Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Lehet verset elemezni 400-800...

Lehet verset elemezni 400-800 szóban??

Figyelt kérdés
Csak mert láttam egy magyar nyelv és irodalom emelt szintű érettségi feladatot, ahol azt kéri, hogy 400-800 szóban kell 1 verset elemezni. De ki tud annyi mindent írni egy versről? Nincs is annyi dolog, amit ennyi szóval le lehetne írni.

2020. máj. 24. 18:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
bőven lehet, csak tudni kell szófosn... khm jól fogalmazni
2020. máj. 24. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

középszinten is előfordulhat 1 vers elemzése önmagában, csak hát mivel a másik opció az összehasonlító verselemzés, nemigen van rá példa, hogy ezt így beadják.

szóval ha középszinten előfordulhat, nem látom akadályát az emelt szinten való előfordulásnak.

2020. máj. 24. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen lehet ajánlom hogy keresgélj neten szempontokat nagyon sok van és máris láthatóvá fog vállni számodra, hogy nagyon sok szemszögből nagyon sokat lehet egy versről írni

Hidd el ha érettségizel majd akkor ott jönni fognak az ötletek ha fordítottal időt a gyakorlásra.

2020. máj. 24. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszi! Remélem addigra, mire én éretségizem (még 2 év addig), megtudom tanulni elemezni a verseket. Mert jelenleg lehetetlennek tűnik, olyan nehéznek látom, de remélem gyakorlással tényleg jobb leszek benne.
2020. máj. 24. 22:26
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Én idén emelteztem,de hidd el bőven lehet írni,én már csak azért zártam le 4 sorral előtte,mert fél óra alatt meg kellett írnom a reflektálót😂

A lényeg,hogy tanárral készülj mindenképp,mert ha nekem sincs senki aki segít,akkor nem tudtam volna. Ugye vannak elemzési szempontok is,de valójában mindig a feladat által kért szempontokra kell választ adni,ez a legfontosabb,hogy ez nem úgy épül fel,hogy cím,műfaj,szerkezet stb. (De persze ilyenről is lehet szót ejteni,de nem több soron át,mert akkor kevesebb pont jár a feladatmegoldásra)

Én ajánlani tudom Vass Judit verselemzését,vannak benne kulcsmondatok pl műfajoknál,amik azt tükrözik,hogy foglalkoztál vele. A szempontok után meg ő is elemez pár verset,örültem volna,ha azt a módszert valahogy át tudom venni.

Ez egyébként fent van neten,szóval simán letudod tölteni. (Novellaelemzője is van)

A másik,hogy ne legyél ráfeszülve a megoldókulcsra majd,mert elfogadhat azonkívül is olyat,ami feladatmegoldásnak megfelel. Tanárom azt mondta,még lehet ő se tudná megírni így,ahogy a megoldókulcs kéri,annyira komoly dolgokat vár el.

2020. máj. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszi utolsó! :)
2020. máj. 26. 13:25
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is emelteztem idén. Még annyit fűznék hozzá, hogy figyelj oda a szerkesztésre! Vagyis hármas tagolás és arányos bekezdések. Plusz, a kezdés, de inkább a befejezés legyen ütős. Jó befejezést írni nem könnyű, hiszen summáznod kell a leírtakat, de közben ne ismételd a korábbiakat. Illetve sosem szabad idézettel zárni és olyan gondolatot írni, ami új elemzési lehetőséget rejt magába.

Egyébként amit nagyon ajánlok, hogy írj sok verselemzést. Először csak úgymond szempontok nélkül, vagyis ami eszedbe jut a versől azt használod szempontnak. Pl. a cím, költői eszközök, tartalom, esetleg életrajzi vonatkozás, stb. Persze mindezt szépen, arányosan elrendezve, logikusan felépítve. Aztán kezdj el konkrét emelt elemzési feladatokat írni.

Ez persze nem fog elsőre könnyen menni, de nem kell félni, sok gyakorlással egyre jobb lesz majd!

2020. jún. 4. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A szerkesztésre tényleg kell!! Nekem műelemzésnél 10ből 5 pontot vont le, reflektálónál 5ből 2öt ilyen miatt,pedig a 3as tagoláson kívül a tárgyalás is lett tagolva a feladatban leírt szempontok miatt. Meg a nyelvhelyességre,azon is elmehet pont,nekem szintén le lett vonva amiatt is. Ilyenek miatt tényleg ne menjen el!!
2020. jún. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2020. jún. 4. 22:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!