Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Budha miért Budha, és miért...

Budha miért Budha, és miért nem Buda?

Figyelt kérdés
Szóba került az egyik órán. Mindenhol a világban Budának ejtik a nevét, csak mi mondjuk Budhának. Mi miért hangsúlyozzuk ki benne a h-t?

2020. aug. 3. 19:15
 1/9 A kérdező kommentje:
Megj.: Buddhára gondoltam, csak azért írtam a kérdésben Budhának, egy h-val, mert fonetikusan próbáltam leírni.
2020. aug. 3. 19:19
 2/9 anonim ***** válasza:
77%
Buda miért Buda és miért nem Buddha?
2020. aug. 3. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#2: Gondolom azért, mert mindenki Budának hívja, Buddhának meg senki sem. Tehát nincs értelme Buddhának hívni (se a várost, se a hun királyt - nem tudom hogy melyikre gondoltál Buda alatt). Viszont a Buddha az más, őt csak mi hívjuk Budhának.
2020. aug. 3. 19:36
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

A Buda kiejtés nem helyes (mármint a Buddhánál), csak sokan rosszul ejtik. Valahogy így kell helyesen:

https://www.youtube.com/watch?v=15j9bhw2RyU

2020. aug. 3. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Értem. Tehát akkor Buddah. Nálunk viszont még mindig nem tudom hogy miért Budha. Gondoltam arra is, hogy egy valaki elkezdte hibásan mondani, és mindenki átvette, de a nagymamám szerint ez nem igaz, mert ők még Buda-nak mondták. (Ő azt mondta erre, hogy direkt vezették be ezt kiejtést, nehogy rájöjjenek Buda Buddha kapcsolatára, de ennek nekem túl összeesküvéselmélet szaga van, és nem akarom ezt elhinni.)
2020. aug. 3. 21:46
 6/9 anonim ***** válasza:
Magyarul az is belejátszhat, hogy direkt másképp ejtik, hogy ne keverjék össze a várossal.
2020. aug. 3. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Végülis, az is lehet tényleg.
2020. aug. 3. 22:54
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy angolul nem mondják a h-t, az nem jelenti azt, hogy egy másik nyelven sem mondják. Hindi nyelven, ahonnan származik, ott kimondják.
2020. aug. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
95%

A buddha बुद्ध szó a szanszkrit budh बुध् igegyökből ered, ami azt jelenti, hogy felébred, felkel. Ehhez járul a befejezett melléknévi igenév (passiv participium perfectum) képzője, ami a szanszkritban leggyakrabban a -ta. Ezzel a képzővel a jelentése az lesz, hogy "aki felébredt/megvilágosodott". Azonban az így kapott "budhta" alak nehezen kiejthető, ezért egy kis változás játszódik le benne: a dh zöngés aspiráns/hehezetes hanghoz fog hasonulni a zöngétlen t olymódon, hogy az aspiráta/hehezet (h) az egész változás végére kerül.


Ez valahogy így néz ki:

budh + -ta (zöngésedni fog)

budh + -da (az új zönge átvándorol)

buddha


A magyar kiejtés, azaz a h hang megjelenése sokkal közelebb áll az eredetihez. Az angolban ez sajnos kiesik, aminek fonetikai-fonológiai okai vannak. Ha a बुद्ध szót bemásolod a Google Fordítóba, majd a hindi nyelvet kiválasztva felolvastatod vele, hallani fogod, hogy ott van az a h.

2020. aug. 4. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!