Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Így van értelme PhD-ra menni?

Így van értelme PhD-ra menni?

Figyelt kérdés

Most kellene PhD-ra jelentkeznem, ha szeretnék, munkát is szeretnék nemsokára, viszont elbizonytalanodtam.

5 éve bölcsész szakra járok, 2021 tavaszán végzek, alapszakra és mesterszakra is oda jártam, a piacképes szakok közé tartozik, amit tanulok és olyan, mintha felfordult volna világ.

Gimis koromban más sem érdekelt, csak ez, egyetem alatt szintén. Több nyelvvizsgám van, TDK-n is voltam 2x, vannak versenyeredményeim, publikációim és tudatosan készültem a doktorira. Féléve viszont már éppen fordítva van az egész, mert nem vagyok benne biztos, hogy egész életemben bölcsész pályán lennék boldog és megfontolnék talán egy másoddiplomát is. Azt még el tudnám képzelni, hogy pár évig ebben dolgozzak, talán azt is, hogy megcsináljak egy PhD-t, de hogy innen menjek nyugdíjba, meg 20-30 évig csináljam ezt, abban nem vagyok biztos.

Most 24 éves vagyok, ha másoddiplomát szeretnék, azt sajnos majdnem teljesen önköltségesen kellene megszereznem, mert 10 félévet államin végeztem eddig.

Most valamiért olyasmi érzés van bennem, hogy a "bölcsészkedés" legnagyobb értéke tényleg a műveltség és bizonyos szakoknál a nagyon jó nyelvtudás, de hiányolom belőle, hogy igazán kézzel fogható haszna legyen. Ez gimiben és az eddigi egyetemi évek alatt cseppet sem volt jellemző rám, akkor ilyeneket egyáltalán nem gondoltam át, csak arra figyeltem, mi érdekel és amúgy is, akkor még olyan munkát képzeltem el magamnak,amit így is megszerezhetek. Ma már még a piacképesebb bölcsész szakokat is kevésnek érzem, pedig ilyen végeztem, mert végülis tanár/fordító-tolmács/céges dolgozó/HR-es lehet valaki és persze, a semminél ez több, de valahogy nekem nem lenne elég ha egész életemben csak ilyen munkakörökben dolgoznék.

Régen az idegen nyelvek, irodalom, történelem érdekeltek. Irodalomtudományi doktori lett volna/lenne a célom és nyelvszakon végeztem, most is érdekelnek az ilyesmik, mégis több értéket látok egy orvosi/gyógyszerészeti/biológus kutató vagy valami ehhez hasonló szakmában.

Most már sokkal hasznosabbnak tartom azt, ha a bioszhoz vagy kémiához ért valaki, minthogy irodalmi műveket elemez, vagy nyelvtörténettel, vagy történelemmel foglalkozik, mert a biosz és a kémia (fizika) veszi körül az embert minden egyes nap, akár akarja, akár nem, és ezek olyan dolgok, amik magas szinten segíthetnek éleket menteni. Hogy úgy mondjam: nem baj, ha egy orvos nem tud irodalmi műveket elemezni, vagy nem ért a nyelvészethez ha egy csomó ember életét meg tudja menteni és emberséges orvos. Az sem számít, ha egy kutató biológus nem tud sok verset kívülről vagy nincs magas szintű történelmi ismerete, ha fontos kutatásokat végez, amik sokat adnak a jövő tudományához, mert mondjuk segítenek megérteni bonyolult betegségeket vagy problémákat. Ezzel szemben viszont az szép és elismerendő, ha valaki nagyon művelt, de ha mondjuk a saját teste és szervezete működésével nincs tisztában, vagy nem ad gyakorlati tudást, amit tanul, az azért nem olyan értékkel bír szerintem. Én nem megbántani akartam azt, aki ezt olvassa, én csak szemléltetni próbáltam a véleményem. Bár ehhez lehet az is hozzájárul, hogy a családom tele van/volt beteg emberekkel, akiken bizony csak az orvostudomány tudott segíteni, vagy még az sem.


Viszont ha úgy érzem, hogy nem tudnám örökké bölcsészként elképzelni az életem, van értelme PhD-ra menjek?

Vagy ha elvégzem, mellette nyugodtan dolgozhatok és tehetek félre egy másik képzésre, amiben el tudnám magam képzelni és szerezhetek munkatapasztalatot az addigi szakjaimon?

Ha már eddig sok időt és energiát beleöltem, akkor talán jelentkeznem kellene, nem?

De nem baj, ha már nem vagyok igazi bölcsészlélek?



2020. dec. 17. 22:27
 1/10 A kérdező kommentje:
Elnézést, amiért ilyen hosszúra sikerült, de ez sorsdöntő kérdés számomra. Csak komoly válaszokat szeretnék és csak az írjon, aki hajlandó tanácsot adni, véleményt mondani.
2020. dec. 17. 22:33
 2/10 anonim ***** válasza:
82%
Bocs, ez tényleg hosszú, csak a végét olvastam el: "Viszont ha úgy érzem, hogy nem tudnám örökké bölcsészként elképzelni az életem, van értelme PhD-ra menjek?" A válasz: nem. Azt tanulj, azzal töltsd azt az 1 vagy 2 évet, amivel a jövőben szeretnél foglalkozni.
2020. dec. 17. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Most rögtön semmiképp se jelentkezz, szerintem. Egy-két évig foglalkozz mással (is), akkor több rálátásod lesz arra, hogy mi az, amit TÉNYLEG szeretnél csinálni.


Én két BTK-s diploma után eü-s képzésre váltottam. Remek döntésnek érzem a mai napig, sokkal több örömöt és izgalmat lelek benne, mint a korábbi (amúgy szintén irodalmi) kutatásaimban. Ha valami máshoz is értesz, már "jó pont" mellette bölcsésznek lenni, de önmagában még a phd-val együtt sem túl elismert. Egyik legjobb barátnőm néhány éve ledoktorált, de a fokozatát inkább letagadja, mivel egyrészt a munkakeresést kvázi ellehetetleníti (az egyetemi fizetésből meg nem lehet értelmesen megélni, oktatóként már fel is mondott), ha valaki mégis rákérdez, és kiderül, hogy nem pl. jog- vagy orvostudományi területről van, hanem irodalomtudományból, csak a szájukat húzzák, vagy bocsánatkérően mosolyognak, hogy "jaaa, értem". Senkit nem érdekel, mennyi munka van mögötte. Egy kórházi ápolót (diploma nélkülit is) sokkalta többre becsülnek.

2020. dec. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szerintem sem kéne így doktorandusz képzésre menned. Semmi nem haszontalan, csak felértékelődött a gyakorkati jellegű és férfiasmunkák értéke (kapitalizmus hozománya, ne lepődjünk meg. A diplomáknak piaci és NEM szellemi értékén pattognak).


Amúgy bogarat ültettek a füledbe ugye? Kik cseszegettek?

Tőlem barátok fordultak el, orvosi alkalmasságin beszéltek lekezelően, ja és volt párom cseszegetett, hogy bölcsész is vagyok (+ infó karon lézengek). Amikor megtudták, hogy szakmákat is tanulok, nem hitték el, hogy nem vagyok buta (lol Semmelweisre is felvettek annó). Mondanám, hogy ne érdekeljen, de borzalmasak az emberek.


Interdiszciplináris vonalon esetleg nem tudnál mozogni? Bár az irodalom nem annyira szabad ebben a tekintetben, mint a nyelvészet. (Kognitív metaforaelméletek még talán)

Nézd meg amúgy, Závada Péter is rapper és irodalmár, sokkal később ment vissza PHD-re. Minden összeegyeztethető, ha nagyon akarod.

2020. dec. 19. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem lehetséges, hogy egyszerűen csak megijedtél? Vagy valamilyen olyan benyomás ért mostanság, amely erre a következtetésre vezetett?

24 éves vagy, hidd el, nem vagy lekésve semmiről. Ha minden kötél szakad, nappali mellett tudsz diákmunkát végezni vagy DH-t felvenni. Én biztosan bizonyos kérdéseket tennék fel magamnak. Van affinitásod egy teljesen más terület elsajátításához? Mi az, ami érdekelne? Van-e ismerősöm, aki az érdeklődésemnek megfelelő területen tevékenykedik? Tudok-e tőle informálódni a területet illetően? Sok kérdést körbejárhat az ember, de az igazán lényeges dolgok úgyis a a proaktivitás, a tényleges gyakorlat és a tapasztalat hozza.

A lényeg, hogy a döntést Te hozd meg, azt vállald is, s ne befolyásoljon más személy.

2020. dec. 20. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Én is bölcsészhallgató vagyok, és doktori iskolába is tervezek menni. Nyelvi szakon tanulok, viszont engem az alkalmazott nyelvészet érdekel (elsősorban a klinikai nyelvészet, de az igazságügyi sem áll távol tőlem). Ezeknek mind van kézzelfogható haszna.
2021. jan. 18. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Utolsó, én ennek mi a "kézzelfogható haszna"?
2021. jan. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A klinikai nyelvészek kifejezetten a beszédzavarok neurológiai okait igyekeznek feltárni, így aki ezt a területet kutatja, dolgozhat egészségügyön belül is (ld. dr. Hoffmann Ildikó (SZTE) témakiírásait a doktori.hu-n). Az igazságügyi nyelvészek a jogászok/bíróságok, valamint a rendőrség munkáját segítik - utóbbit a diskurzusprofilozás segítségével. Magyarországon még sajnos nem olyan elterjedt, mint az angolszász területeken, pedig nagyon sokat tud segíteni (más nézőpont adásával) egy nyelvészeti profil is. Itthon Ránki Sára foglalkozik ezzel kiemelten; kifejezetten érdekesek a vele készített interjúk.
2021. jan. 18. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezek érdekesek, de a gyakorlati hasznosíthatóságuk erősen megkérdőjelezhető. Az igazságügyi nyelvészetnek különösebben értelmét sem látom, hiszen feszült szituációkban (mint amilyen egy bírósági tárgyalás), elég instabil lelki és tudati állapotban lehetnek a vádlottak, és ezeknél kevésbé stresszes szituációkban is beszélnek össze-vissza, ragozási és egyéb hibákkal az emberek. Még csak hazugságvizsgálásra sem alkalmas, hiszen az eseteknek csak egy részében kereshető összefüggés. Így azért eléggé "lutri", bármit is mondanak. A klinikai nyelvészek sem tudnak sokat hozzátenni a neurológusok munkájához, hiszen utóbbiak szintén magas szinten ismerik a beszédképzés folyamatát, illetve a különféle beszédzavarokat. Azt meg alapból nem támogatom, hogy valaki egészségügyi végzettség nélkül dolgozzon ("okoskodjon" - nem rossz értelemben) az eü-ben.


De köszönöm, hogy leírtad, érdekesnek tényleg érdekes. :)

2021. jan. 18. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Attól tartok, 9-es válaszadó, hogy nem olvastál utána, mit jelentenek az egyes ágazatok, amiket említettem. Az igazságügyi nyelvészet többek között szerzőazonosítással foglalkozik, a börtönnyelvet tanulmányozza, kódolt nyelveket fejt meg, fonetikai elemzéseket végez, stb. Az általad említett hibák pl. segíthetnek kikövetkeztetni, mennyi idős, illetve milyen végzettséggel rendelkezik az illető, stb. A klinikai nyelvészek pedig elsősorban nem a neurológusok munkáját segítik, teljesen egyedi területet kutatnak, és mivel nem közvetlen gyógyítással foglalkoznak, nem "okoskodnak az eü-ben". Egyébként véleményem szerint pontosan az ilyen megítélés miatt nem felkapottabb ez a terület - az orvosok a tiédhez hasonló prekoncepció miatt könnyen lenézhetik az ilyen érdeklődésű nyelvészeket, mint "mit akarnak ezek itt okoskodni", ahogy te is írtad.
2021. jún. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!