Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A vírus miatt nem tudok...

A vírus miatt nem tudok magántanárhoz menni. Segítene valaki ebben a 2 kémia feladatban? Sokat próbálkoztam de valahol mindig elakadok.

Figyelt kérdés

1. Standardállapotú, nitrogént, hidrogént és ammóniát tartalmazó gázelegyben a nitrogén : hidrogén parciális nyomás-aránya 1:3. A gázelegy

levegőre vonatkoztatott sűrűsége 0,5276

Számítsuk ki az egyes gázkomponensek parciális nyomását! (A levegő átlagos moláris tömege 29g/mol)


2.Szenet, hidrogént és klórt tartalmazó, illékony vegyület 0,22g-ját oxigénben elégetve 0,1956g szén-dioxidot és 0,08g vizet kapunk. A vegyület 0,1098g-nyi mennyiségét elpárologtatva 135°C-on, 102,2kPa nyomáson 36,81 cm3 térfogatot tölt be.

Mi a vegyület képlete és mi lehet a neve?



2020. márc. 31. 17:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz: ha a N2:H2 nyomásarány 1:3, akkor ez Avogadro törvénye értelmben anyagmennyiség-arányt is jelent. Tehát ha veszünk a keverékből 1 molt, akkor abban lesz x mol N2, 3x mol H2 és a maradék az ammónia, ez 1-4x mol. A levegőre vonatkoztatott sűrűségből megvan a gázelegy átlagos moltömege is, hiszen ró(rel)=M(gázelegy)/M(levegő). Ebből kijön hogy a gázelegy 15,3 g/mol. Most ha átváltjuk az anyagmennyiségeket tömegbe, akkor a három gáz tömege összesen 15,3-at kell adjon, mert 1 molt vettem az elegyből. A nitrogén 28x gramm lesz, a hidrogén 6x, az ammónia pedig 17*(1-4x), ezek hárman összesen 15,3. Ez egy egyenlet, megoldod x-re, és kijönnek a molarányok, amik egyben parciális nyomás arányok is. A valódi parciális nyomásokat nem fogod tudni kiszámolni, mert ahhoz kéne egy megadott mennyiség, hogy mekkora gázból indulok ki. Amit én vettem 1 mólt az csak egy önkényesen választott mennyiség, mivel a feladat nem ad meg konkrét adatot erre, így abszolút parc nyomást se tudunk mondani csak arányokat mi is.


Második: Felírjuk a pV=nRT egyenletet, abből számolunk egy n-et, minden más meg van adva. Mivel 0,22 grammból indultam, máris megvan a moláris tömeg. Mivel ez egy C(x)H(y)Cl(z) összegképletű vegyület, ezért a szén és hidrogéntartalmát ki tudjuk számolni a keletkező vízből és szén-dioxidból. Ha ezeket az égéstermékeket átváltjuk molra, majd összehasonlítjuk a mi vegyületünk molszámával (ami a pV=nRT-ből kijött n), akkor látni fogjuk, hogy hányszor annyi víz és CO2 fejlődött mint amennyi a vegyületem molszáma, vagyis hány db H és C atom kellett hogy legyen a vegyületben. vagyis x és y már megvan, de mivel tudunk moltömeget, ezért z-t már tudjuk számolni a moltömegből, ha felírunk rá egy egyenletet: 12*x+y+34,5*z=M ahol x és y már kiszámoltuk, M is megvan, szóval az egyenlet kiköpi a z-t és megvan az összegképlet.

2020. márc. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Így már értem hogy hogyan kell megoldani.

Az elsőnél szerintem 0,101MPa-al kell számolni mert standard állapotot ír a feladat. Jól gondolom?

2020. márc. 31. 18:12
 3/3 anonim ***** válasza:
Más ötletem nekem sincs, próbáld úgy.
2020. márc. 31. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!