Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Data scientist: magyarán AKP?

Data scientist: magyarán AKP?

Figyelt kérdés
Többször leírták már, hogy a data scientist foglalkozásra nincs a lényeget jól tükröző, megfelelő magyar kifejezés. Szerintem meg van: adakielemző-programozó, azaz AKP.

2023. jan. 30. 07:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Adattudós
2023. jan. 30. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Kérdező akkor elég lenne csak adatprogramozót mondani.


Szerintem egyébként programozó statisztikus.

2023. jan. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Jó lenne, ha a szakmából alaposabban körbejárná a dolgot valaki. Kíváncsi vagyok, hogy az adatkielemző-programozó, vagy a programozó statisztikus fedi

inkább a lényeget?

2023. jan. 30. 08:05
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Én ilyesmi munkakörben dolgozom.

#1 vagyok

Az adatkielemző szó nem létezik szerintem, de adatelemző máris jobban hangzik.

adattudós - data scientist

adatmérnök - data engineer

adatbányászat, adatelemzés - data mining


Nyilván a munka nagy része programozás meg statisztika. De a vadászt sem lövöldözőnek hívod, hiába lő.

2023. jan. 30. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
4: Köszönöm az átfogó választ! Egyébként minden hozzászólónak ment a "zöld kéz".
2023. jan. 30. 08:15
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

4 éve dolgozom a területen.


A világ legnagyobb f*szsága, hogy ezen az oldalon valaki(k) állandóan azt hiszi(k), hogy data science = adatelemzés.


Elhihetitek, hogy ha erről lenne szó, akkor kurvára nem lenne a területen dolgozók 88%-ának mesterszakos diplomája, 50%-uknak meg PhD fokozata.


A data science eredetileg egy módszertani összefoglaló név volt, amely alatt értettük a teljes adatéletutat végigkísérő feladatköröket, az adatfelvételtől, a tisztításon, rendszerezésen, adatbázisba betöltésen, elemzésen át egészen a prediktív jellegű elemzésekig, mikor tanulóalgoritmusokat implementálunk vagy akár neurális hálókat.


Ma már több szakma kivált ebből, de vannak, akik még egymás mellett használják ezeket a fogalmakat velük, értve ezalatt az elemzés és az implementáció fázisát.


Ma már az adattisztítást és leíró statisztikát végzik az elemzők, változatos eszköztárral, aminek része a programozás is, a strukturálás és adattárház jellegű feladatkörök az adatmérnökök és adattárházfejlesztők feladatköre, míg tanulóalgoritmusokat fejleszteni az algoritmusfejleszzők, neurális hálókat fejleszteni pedig a machine learning engineerek szoktak.


Röviden ennyi a történet, épp ezért gyakorlatilag lefokozás azt mondani, hogy a data science adatelemzés. Nem, nem az, jelenthet komoly dolgot, ha például domainspecifikus (biológiai, gazdasági, műszaki) tudás is társul hozzá és az illető képes a szakma elméletét is használni az eredmények mély értelmezéséhez, de alapvetően nem marketingfogásból hívnak egy scientistet scientistnek, hanem mert tényleg az (ami erős msc-t vagy phd-t feltételez és azt, hogy az illető elsősorban vagy az akadémiai életben, vagy az r&d szektorban dolgozik, többnyire kutat).



Teljesen korrekt megnevezés az adattudomány vagy ha visszább akarunk menni az időben, a statisztikus, mert maga a szakma onnan eredt.

2023. jan. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Kieg.: abba nem megyek bele, hogy a cégek idehaza mi mindenre képesek rásütni, hogy data science, mert az tragédia.
2023. jan. 30. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

6: Köszönöm a kömoly, összetett magyarázatot.

7: Azért érdekes lenne látni, hogy a hazai gyakorlattal rendelkező data scientist szakemberek milyen különbségekkel találhatják magukat szembe a hanyatló Nyugaton...:)

Ezen az oldalon nagyon furcsa, amikor tök humán beállítottságú útkeresőknek mindig ajánlgatják a data scientist pályát, holott az egy fokozottan reálos-matekos terület, nem? S még a reáltárgyakban erősek közül is sokan elvéreznek a képzésen.

A macskát meg pláne nehezen képzem át arra, hogy kutya legyen:)

2023. jan. 30. 10:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!