Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A sakk mennyiben tehetség...

A sakk mennyiben tehetség kérdése és mennyire tanulható?

Figyelt kérdés
A sakk tudásom gyakorlással és oktató videók nézésével jobbá válhat, vagy ez veleszületett adottság kérdése, mint a jó énekhang?
2021. jan. 8. 01:28
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az énekhang fejleszthető, az éneklés tanulható. Más kérdés, hogy adottság kérdése, mennyire lehet benne eljutni.

A sakk ugyanilyen. Valamilyen szintig mindenképp tanulható, és onnantól számít a tehetség.

Nem nehéz csak a Polgár-lányokra gondolni; valószínűleg nem „sakkgén”-nel születtek, azért ment nekik annyira jól, viszont nekik a fiatalkoruk szinte egészét a sakk töltötte ki (olyannyira, hogy még iskolába sem jártak, magántanulók voltak, mégis kimagasló tanulmányi eredményeket értek el).

Nem tudom, hogy milyen idős vagy, de ha audidakta módon akarsz sakknagymesteri babérokra törni, akkor kell a tehetség, egyébként évtizedek hosszú munkájával, trenírozással lehet eljutni arra a szintre.

2021. jan. 8. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A tehetség csak ahhoz segít hozzá, hogy milyen gyorsan tudsz magasabb szintre eljutni. A sakk tanulható. Mind megnyitás, mind középjáték, mind végjáték elméletet lehet tanulni. Ha eleget tanulsz, előbb-utóbb magas szinten találod magad. Hogy milyen magas szinten, az csak rajtad áll.

A sakkozó játékerejét ÉLŐ pont határozza meg:

2200-tól mester jelölt vagy (CM) , 2300-tól Fide mester (FM), 2400-tól nemzetközi mester (IM), 2500-tól nagymester (GM) vagy. 2200-2100 között nem hivatalosan mester jelölt vagy. 1900-2100 között első osztályú sakkozó vagy, 1700-1900 között másod osztályú, 1500-1700 között harmad osztályú, 1300-1500 között negyedosztályú játékos vagy. Az első osztályú sakkozói szintet, sokan ezt inkább 2000 ÉLŐ-re lövik be, sokaknak ez a "nagy" vízválasztó. Ezt elérni tehetség nélkül, intenzív tanulásal és sok játékkal, rengetek feladványt megoldva, aktív játékkal, és ténylg sok-sok-sok, intenzív tanulással 2-3 év alatt el lehet érni. Ha van hozzá tehetséged, akkor 1, vagy annyi sem. Innentől már kicsit macerásabb. Még egy mester jelölti címet (2200 ÉLŐ) innentől már nem nehéz megszerezni, de ennek ellenére sokat kell érte tenned. Még többet nehezen tudsz tanulni, mert ilyen szinten olyan sakkelmélet, sakktudás lesz a fejedben, hogy 2-3 könyvet tudnál írni, de 1-et biztosan. A legjobban úgy fogsz innentől kezdve fejlődeni, ha a partijaidat elezed. És nem csak úgy, hogy átgörgeted, majd a program benyilazza neked, hogy itt és ott erősebbet tudtál volna lépni és "ja tényleg, erre nem gondoltam" gondolattal tovább állsz. Nem. Keresel egy erősebb edzőt, mondjuk egy FM-et, vagy IM-et (persze neki már kemény órabére lesz) és együtt átnézitek a fontos, jó partikat (függetlenül attól, hogy nyertél, vagy veszítettél) és együtt megfejtitek. Mert ilyen szinten már inkább elvi hibák vannak, mint sem olyan, hogy nem vettél észre valamit. Persze a sakkvakság mindig előfordul majd, egyszer GM Levon Aronian benézte a vezérét, ütésbe tette :D

Úgyhogy CM szintet is el lehet érni. Onnantól már egyedül is elemezheted a partijaidat, mert már fogod tudni, hogy hogyan állj neki. Vagy, ha már FM lettél, akkor keresel egy GM edzőt. De egy FM szintet elérni tehetség nélkül, ki tudja mennyi idő. Olyan sok nem lehet, mert FM-ből azért szaladgálnak páran.

Pl vannak, akik már 14-15 évesen GM-ek, na, nekik biztosan van tehetségük. De ők 5 éves koruktól sakkoznak, tehát kb 10 év alatt lettek GM-ek.

A másik véglet: van egy ismerősöm, illetve túlzás, hogy ismerősöm, inkább ismerem, tudom, hogy ki ő: 68 évesen lett FM. Bár, hogy mióta sakkozik,azt nem tudom.

IM és GM-et megszerezni nehezebb, mert nem csak az ÉLŐ pont a beugró, hanem x nemzetközi versenyen részt kell venned, és x partit kell nyerned x játékosok ellen.

És hacsak nem találsz egy szponzort, ezek iszonyatosan nagy összegekbe fog neked kerülni, túlzás nélkül mondom: 100 ezrekbe.

2021. jan. 12. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tímea:Đ válasza:

Szerintem a sakknak és a rajznak semmi köze a tehetséghez.

Inkább az kitartásnak, kreativitásnak, gyakorlásnak, logikus gondolkodásnak, más látásmódnak mint egy másik ember, ami már internetes forrásból bármikor hozzáférhető. Ezek mind fejleszthetők. Persze kitartás kell hozzá, meg akarom érzés is...

Emlékszem egy bögre fülének a lerajzolására régebben történt (amúgy jól rajzolok) talán 20 percig is rajzoltam, radíroztam, csak hogy élethu legyen, aztán később ugyanígy le akartam rajzolni egy bögrét, és egy youtube-os videón megláttam, hogyan egyszerubb két vonással ugyanazt az eredményt elérni.

A végeredmény ugyanaz, csupán a látásmód változott, amit nem a géniusz génjeimből szedtem, hanem láttam valaki által. Persze ehhez kitartás kellett, hogy egyáltalán szánjak rá több percet erre az egész muveletre.

2021. ápr. 11. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!