Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Melyiket mikor használjuk? ...

Melyiket mikor használjuk? Várd meg - Várjad meg, Hozd el - Hozzad el.

Figyelt kérdés
Hasonló felszólítások között/közt mi a különbség?

2023. márc. 29. 12:03
 1/9 anonim ***** válasza:
28%

Várjad-hozzad

ha trógerek vagyunk, akkor.

Najó, ez így túlzás, tájegységenként teljesen helyes nyelvhasználatnak minősül, de a standard nyelvtan nem él ezekkel a formákkal. Várd, hozd, minden esetben (a standard nyelvtan szerint).

2023. márc. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól emlékszem, a hetedikes nyelvtankönyvemben úgy volt, hogy akkor "várjad" és "hozzad", ha indulatosabban, határozottabban akarod mondani, vagy valami ilyesmi.
2023. márc. 29. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A Csináld! - Csináljad párosnál nekem az első a gyorsabb, indulatosabb..

Edd - egyed

Mosd - mossad

Vedd - vegyed stb.

2023. márc. 29. 21:22
 4/9 anonim ***** válasza:
Merrefelé laksz, Kérdező?
2023. márc. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nyíregyháza miért?
2023. márc. 30. 09:48
 6/9 anonim ***** válasza:

Én pesti vagyok és itt az ilyen "csinálJAD" meg hasonló ragozás teljesen használaton kívül van. Illetve nem teljesen, van aki használja, de akikkel találkoztam és használták ők mind Békéscsaba környékéről származnak.


Vannak ugyanis bizonyos eltérések a magyar nyelvben tájegységenként még ebben a pici országban is.

Az irodalmi magyarnak mindenesetre nem része ez a "jad-jed"ezés

2023. márc. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#2 vagyok, nekem meg a "Csináljad!" az indulatosabb. Ahogy #6 is írta, tájegységenként változik :D


Én Győr környéki vagyok, itt használják, bár engem a hideg is kiráz tőle :D

2023. márc. 30. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Igen Magyarországon sok tájegység van, és ez jó hogy így van :)

Pl én azért gondolom erősebbnek az indulj-t az induljál vagy indulj el-nél, mert a katonaság is a rövidebb egyszerűbb parancsot használja, bár értem miért.. de a te indokod is megértem a nyomatékossságra

2023. márc. 30. 19:44
 9/9 anonim ***** válasza:
Mindkettő helyes. Régebben a rövidebb alaknak általában utasításszerűbb árnyalata volt, ám az utóbbi néhány évtizedben ez vált gyakoribbá.
2023. márc. 30. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!