Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemi pontszámok idén...

Egyetemi pontszámok idén lejjebb lesznek?

Figyelt kérdés

Szerintetek tekintettel a covid időszakra és egyebekre, idén lentebb lesz a határ tanári/pszichológia szakon?

Tanári egy 325 körül?



2022. máj. 6. 13:51
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Pszichológián 400 alatt semmiképp nem lesz, ennyi az előzetes ponthatár. Na meg a túljelentkezés miatt ettől csak feljebb lesz.

Tanárin az előzetes ponthatár 305, szóval akár ennyivel is bejuthatsz, túljelentkezés biztosan nem lesz.

2022. máj. 6. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Olyan nincs, hogy A határ X és Y szakon. A pszichológia szakra is eltérők a pontszámok a különböző egyetemeken, azon belül is a munkarendek és a finanszírozási formák között. Tehát pl. nem csak hogy az ELTE-n nem ugyanannyi a ponthatár, mint mondjuk Szegeden, de még csak az ELTE-n belül sem egységes, hiszen más lehet a ponthatár egy nappali államira, mint egy levelező önköltségesre. Olyan meg pláne nincs, hogy A tanári. Adott egyetemen belül is lehet 80 tanári szak, mert minden szakpár külön szaknak minősül a felvételi szempontjából.

A ponthatárokat nem központilag határozzák meg, figyelemmel a Covidra és társaira. Jelentkezik 100 ember egy szakra, ahová felvesznek 80 embert, akkor sorba rendezik őket pontszámok alapján, megnézik, hogy a 80. ember pontszáma mennyi volt, és annyi lesz a ponthatár.

Ennélfogva ez rajtad, rajtatok, jelentkezőkön múlik. Ha nehéz az érettségi, akkor mindenkinek kevesebb pontja lesz, tehát alacsonyabbak lesznek a ponthatárok. Ha könnyű, akkor mindenkinek magasabb pontszámai lesznek, magasabbak lesznek a ponthatárok. Nyilván ez annál egyértelműbb, minél egységesebb egy szak felvételi követelménye. Állatorvosin például (ahová csak emelt biosz és emelt kémia az elfogadott) elég egyértelműen lehet ez alapján következtetni. De olyan szakoknál, mint pl. a pszichológia vagy a legtöbb tanári szak, ez nem egyértelmű, hiszen lehet, hogy te a matekra és a bioszra fekszel rá, én meg az angolra és a magyarra, és a különböző érettségik különböző szinteken nem ugyanannyival könnyebbek/nehezebbek a korábbi éveknél.

Illetve azt se felejtsük el, hogy tanárin gyakorlatilag nincs túljelentkezés, van, hogy 1-1 szakpárra csak 1-1 ember jelentkezik. Ezt gyakorlatilag mindig lehozza 1-2 "szakértő" újságíró a ponthatár hirdetések után, hogy "idén a legnehezebb dolga azoknak volt, akik ógörög-könyvtár szakos tanárnak jelentkeztek". Igen, mert 498 pont a ponthatár. Annak már nem néz utána a kis okos, hogy ez konkrétan 1 ember volt, és ha én is jelentkeztem volna mellé 310 ponttal, akkor már 310 pont lett volna a ponthatár.

2022. máj. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Kedves #2

Nagyon köszönöm a válaszod, az utolsó bekezdésben említett jelentkezéssel kapcsolatos dolgot pedig nem gondoltam, pedig elég logikus, így ahogy mondod. 😄

Köszi a felvilágosítást, remélem bekerülök :)

2022. máj. 6. 14:24
 4/10 A kérdező kommentje:
Az első válaszolónak is köszi!
2022. máj. 6. 14:24
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Én a pszichológia szaknál szoktam követni a ponthatárok alakulását, és szinte kizártnak tartom, hogy csökkenjenek. Az ELTE-nek például az egyik legnépszerűbb képzése ez a szak, minden évben, így idén is hatalmas a túljelentkezés, és nyilván a többi egyetem pszichó szakjáról is elmondható ugyanez. Az érettségit a legtöbben idén inkább könnyűnek tartották, mint nehéznek, ráadásul a szóbelikkel is sokan fognak még pár pontot javítani az eddigi eredményükön. Úgyhogy ha nem növelte valamelyik egyetem a felvehető létszámot (ezt bevallom, nem figyeltem), akkor inkább csak nőni fog picit a ponthatár.

Melyik egyetem (sőt, szak) egyébként a célod? :)

2022. máj. 6. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Pszichológia PPKE KRE ELTE

Magyar-angol szakos tanári PPKE KRE

de igazán a pszichológiát szeretném, de idén szerintem nem fog összejönni. :(

2022. máj. 6. 20:36
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért ne add fel! Ha pedig mindenképpen azt szeretnéd, akkor próbálkozz jövőre is. :)

Hány pontod lesz előreláthatólag? 325 körül, ahogy a kérdésben is írtad?

2022. máj. 6. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Tanárira úgy 350 körül, azonban pszichológiára csak 400… az pedig elég messze van a 450től 🥲
2022. máj. 8. 16:53
 9/10 anonim ***** válasza:

Hát, 400 pont már tavaly sem volt elég pszichóra, még a pécsi angol nyelvű vagy az önköltséges képzésekre sem. Itt meg tudod őket nézni:

[link]

2020-ban volt pl. az ELTE szombathelyi képzésén 400 a ponthatár, mert ott akkor indult a képzés, de tavaly már mindenki felfigyelt rá, úgyhogy ugrott is 21 pontot. Ez szerintem idén is hasonlóan lesz.

Mint az első válaszoló írta, 400 pont alá az államilag támogatott helyek ponthatára nem mehet, és mivel hatalmas túljelentkezések vannak, ezért nem is fog. Az önköltséges, esetleg angol nyelvű képzéseken gyakoribban a nagyobb ponthatár változások, Pécsen 2020-ban az ölköltséges, angol képzésre csak 397 pont kellett. Csak ugye 300 ezer/félév a tandíj, +100 ezer/félév az idegennyelvi hozzájárulás (ami alacsony a Károli 800 ezres idegennyelvi hozzájárulásához képest). De tavaly ide is kellett 420 pont, mert gondolom nagyon változó, hogy ezeket a képzéseket hányan jelölik meg. Szóval esetleg ezekben lehet még bízni, ha anyagilag belefér. Vagy tényleg megpróbálod jövőre, nekem több ismerősöm csinálta ezt, mire bejutott az álom szakra. :)

2022. máj. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos választ! Valószínű egy újraérettségizés lesz jövőre a programom… vagy lehet beleszeretek a tanításba… meglátom…

De tényleg hálásan köszönöm a válaszokat!

2022. máj. 8. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!