Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemi csúszás utolsó évben?

Egyetemi csúszás utolsó évben?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szeretnék érdeklődni, mert nem teljesen világos minden ezzel kapcsolatban. Utolsó évemet végzem egyetemen,most vagyok 5.féléven és a 6.félévben diplomáznék. Már leadtam a szakdolgozatra való jelentkezésemet, megvan a téma is. Azonban dolgozok egyetem mellett, családi problémák miatt több műszakot kell vállalnom, hogy meg tudjunk élni, emiatt pedig nem tudok pár órára rendszeresen bejárni. Most fennáll a veszélye, hogy lehet egy tantárgyból nem engednek vizsgázni, emiatt csúsznék. Nagyon rosszul érzem emiatt magam, de sajnos máshogy nem volt megoldható. Ilyenkor pontosan hogy megy a dolog? Vissza kell vonnom a szakdolgozat jelentkezésemet, vagy azt még leadhatom következő félévben és az államvizsgát nem tudom megcsinálni, addig míg nincs meg az a tárgy? Volt már valaki hasonló helyzetben? Ha igen, mik a tapasztalatai, hogyan csinálta végig?

Azok, akik kötekedni jönnek, inkább ne írjanak, tudom én is, hogy elrontottam, nem kellenek a bántó megjegyzések.

A segítő válaszokat előre köszönöm!



2022. nov. 15. 00:09
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azért kérdezd meg az oktatót vagy ha ő befeszül, akkor akár mást is a szakod adminisztrációján/vezetésében hogy méltányosságból nem mehetsz-e mégis vizsgázni, mi ennek a módja. Ráhúzatni egy félévet úgy hogy vizsgáznál is, de hiányzás miatt nem engedik, eléggé kisstílű lenne.
2022. nov. 15. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Valamelyest egyeteme is valogatja, es az ott helyben ervenyben levo Tanulmanyi es Vizsgaszabalyzat hatarozza meg, de a sema megis hasonlo az egyetemeken, igy az elteresek is az alabbiak szerint lehetnek. Leirom, ahogyan nalunk van.


Ha nem teszek le egy vizsgat abban a felevben, amikor kellene, akkor a kovetkezo felevben a TO kiirja vizsgakurzuskent. Ez azt jelenti, h amennyiben a tanar megadta az alairasat, h a targyat elvegeztem, vizsgara bocsathato vagyok, csak megsem vizsgazom le belole, akkor a kovetkezo felevben a vizsgaidoszakban kiirnak nekem egy vizsgat akkor is, ha a kurzus nem indul. Ha nincs alairasom, akkor viszont meg kell varni azt az idot, amikor a kurzust ujra meghirdetik, azaz valoszinuleg egy ev mulva jarhatok ra ujra. (Es akkor be kell jarnom. Es lehet, h az oktato is mar mas lesz, esetleg a kovetelmeny.) Osszesen haromszor vehetek fel egy targyat.


A szakdolgozati jelentkezest nem kell visszavonni nalunk, a szakdolgozatodat keszitheted a sajat utemedben is, ha nem haladsz most vele, akkor nalunk ket even belul lehet garantaltan valtozatlan feltetelek mellett (tehat pl. ugyanolyan kovetelmenyek, tetelek mellett) zarovizsgat tenni, es 5 even belul mindenkeppen le kell tenni, mert utana megszunik a lehetoseg. Ez a hatarido az abszolutorium kiadasatol szamit. Termeszetesen nem kapsz abszolutoriumot, ha egy targyad nincs meg, igy ez azt jelenti, h a kov. felevben, (vagy esetleg az azt kovetoben) meg be kell iratkozni emiatt az egy targy miatt. Ha ingyenesen tanulsz, egy felevet elpazarolsz erre, ha fizetos vagy, nalunk ilyenkor csak a kurzus kreditszama alapjan kell fizetni, nem pedig az egesz felevi tandijat. Ezt csak utolso felevben alkalmazzak.


Az egy nagy kerdes, h az abszolutorium kiadhato e ugy, h a szakdolgozat nincsen leadva. Elfogadjak e nalatok, ha csak reszben van keszen. Ezt nem annyira a szabalyzat, hanem a gyakorlat hatarozza meg, sok esetben a konzulens, ezert o, es leginkabb a TO tud valaszolni erre. Nalunk ha a szakdolgozati temavezeto (azaz konzulens) alairja a masodik konzultacios kurzust (ketto van nalunk, es ket egymast koveto felevben fut), akkor megkapjuk az abszolutoriumot, ha nincs egyeb, nem teljesult feltetel. De sok tanar nem irja ala, ha nincs meg a szd. legalabb fele, vagy jo resze. Hangsulyozom, ez a gyakorlat, es nem a szabaly. Ha valaki nagyon utana nezne, lehet, h kiderulne, h helytelenul irjak ala, vagy helytelenul nem irjak ala. Ilyen kerdesben egy kisebb egyetemen vagy tanszeken esetleg konnyebb alkudozni, egy nagyobb intezmenyben szerintem jobban megvan a kialakult, stabil es konyortelenebb eljaras. Abban az esetben, ha a szakdolgozat leadasa is feltetele az abszolutorium kiadasanak, erdemes lenne kikalkulalnod, h realisan mikorra tudod megirni, addig pedig halasztani a felevet, vagy feleveket, es csak akkor beiratkozni ujra az utolso felevre az utolso targy miatt, amikor mar siman le tudnad adni a szakdogat. De ha csak egy ev mulva veheted fel az elmaradt targyat, akkor ez kicsit mar megsporolja a gondolkodast helyetted. Az is, ha a szakodon csak evenkent rendeznek zarovizsgat. Ha arra gondoltal, h a zarovizsgara jelentkezest kellene visszavonni, az nalunk automatikusan megy, hiszen abszolutorium nelkul nem vagy zarovizsgara bocsathato. Ha meg nem jelentkeztel, akkor nem jelentkezhetsz most.


Azok alapjan, amiket leirtam, biztosan most mar tobb kerdes is felmerul benned. Szerintem is beszelj a tanarral eloszor, h mi az o elkepzelese, szandeka. Es a Tanulmanyi Osztalyon is erdeklodd meg, h ebben az esetben mit tudsz tenni. Nalunk ilyen alkalomra lehetett volna egyeni tanrendet is kerni a felev kezdeten, es akkor elengedtek volna arra az egy felevre a bejarasi kotelezettseget. (Ennek szigoru tanulmanyi es egyeb feltetelei vannak. ) Illetve leteznek mindenfele kervenyek, ez is egyeteme valogatja. Olvass bele a TVSZ be, es beszelj egy ertelmes, joszandeku TO ssal! Nagyobb gond eseten a tanszekvezetovel, vagy szakvezetovel, vagy azzal, aki a legilletekesebb. Illetve mindenkeppen mondd el a problemadat a konzulensednek, o tudja, h nala mi a gyakorlat, es az o velemenye is nagyon szamit. Hiaba van a szabalyzat, az ember nem tesz minden aron keresztbe a konzulensenek, lobogtatva a szabalyzatot, mert ezaltal maga alatt is vagja a fat. Ha tetten erheto az emberseges eljaras abban az intezmenyben, ahova jarsz, akkor konnyebben megoldhato a dolog, ha inkabb futoszalagszeruen mukodnek a tanulmanyi ugyek, akkor a szabalyok a mervadoak. En ket egyetemre jartam, az egyik ilyen volt, a masik olyan. De a masikrol azert nem irok, mert akkoriban meg nem volt kreditrendszer. Az volt az igazi szivas, mert ott csak egy ev mulva lehetett folytatni, es volt olyan, akinek az osszes targyat es vizsgat meg kellett ismetelni, orakra valo bejarassal, holott csak egy jegy hianyzott az adott felevben. Most sokkal konnyebb a dolgod, meg ha neheznek is tunik. Jarj utana!!!


Sok sikert Neked!!!

2022. nov. 15. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Valószínűleg neked is külön tárgy a szakdoga.


Ilyenkor úgy megy, hogy az abszolutóriumot nem szerzed még meg. Az abszolutórium megszerzése a záróvizsgára bocsátás felvétele, a megszerzést követően hivatalosan megszűnik az aktív jogviszonyod és úgynevezett abszolvált státuszba kerülsz - mindaddig, amíg nem teszel sikeres záróvizsgát és nem fogadják el a szakdolgozatod. Ekkor lesz diplomát szerzett a státuszod.



Az abszolutórium megszerzésének a feltétele, hogy a mintaterv tárgyait hiánytalanul teljesítsd.


Én úgy gondolom, hogy a te esetedben a szakdolgozatod független a bukástól, el le tudod adni a munkádat és el is fogadják neked a szakdoga tárgyat. Viszont másokkal ellentétben te nem leszel abszolvált státuszban, így következő félévben be tudsz majd jelentkezni újból aktív félévre és fel tudod venni a bukott tárgyat. Miután minden tárgyad megvan, a státusz automatikusan megváltozik a félév végén. :) Vagyis, annyira nem automatikusan, mert a tanulmányi ügyintéző állítja át, de a mérföldköveknél Neptunban magad is látod, hogy megvan-e minden a képzés lezárásához. Ők is azt szokták nézni. :)

2022. nov. 15. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Masodik vagyok. Koszonom a harmadik valaszolonak, h olyan jol megfogalmazta, amit en alig (sem) birtam kinyogni. Kozben eszembe jutott meg valami. A mi egyetemunkon van ez a ket, egymasra epulo szakdolgozati konzultacios kurzus. Az egyik a tanterv szerint az utolso elotti, a masik az utolso felevre van beutemezve a mintatantervben. (Sokan csusznak vele.) Mindegyiknek van elofeltetele, megpedig bizonyos eloirt gyakorlatok teljesitese es bizonyos targyak meglete. Ezen targyak sokszor teljesen logikatlanul, megmagyarazhatatlanul lettek megjelolve elofeltetelkent, de hat valamit be kellett irni a mintatanterv osszeallitasakor. A masodik konzultacios kurzusnak elofeltetele termeszetesen tobbek kozott az elso resz is. Mindkettoben mas mas szakaszban kell, h tartson a szakdolgozat keszitese. Amennyiben ez a szoban forgo, nem teljesitett targy elofeltetele lenne valamelyik szd. konzultacios kurzus indexbe (leckekonyvbe) valo felvetelenek, akkor mind a nem teljesitett targy, mind pedig a szakd. konz. kurzus csuszik valamelyik kovetkezo felevre, attol fuggoen, h mikor indul legkozelebb a nem teljesitett kurzus. Nalunk letezik olyan kerveny, h kurzus elofeltetele aloli felmentes. Ezt a kurzus oktatojanak ala kell irni, meg a tanszekvezetonek is, es igy kerul a tanulmanyi bizottsaghoz, aki dont rola. Ha az oktato tamogatja, akkor nagy esellyel meg szoktak adni, es akkor igy az ember parhuzamosan is el tud vegezni ket vagy tobb olyan kurzust, amelyek kozul az egyik a masiknak, vagy a tobbinek az elofeltetele lenne, es igy csuszas eseten sem feltetlenul hosszabbodik meg, vagy legalabbis nem jelentosen a tanulmanyi ido. Olyan is lehetseges, h nem parhuzamosan vegzi az ember a ket egymasra epulo kurzust, hanem teljesen mentesuk az elofeltetel alol, es igy forditott sorrendben is felveheti oket. Nagyon nehez ez utobbi esetet megindokolni egyebkent, akkor is, ha civilben minden bizottsagi tag tudja, h idorol es penzrol van szo. Mindenesetre ha jutna ido a szakdolgozattal foglalkozni, abban az esetben akkor is erdemes elkezdeni, es beszelgetni, konzultalni rola, anyagot gyujteni, stb. ha elviekben most nem tud az ember vegezni. "Lepapirozni" (azaz jegyet kapni a munkara) ugymond kesobb is lehet. Mind a hallhatonak, mind a konzulensnek az a celja, h a szakdolgozat elkeszuljon. En azonban elsokent a rizikos kurzus tanaraval beszelnek, es felmernem a hozzaallasat, segitokeszseget. Kernek tole lehetoseget az altala meghatarozott modon, h le tudjak ebben a felevben vizsgazni. Az o dontesebol indul ki minden egyeb elkepzelheto forgatokonyv. Es kozben megneznem a TVSz t, hogy nalatok mi pontosan a feltetele az abszolutorium kiadasanak.
2022. nov. 15. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!