲t̲ó̲z̲k̲o̲d̲á̲s̲i̲ ̲h̲e̲l̲y̲ ̲e̲s̲e̲t̲é̲n̲ ►i̳s̳◄ é̲r̲v̲é̲n̲y̲e̲s̲”, hanem azt, hogy „l̲a̲k̲ó̲h̲e̲l̲y̲r̲ő̲l̲, ►v̳a̳g̳y̳◄ t̲a̲r̲t̲ó̲z̲k̲o̲d̲á̲s̲i̲ ̲h̲e̲l̲y̲r̲ő̲l̲, csak nappali és esti tagozatos tanulók és hallgatók vehetnek igénybe bérletkedvezményt.”

Ha rossz, amit írtam, akkor rossz a kormányrendelet, amire hivatkoztam: [link]

Csupán összevetésül írtam; bemutatva, hogy ha a tartózkodási helyről is igénybe vehető, akkor, azt, megnevezve tartalmazza a jogszabály. A kérdező levelező tagozatos, számára nem volt szükség annak taglalására, hogyan választhatja egyiket, V̲A̲G̲Y̲ I̵S̵ másikat, mert csak az egyikről veheti igénybe.

2019. ápr. 19. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!