Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » PhD-nál ez hátrány? Doktorandu...

PhD-nál ez hátrány? Doktoranduszok! Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

Jelentkezni szeretnék 2 év múlva PhD-képzésre. (Másfél-két évem van mesterszakon és azután)

Még nincs konkrét témám, bár van ötletem de még nem döntöttem el teljesen.

Nyilván az előny ha előtte megyek tdk-ra, konferenciákra, ha esetleg van publikációm. Ezek ugyebár azt jelzik, hogy elmélyedtem a témában. Viszont ha én több tudományterülettel foglalkozok pluszban órákon kívül, mert engem nemcsak egy dolog érdekel, az mennyire hátrány? Nyilván ez jól hangzik de közben így nehezebb is csak egy területre koncentrálni. Esetemben irodalomról és filozófiáról van szó. Nagyon valószínű, hogy irodalom PhD-ra megyek inkább de nem akarom teljesen kizárni a filozófia PhD-t sem. Irodalomból több órám volt, több kurzust végeztem belőle, a szakomból kifolyólag, filozófiából meg csak keveset eddig, bár ezt elvileg lehetne még növelni. Tdk-dolgozatot eddig egyet írtam, az inkább irodalmi témájú, bár kicsit interdiszciplináris, irodalom filozófiai és egyéb szempontokból vizsgálva. A következő tdk-dolgozatom már teljesen irodalmi téma lenne. Ennek ellenére a filozófiát is szeretem, talán még kicsit jobban is, mint az irodalmat, nem írtam belőle tdk-t, nem volt rengeteg filozófia órám, filozófiai témájú fordításokat már csináltam, kitaláltam azt is, miről írnék tanulmányt.


Hátrány az, ha engem mindkét tudomány érdekel és mindkettővel foglalkozok? Ez azt jelenti, hogy bár órákon kívül is elmélyedek a témában de egyiket sem fogom jobban tudni a másiknál talán. Az irodalom annyiból könnyebb, hogy órán tanultam sokat de abból felejtettem már eleget és filozófiából is hasonlóképp: amit tanultam órákon (azon a kevés kurzuson amit felvettem), már elfelejtettem. Az egy harmadik lehetőség, hogy interdiszciplináris témát választok, amely ötvözi a kettőt, gondolom akkor nem baj, hogy 2 területtel foglalkozok de ha csak az egyiket akarom választani (tehát nem interdiszciplináris témát), ez mennyire gond?


Vagy nem kell azért itt egy PhD-n annyira elmélyültnek lenni?

Ha van egy jó téma, vannak eredmények (tdk, publikáció, konferencia), nyelvvizsga, akkor már nyert ügyem van? Akkor is ha nem vagyok jártas a témában?


2019. okt. 30. 20:41
 1/5 anonim ***** válasza:
77%
Figyelj, ez egyetemtől függ. Nálunk senki nem akar phd-s lenni, tavaly egyetlen egy ember jelentkezett az egész karra. A pár fiatal, aki ott van, azok is csak úgy elvannak, mert itt volt ismerőse, vagy nem volt kedve kimenni az iparba. Nem egy olyan van, akinek más irányzatú végzettsége van, mint amit tanítania kell, mert nincs elég tanár, hát nem élvezik. Amerikában pl. nem is taníthat, csak professzor, de mindegy. Kérdezd meg az egyetemen.
2019. okt. 30. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
25%

Az #1 válaszolóval vitatkoznék. Amit írsz, az a te területeden biztosan így van, de a társdalomtudományi és bölcsészettudományi doktori képzéseken nagyon nem ez a helyzet. Borzasztóan magas a túljelentkezés. Amikor én felvételiztem szociológia PhD-ra, akkor 42-en jelentkeztünk a 3 db (!) ösztöndíjas helyre, az önköltséges meg nem mindenkinek pálya. Egyébként oda is csak pár embert vettek fel. Baránőm filozófia PhD-ra jelentkezett ugyanebben az évben. Náluk 17 jelentkező volt a 2 db (!) ösztöndíjas helyre. Elsőre nem is vették fel. Megkörnyékezett kisebb, vidéki egyetemeket is, de azt mondták neki, hogy ott is hasonlóak a számok és mivel mindenhol a "saját" hallgatót részesítik előnyben, ezért inkább próbálja meg újra ott. Másodjára felvették őt is.

Csak hogy válaszoljak a kérdésre is, persze, minél több dolog van, amit fel tudsz mutatni, annál jobb, de nem csak ezek számítanak. Nálunk pl. elég komoly felvételi vizsga volt, egy 10 fős bizottsággal, akik egy óráig kérdezgettek, meg kb. szétszedték a beadott kutatásitervem. Magán a felvételin nem jött szóba, hogy akkor hány nyelvvizsgám van, meg hány otdk-t nyertem (egyébként egyet sem). A kutatásitervet meg a szóbeli felvételit pontozták. De nyilván doktori iskolánként eltérő, hogy mit vesznek figyelembe.

Összességében elmondható, hogy a humán PhD szakokon nagyon nagy a túljelentkezés, és ha nem akarsz fizetni a képzésért, akkor nagyon oda kell tenned magad. Fontos, hogy lássák, hogy elszánt vagy és terhelhető.

Szerintem nem gond, hogy határterületen mozogsz. Legalábbis, amit barátnőm mesélt a filozófia PhD felvételiről, ott inkább az volt a lényeg, hogy ahhoz mennyire ért, amit kutatni akar, és nem kérdeztek tőle olyat, ami tök más, mint a témája.

2019. okt. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

#2

Azért van túljelentkezés bölcsész és társadalomtudományi karon mert nem tudnak sokan mit kezdeni a diplomájukkal ezért a legtöbben próbálnak benn maradni az egyetemen, ahol legalább nettó 140-nel kezdenek. Műszaki, orvosi, természettudományi területen alig találsz PhD-ra embert, mert mind megy a versenyszférába jó pénzért dolgozni, rengetegen külföldön, de ha humán területről beszélünk jogászoknál is úgy kell fogni a PhD hallgatókat mert a diploma után szintén elmennek a versenyszférába jó pénzért. Van anglisztikás ismerősöm nettó 140 körüli összegért tanít középiskolában, utálja. Mondta, hogy jelentkezik PhD-ra ugyanennyit megkap, az egyetemen jól ellesz, publikálgat, kutatgat stb. Más bölcsész ismerősöm is van, aki PhD-ra ment hasonló okból, egyszerűen nem tud magával mit kezdeni meg a diplomájával a munkaerő-piacon.

Szerintem ez nem helyes, hogy a bölcsészek, társadalomtudományi karon lévőket ennyire nem becsülik meg a munkaerő-piacon de a PhD láz oka az, amit leírtam, nem sok más lehetőségük van sajnos ha nagyobb fizetést, elismerést szeretnének.

2019. okt. 31. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

És az hátrány ha valakinek két témavezetője lenne, ha lenne egy külső konzulens is?

Az egyik az egyik tanszékről, másik a másikról. Nem hátrány ez felvételin, illetve ha tegyük fel az egyikőjük tanított, nála írtam BA-n szakdolgozatot meg tdk-t is (BA,MA) akkor megsértődik, amiért van egy másik tanár is?

Egyszer tdk-ra akartam menni interdiszciplinaris temaval ( filozofia es irodalom) és azt mondta a tanszékvezető, hogy akkor jó lenne egy külső konzulens filozofia tanszékről. Végül nem lett mert nem a filozófia tette ki a dolgozat nagy részét de egy PhD-ra biztosan ugyanez vonatkozna.

Még egy kérdés: ha mondjuk az adott téma iránt nem lelkesedik a témavezető de engem legjobban az érdekel, akkor érdemes más témára váltani, hogy neki is tetszen vagy inkább más témavezetőt felkérni?

2019. okt. 31. 06:44
 5/5 anonim ***** válasza:

Nálunk (vegyészmérnöki) lehet külső konzulens, mert ha valaki választ egy olyan témát, amit a MOL-nál, TEVA-nal vagy más cégnél akar csinálni, akkor kell egy belsős és egy külsős konzulens is. Nálad nem tudom, hogy lehet-e.


Viszont az örök szabály, legalábbis tapasztalat azt mutatja, hogy egy nagyon jó témavezető sokkal többet ér egy érdekes témánál. Ha rossza a témavezetőd, semmiben nem tud/akar segíteni, vagy sosincs ott, akkor lőttek az egésznek.

2019. okt. 31. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!