Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Továbbtanulás: ilyen szakpárra...

Továbbtanulás: ilyen szakpárral tényleg felejtsem el a tanárképzést?

Figyelt kérdés

Sziasztok, 11. Osztályba járok, és már aggaszt ez a továbbtanulás téma.

Pár éve már tudom, hogy tanár szeretnék lennék, a családomban sok pedagógus van (tanárok, óvónők), így tudom mikkel jár ez a munka.

A problémám azzal van, hogy nem tudom milyen szakot válasszak.

Ami fix az a történelem. Általános iskola óta járok belőle versenyekre, nagyon szeretem, jó vagyok belőle, van egy rokonom, aki családfa kutató, vele szoktam levéltárba járni, szóval ez a része is érdekel. A gond az, hogy nem tudom mi legyen a másik szakom.

Szívem szerint a latint választanám, mert azt is szeretem (bár abból nem járok versenyekre), de az osztályfőnök azt mondta, hogy ezzel a szakpárral nem lehet elhelyezkedni. Egyébként én sok töri-latint tanárt ismerek, és egyik sem munkanélküli, max. nem mindkét tárgyat tanítják, az egyiket főállásban, a másikat részmunkaidőben. Arról nem is beszélve, hogy magánórákat is tartanak.

Szóval szerintem azért nem teljesen lehetetlen az elhelyezkedés.

Mindenki meg akar győzni, hogy mást válasszak a töri mellé. Mondják a magyart, de azt 100% hogy nem, mert nem szeretem, hiába vagyok jó belőle.

Az angolt sem akarom igazán, mert bár van nyelvvizsgám és készülök felsőfokút is tenni, csak azért, mert kommunikálni szeretek ezen a nyelven, de az angol nyelvészet, irodalom, földrajz nem érdekel, pedig egyetemen az angol szakon ilyenek is vannak.

Ti mit gondoltok a töri-latin párosításról?

Mert mást ezen kívül tényleg nem tudok elképzelni.

Ami a tanárin kívül szoba jöhet, az még a keleti nyelvek és kultúrák szakon az arab vagy az iranisztika. Ezekről mik a tapasztalataitok?

Előre is köszönöm a válaszokat!


2019. okt. 24. 20:58
 1/9 anonim ***** válasza:

Latint valóban kevés középiskolában tanulnak, ha az egyháziak is játszanak nálad, akkor ott pl.

Más idegen nyelv?

Etika? Társadalomismeret?

2019. okt. 24. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Persze, egyháziak is játszanak, illetve eü. szakközépiskolák és hittudományi főiskolák.

Sem etikát, sem társadalomismeretet nem tanulok a mostani sulimban, és annyira nem is érdekelnek.

2019. okt. 24. 21:43
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

A tanári pálya már alapból háttérbe van szorítva, pláne humánterületen belűl. Ilyen hogy történelem+latin vagy magyar semmi jövővel nem rendelkezik, pláne a közipszintű oktatásban. Piaci igény pedig nincs rá. Nagyon sok ilyen tanár van. Angolul meg már egyre többen megtanulnak.


Az idegen nyelv vonatkozásában egyedül a szakfordító, tolmács, idegenvezető azok amelyeknek van jövője és igény is rá. Persze itt sem az angol az elsődleges, hanem inkább a német és az orosz.


"arab vagy az iranisztika" Ezek meg egyenesen értelmetlenek. Nagyon kevesen beszélik és kis területeken. Gazdasági, műszaki és turisztikai szempontból is jelentéktelenek. Tudományos és kutatási eredmények sem fűzhetőek ide, így teljesen haszontalan lenne ezekkel foglalkozni. Ha már keleti kultúra, akkor még a kínainak ill. a japánnak is több értelme/haszna lehet a jövőben(persze nincs garantálva).

2019. okt. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#2: hát nem tudom hol élsz, de tanárokból elég nagy hiány van, a környékünkön humán szakos tanárokból, nyelvtanárokból.

Szerintem az arab meg az iranisztika egyáltalán nem értelmetlen a mai világban.

2019. okt. 25. 20:23
 5/9 anonim ***** válasza:
30%

Legfeljebb matematika, fizika és kémiatanárból van hiány. Sok helyen annyira, hogy a nyugalmazott pedagógusokat hívják vissza óraadónak. Egyszerűen alíg választják ezt a pályát, mert aki jobb fizikából/matekból/kémiából, inkább mérnöki vagy informatikai területre szakosodnak.


Érdemes lenne utánanézni, éves szinten országosan szakonként hány pedagógus végez.

Javaslom, a KSH honlapján tájékozódj te is. Én egy 2010 környéki statisztikára emlékszem, miszerint évente országosan mindössze 8-10 középiskolai fizika-matematika szakos tanár végzett. A 70-es, 80-as évekhez képest ez kb. tizedelődést jelent. Annak idején még Pálinkás József Úr volt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, és erre a szembetűnő tényre Ő is többször felhívta a figyelmet.


Az persze a saját döntésed, hogy végül mit választasz ,senki nem fogja a lehetőségeket megszabni számodra,azt viszont mindig szem előtt kell tartani, hogy a piaci igények nem mindig egyeznek azzal, amit mi szeretnénk. Sőt túlzás nélkül elmondható, hogy (sajnos) keveseknek adatik meg az, hogy érdeklődési körük egybeesik azzal, amiből lehet profitálni majd és átlagos körülmények között tisztességesen megélni.


Tehát valamilyen kompromisszum kellene neked is. Talán az idegenvezetői pálya még tetszene is. Van benne ugye történelem, egy kis kultúra meg persze idegen nyelv.

2019. okt. 25. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
45%
Nem. Orbitális nagy hülyeségnek tartom, hogy csak reál szakos tanárokra lenne szükség... az egy dolog, hogy a reál szakok pl. műszaki területeken vagy informatika piacképesebbek, de azért ne csináljunk már úgy mintha nem lenne szükség magyar, könyvtáros, etika vagy nyelv tanárokra stb. stb. Oké, a latin talán tényleg nem a legelterjedtebb tantárgy, de pl. a történelem teljesen jó. Nyilván nem lehet belőle meggazdagodni, de egy-két szakot leszámítva miből lehet? Elsôsorban az a fontos, hogy érdekeljen, amit választasz és akkor nagy gond nem lehet. A nyelvszakok ugyanúgy jók lehetnek, szóval ezek között igazából az a nagy különbség és azt kell eldönteni, hogy tanítani szeretnél-e vagy sem, mert ez nagyon nem mindegy.
2019. okt. 26. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
30%

"de azért ne csináljunk már úgy mintha nem lenne szükség magyar, könyvtáros, etika vagy nyelv tanárokra stb."


Szövegértésből egyes!


Nem írta senki, hogy nincs rájuk szükség. Arról van szó, hogy jelenleg van belőlük elég, sőt több is a kelleténél.

2019. okt. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
46%
Igen, mert nyilván nincsenek pályájukat meg sem kezdő vagy elhagyó pedagógusok, nincsenek alkalmatlan pedagógusok, nincsenek olyanok akik kibuknak az egyetemről, nincsenek olyanok akik abbahagyják az egyetemet, nincsenek olyanok akik napi 20x hallják, hogy nem érdemes tanárnak tanulni és még lehetne sorolni.... Humán területeken is van hiány.
2019. okt. 26. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
64%
#8 Nincs igazad, badarság amit itt összehordtál. Még akkor is ha lepontozol. Attól hogy lepontozol nem lesz jobb, a valóság marad az ami... De ha neked ebben rejlik a napi örömöd, akkor hajrá, lehet lepontozni ismét. Meglehetősen kisstílű hozzáállás ez a többi lepontozók oldaláról is. Részemről a kérdéskört lezárom, a lényeget úgyis leírtam, többet nem kívánok hozzátenni a témához. Válassza mindenki azt a pályát, amit jónak lát. Csak 5 és fél év múlva nehogy jöjjön megint a rinyálás, hogy merre tovább, ahogyan szokott lenni... További szép napot!
2019. okt. 26. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!