Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki segítene nekem értelmez...

Valaki segítene nekem értelmezni ezt a definíciót? Esetleg példát is mutatna rá?

Figyelt kérdés

Be is magolhatnám mint mindenki más az osztályból, de én szeretném megértem is. Idegesít az érzés hogy nem értem.

„egy szám negatív kitevős hatványán a szám ellentett kitevővel vett hatványának a reciprokát értjük. (vagy a szám reciprokának ellentett kitevőjű hatványát)



2019. okt. 6. 13:09
 1/4 anonim ***** válasza:

3^(-2)=1/3^2 =1/9

4^(-3)=1/4^3=1/64

(2/3)^(-4)=(3/2)^4=81/16

2019. okt. 6. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nézzük egy másik megközelítésben; hogyan értelmeznéd az 5^(-2) számot? Elvégre a hatványozás definíciója szerint elég nehéz lenne (-2) darab 5-öst összeszorozni.

Viszont szerencsére van nekünk egy azonosságunk, amellyel kikényszeríthető ez eredményként, nevezetesen:


a^n / a^k = a^(n-k), vagyis ha azonos (nemnulla) alapú hatványokat osztunk egymással, akkor az eredményt úgy is megkaphatjuk, hogy az alapot a számláló és a nevező kitevőjének különbségére emeljük (szerintem ismered ezt az azonosságot, így nem ragozom tovább). Eszerint fel tudjuk írni azt a hányadost, hogy 5^1/5^3, mivel ennek értéke az előbb említett azonosság szerint 5^(1-3)=5^(-2); ez azért jó, mert ebben a műveletben minden értelmezhető, és eredményül 1/25 lesz az eredmény, ami felírható (1/5)^2 alakban is.

Látható, hogy az alapnak a reciprokát vettük, a kitevő előjele pedig ellentettjére változott, és azzal lett hatványozva a reciprok. A fenti írás ezt taglalja magában.

2019. okt. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm végre értem! ❤️

A matek tanárunk meg csak nem is volt hajlandó elmagyarázni.

2019. okt. 6. 19:52
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
Hubassz, ilyen kitekert leírást... Illett volna példát is mutatni rá párat.
2019. okt. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!