Hogyan csináljam?

Figyelt kérdés

(Hosszú lett, de szerintem minden rész fontos, ha segítenétek!)Szóval szeretnék veletek biztosra menni a döntésemben. Előre leszögezem, hogy nem felindulásból hanem több hónapja felmerült már régen bennem van ez.

A szüleim nem dolgoznak, ha el is mennek egy-két hétig nem bírják tovább. Nem egeszsegügyi okok miatt, szimpla lustaságból így nehéz körülmények között élünk. 19 éves vagyok és most vagyok 11.-es egy esti tagozatos suliba. Elgondolkoztam, hogy ezek a diákmunkák, alkalmi munkák (legalább 4 munkahelyen dolgozok heti 5-6napot) nem sokra vezetnek. Főleg, hogy ennyi évesen magammal együtt 4fős családot tartok el. A szüleim nem értik meg vagyis felfogni biztosan nem tudják, hogy nem vagyok végtelenig terhelhető, hogy elmegyek reggel 6kor dolgozni és utána suli este 7ig. Nekem is vannak barátaim, barátom akikkel törődnöm kell és szeretnék velük is lenni. Vannak álmaim nekem is, szeretnék hobbikat de ugye ez lehetetlen ilyen beosztással. Egyébként nem éhezünk, megvan minden napi kaja, tesóm is dolgozik 20 évesen anyaék tőle is kapnak pénzt. Elvárják hogy fizessünk bele a lakásba ahogy betöltjük a 18 éves kort, de azt ti is biztosan tudjátok hogy mert betöltöttem a 18at, nem azt jelenti hogy el is tudom tartani magam. Arra gondoltam, hogy ott hagyom a sulit, elmegyek rendes pénzért dolgozni 160-180 ezerért 3-4 hónap után eltudnék innen költözni, élnék a saját nyugalmamban. Mert hogy egész nap kiabálnak a pénz miatt vagy alszanak nem nagy nyugalom. Aztán elmennék fodrász, vagy sminkes tanfolyamra(egyébként mindkettőt elakarom végezni) és ezekhez "nem kell" érettségi, nem abból él meg az ember

És rengeteg mindenkitől visszahallom, hogy érettségi nelkul sminkes, fodrász és teljesen jól megél vele(jó nem egy hónap alatt de meglehet vele alapozni az életet) meglenne hozzá a tehetségem, szeretném is csinálni éscsak fizetős (600-800ezres) tanfolyamra mennék ahonnan már van jövőm :)

Szerintetek kezdjem el már a jövőmet vagy tegyem le az érettségit? Csak másfél év után tudnám elkezdeni ezt 0ról, úgyhogy nem is tényező.

Tudom a mai világban már kell, és megcsinálnám 22-23 évesen ha mégis szükségem lenne rá, vagy erkölcsből.

Ti mit ajánlotok?



2019. dec. 2. 22:09
 1/2 2*Sü ***** válasza:

> Aztán elmennék fodrász, vagy sminkes tanfolyamra(egyébként mindkettőt elakarom végezni) és ezekhez "nem kell" érettségi, nem abból él meg az ember


Valóban nem az érettségiből él az ember, de az iskolai végzettséged az egész életedre meghatározó lesz. Nyilván van egy csomó olyan munka, munkahely, amihez nem kell érettségi. Ilyen munkát el tud végezni az, akinek nincs érettségije. De az is, akinek van! Viszont van egy csomó munka, amihez kell érettségi. Azt meg csak az érettségivel rendelkező ember tudja elvégezni.


Minél magasabb végzettséged van, egyik oldalról annál több munkalehetőség közül választhatsz, így nyilván minél alacsonyabb végzettséged van, annál kevesebb munkalehetőség közül választhatsz. Másik oldalról mivel egy érettségit nem igénylő munkát mindenki, addig egy érettségit igénylő munkát csak az érettségizettek tudnak elvégezni. Jellemzően azért még mindig több fizetést jelent egy olyan szakma, amihez magasabb végzettség kell.


> És rengeteg mindenkitől visszahallom, hogy érettségi nelkul sminkes, fodrász és teljesen jól megél vele


Oké, csak ugyanolyan jól megélne vele, ha lenne érettségije. Viszont ha egy adott időben nincs szükség új sminkesre, fodrászra, akkor ők mit fognak tenni? Megtanulnak egy szakmát mondjuk 40-50 évesen? Mert egy érettségivel, pláne diplomával, de legalább valamilyen közép-, vagy felsőfokú szakmai végzettséggel rendelkező embernek még mindig van egy csomó lehetősége. Ha valaki informatikából doktorált, akkor ő még ha kell, el tud menni kőművesnek is. De egy kőműves – ha nincs érettségije sem –, aligha fog tudni elmenni vezető szoftverfejlesztőnek.


> Tudom a mai világban már kell, és megcsinálnám 22-23 évesen ha mégis szükségem lenne rá, vagy erkölcsből.


Az a baj, hogy minél későbbi időpontra tolod ki, annál inkább hajlamos leszel még későbbi időpontra kitolni. 22-23 évesen is meglesznek a magad problémái. Könnyen lehet, hogy 23 évesen azt fogod mondani, hogy most még nincs erre kapacitásod, majd 25 évesen. 25 évesen meg azt, hogy majd 28 évesen. Közben leélsz egy egész életet úgy, hogy mindig kevesebb lesz a fizetésed az átlagnál.


Minél idősebb leszel, annál nehezebb lesz tanulni. Minél inkább beleszoksz egy munkával töltött életbe, annál kevesebb motivációd és akaraterőd lesz belevágni újra a tanulásba. Nem véletlen, hogy fiatal korunkban tanulunk, annyit és addig, amennyit csak lehet, mert felnőtt korban ez már sokkal nehezebben megy, akár a képességeket, akár az akaratot nézve.


~ ~ ~


Tedd mérlegre. Melyik jobb? Még kihúzni 2 évet akármilyen sanyarú körülmények között, de akár – ha megvan hozzá az eszed és szorgalmad – egy egyetemet bevállalva további 4 évet átvészelni sanyarú körülmények között, de utána lehetőséget kapni arra, hogy egy kielégítő anyagi egzisztenciával éld le a további mondjuk 50 évet? Vagy az jobb, ha most könnyebbé teszed az életedet, ami könnyebb is lesz a másikhoz képest 2 vagy 6 éven át, de utána nehezebb helyzetben leélni az alternatívához képest további 50 évet?


19 évesen, hasonló helyzetben lehet, hogy én is hasonlóan gondolkodtam volna, mint te. Mikortól van valakinek igazán önálló, kritikus gondolkodása? 14 éves kortól mondjuk? Akkor egy 19 éves az életének csak 5 évét élte le igazán tudatos módon, addig csak terelődött, elfogadta a kötelességeit, maximum kicsit lázongott. 5 igazán tudatosan leélt élet tükrében nehéz átérezni évtizednyi hosszúságú időszakokat. De így, jó pár éve túl a 40-en biztos vagyok benne, hogy megbántam volna az akkori döntésemet.

2019. dec. 3. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nagyon csúnyán meg fogod bánni, ha most nem tanulsz.

Nekem van ismerősöm, akinek 50 évesen el kellett végeznie egy főiskolát, vidékre lejárva - csak azért, hogy megtartsa az állását.


A jövőben meg föl se vesznek szinte sehova érettségi nélkül.

Már most se vesznek fel pl. kukásnak, ha nincs.

2019. dec. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!