Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az imaginárius szám már...

Az imaginárius szám már komplex számnak számít?

Figyelt kérdés
Nem akarok butaságot megtanulni, de mindenhol mást olvasok erről. Van ahol azt írják erről, hogy ez a képzetes részhez tartozik éd van, ahol úgy hivatkoznak rá, hogy ez egy komplex szám. Pedig elvileg ha jól tudom a definíciót, akkor a komplex szám egy valós szám és egy az imaginárius tengelyen elhelyezkedő szám összeadásából keletkezik. Most akkor hogy is van ez?

2021. szept. 21. 20:15
1 2
 1/11 Pelenkásfiú ***** válasza:
56%

A komplex számnak van egy valós része és egy imaginárius része.

Mit értesz pontosan "imaginárius szám" alatt?

2021. szept. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
17%

Jól tudod. imaginárius szám + valós szám = komplex szám


z = a + bi ( komplex szám )

2021. szept. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%

Mondjuk érdekes kérdés, hogy a tisztán imaginárius (pl. 5i) az komplex-e?

Annak mondanám, pedig semmivel sem összetettebb mint mondjuk a sima 5. Sosem gondoltam ebbe így bele, pedig 23 éve tanultam először.

2021. szept. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Pelenkásfiú ***** válasza:
88%

#3 Persze, hogy az.

Sárközy könyve pl. úgy nevezi, hogy "tiszta képzetes szám".

Ha belegondolsz, akkor a 10-et is hívhatod komplex számnak a komplex számok halmazán.

Mint ahogy a valós számok halmazán sem mondod azt, hogy a 10 nem valós szám, hanem (csak) egész vagy természetes szám.

2021. szept. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
Hármas, ott van a kettes válaszoló jól leírta... inkább ne gondolkodj rajta.
2021. szept. 21. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
76%

Persze, hogy komplex. Hiszen pusztán önmagában i is egy valós (0) és önmaga (egyszeresének) összege.


z=0+1i (=i)

2021. szept. 21. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt, definíció szerint a z szám komplex, hogyha felírható a+b*i alakban, ahol a;b valós számok, i pedig az a szám, amelynek négyzete (-1). Mivel például az i is felírható 0+1*i alakban, ezért eleget tesz a definíció követelményeinek, tehát komplex szám. Szokták egyébként tisztán képzetes számként is nevezni, ahogyan azt a 4-es is megjegyezte.


Másik megközelítés: a z szám komplex, hogyha rajta van a (Gauss-féle) komplex számsíkon, amely gyakorlatilag egy olyan (ortonormált) koordinátarendszer, amelynek egyik tengelye a valós számoké, a másik tengelye az imaginárius számoké, origója pedig a 0+0*i szám, ami a 0. Ezen a síkon nyilván rajta vannak az imaginárius tengely számai is, tehát az is komplex szám.


Harmadik megközelítés: az összeadásra/kivonásra nézve zárt a komplex számok halmaza. Tehát ha például az i felírható két komplex szám összegeként, akkor az i szám is komplex. Ilyen két szám például az 1+2i és az 1+i, ezek különbsége (1+2i)-(1+i) = i, tehát az i is komplex szám.

2021. szept. 21. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Pelenkásfiú ***** válasza:
73%

#7

"felírható a+b*i alakban"

a = 10, b = 0

Tehát 10.


"ezek különbsége (1+2i)-(1+i) = i"

(11+2i)-(1+2i) = 10


Szóval nem értem, miért vagyok lepontozva.

Nyilván nem neked szól személy szerint.

2021. szept. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
67%
Én sem értem, hogy miért lenttél lepontozva (bár vannak elvakult "hívők", akik szerint a tisztán valós és képzetes számok nem komplexek - ezek valószínűleg ugyanazok, akik szerint a 0 sem nem páros, se nem pártatlan). Természetesen, ahogy rá is mutattál, ugyanazon elv szerint a valós számok is komplexek. Na persze jobb úgy hivatkozni rájuk, hogy valósak, de mivelhogy a valós számok halmaza részhalmaza a komplex számok halmazának, ezáltal a valós számok komplexek IS.
2021. szept. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

De akkor most az "imaginárius szám" kifejezés mit is jelent pontosan?

A imaginárius rész és az imaginárius egység szorzatát minden esetben vagy csak akkor ha a valós rész 0?

2021. szept. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!