Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A tudományos fokozatot mindig...

A tudományos fokozatot mindig meg kell védeni?

Figyelt kérdés
Olvastam arról más önélezrajzban hogy megvédték (ha jól értettem). Ha ez nem történik meg, akkor visszaveszik?
2020. febr. 29. 08:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A "védés" az, amikor kiállsz egy bizottság előtt, elmondod, hogy mit csináltál, bemutatod az eredményeidet (amit előtte már olvastak), feltesznek kérdéseket, megválaszolod, ők meg odaítélik a címet. Azaz ha nem "véded meg", akkor nem kapod meg.

Szóval ezt a "védést" nem köznapi értelemben kell venni, hanem átvitt értelemben, szófordulatként kell értelmezni. Ha nincs védés, nincs fokozat, amit "visszavehetnének".


Vissza akkor vonnak egy címet, ha utólag derül ki, hogy szabálytalanságot követtél el, pl. plagizáltál a dolgozatodban, azaz sajátodnak tüntetted fel más tudományos eredményeit. De ez már akár évekkel a védés után történhet, semmi köze hozzá.

2020. febr. 29. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ja, egyébként van tiszteletbeli doktori cím, amit nem beadott dolgozat alapján ítélnek oda, és olykor nem is az általad gyakorolt szakmát oktató egyetem adja, ezt természetesen nem kell "megvédeni".
2020. febr. 29. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Vannak olyan fogyatékos állapotok, amikor nem kell megtartani az előadást, hanem valami más feladatot kell elvégezni.
2020. febr. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A "védés" elvileg minden diplomaszerzés fontos része.

Ha elvégezted az egyetemet, letetted a vizsgáidat, utána leteszel egy összefoglaló jellegű "záróvizsgát" is (ezt régen államvizsgának nevezték) ahol számot adsz a megszerzett tudásodról általában.


Azonban ettől még nem vagy szakember, mert nem igazoltad, hogy az adott területen önálló feladatmegoldásra, önálló alkotó munkára is képes lennél. Ennek igazolása a középkori céheknél a "remekmű" elkészítésre, a mai BSc képzéseknél a "szakdolgozat", MSc képzéseknél a "diplomamunka", PhD képzés esetén az "értekezés" vagy "disszertáció". (Utóbbi helyett sok kiemelkedő egyetemen nemzetközi, referált tudományos folyóiratban megjelent impact factoros publikáció a követelmény.)


Ezt a "remekművet" be kell mutatni egy "védési bizottság"-nak, akik a mű elolvasása és az azt ismertető előadásod után kérdéseket tesznek fel, illetve egy vagy két felkért opponens felkészül a művedből és bírálatot ír róla, igyekszik belekötni. Te ezekre a bírálatokra, kérdésekre, kritikákra kell, hogy szakszerűen válaszolj, bizonyítva, hogy tényleg képben vagy, tényleg Te készítetted a művet, tényleg átlátod a benne foglaltakat. Ez a védés. Ez után kaphatsz diplomát.

2020. márc. 1. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2020. márc. 1. 22:26
 6/6 A kérdező kommentje:

#4


Tudod, én egyetemre akarok majd jelentkezni, és mivel viszonylag nagy tudásom van, ezért úgy véltem, könnyű diplomát szerezni. Most már látom, hogy mégsem olyan egyszerű.


Mindenesetre megpróbálom, és meg is lesz az a papír. :)

2020. márc. 1. 22:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!