Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A Tragedia jellemzoit valaki...

A Tragedia jellemzoit valaki osszefogalna nekem?

Figyelt kérdés
Holnap szobelizek magyar irodalombol, es most tudtam meg hogy 1 tetelben szerepel a tragedia mint mufaj. tudom a konfliktusos dramat meg a dramai koltemenyt (csongor es tunde) de a bank ban nem egeszen tragedia. valaki osszefoglalna??? egyszeruen ha lehet mert smemit nem tudok a cselekmenyrol... KOSZONOOOOM
2009. jún. 23. 19:58
 1/9 A kérdező kommentje:
nem Magyarorszagon erettsegizek.
2009. jún. 23. 19:59
 2/9 anonim ***** válasza:

Bánk Bán:

A Bánk bánban egyszerre van jelen a történelmi és a szerelmi tragédia.1213-ban történik a cselekmény.Bánk modern lélek.A címszereplő áll mindvégig az események középpontjában.A király távollétében az ő kezében van qa legfőbb hatalom.Mégsincs a királyi udvarban,mert a királyné,Gertrudis igyekszik távol tartani a központtól és minen hatalmat a saját kezében szeretne tartani:ezért országjáró körútra küldte BánkotBánk feleségét vidéki kastélyából a királyi udvarba hozatta.Bánk titokban visszatér országjáró körútjáról.Megdöbbenti az országos nyomor és az udvari jólét közötti ellentét,de az igazi csapás a magánembert,a férjet éri.Bánk bán életének értékei közül Melinda a legfőbb.Melinda alig ha lehet több 20 évesnél,Bánk minden bizonnyal túl van már a 40. életéven,tehát közte és Melinda között kb.20 év lehet a korkülönbség.Ez is magyarázhatja féltékenységét.Melindára felfigyelt a királyné öccse,Ottó.Bánk szemtanúja lesz Ottó csábító udvarlásának,és kénytelen kihallgatni Gertrudis kétszínű beszédét.Felháborítják Ottó buja céljai.Gertrudis nem szándékos kétértelműséggel beszél,ő egyszerre tiltja Ottót Melindától és egyszerre támogatja is Ottót Melinda behálózására.

Az első felvonásbeli események testet-lelket felzaklató hatása indítja el Bánk életének drámáját.Felháborodik Gertrudis kétszínű aljasságán,majd összeszedi bátorságát és gyökeresen megváltozott emberként áll elöttünk:csupán a haza és a becsület parancsa fogja irányítani.A továbbiakban drámai küzdelem bontakozik ki régi énje és az új elhatározása között.Bánk az éjjel elmegy Petur házába,az összeesküvőkhöz,ahol fültanúja volt,hogy Melinda visszautasította Ottó ajánlatait.Bánk itt az ártatlanok képviselője.Biberach hozza a hírt,hogy otthon Ottó és Melinda már együtt vannak.Bánk legelső reagálása,hogy meggyilkolja Ottót.Ezután hazarohan.Későn érkezett,Ottó már elment.Hazugnak nevezi feleégét és megátkozza kisfiát.Melinda megbomlott tudatának a következménye a zavart, a helyzethez nem illő,összefüggéstelen és érthetetlen szöveg.Bánk bánban itt merül fel először Gertrudis megölésének a szándéka,mely később elhatározássá erősül.Utánna Tiborccal, régi jobbágyával találkozik.Tiborc panaszáradata egybevág saját sérelmeivel.Szenvedésük okaként Gertrudist jelöli meg.A végső tetthez Tiborc és a parasztság adták meg a végső löketet.Bánk megöli gertrudist.A tette jogos büntetés volt,amit a később hazatért király is elismer.Bánk azonban a gyilkosság után nem diadalt érez hanem reszketni8 kezd.Újra feltámadnak régi énjének kétségei.Az ötödik felvonásban Bánk bán újra magabiztos.Itt már lezárul a drámai küzdelem.Bánk tehát lelkileg halott;közömbös neki már a saját ítélete.Lelki megsemmisülésének kezdete aza pillanat,amikor meghallja a pásztorsípot,ami Melinda halotti énekét.A pásztorsíp Melindára emlékezteti és ez elég ahhoz hogy elveszítse öntudatát.A legszörnyűbb csapás a halott Melinda látványa.Bukásának egyedüli oka,hogy az ő tette halálát okozta a szeretett nőnek.Elvesztette legfőbb értékét:Melindát!


Ezek a saját jegyzeteim,én ebből vizsgáztam tavály és 5-öst kaptam!!!! :D

Ha valami nem tiszta,írj nyugodtan és tudok még segíteni....

-Z-

2009. jún. 23. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A legszörnyűbb csapás a halott Melinda látványa.Bukásának egyedüli oka,hogy az ő tette halálát okozta a szeretett nőnek.Elvesztette legfőbb értékét:Melindát!

ezt hogy ertetted? miert bank a hibas Melinda halalaert.?

nagyon nagyon szepen koszonom, halas vagyok:)

2009. jún. 23. 21:35
 4/9 anonim ***** válasza:

Hát mikor hazarohan és nincs ott Ottó,akkor hazugnak nevezi Melindát és megátkozza a kisfiát.Ez miatt Melinda megbolondul és öngyilkos lesz(HA jól emlékszem).Mivel Bánk bán jobban szerette Melindát mint bármi mást,ezért a legfőbb értéket veszítette el az életében :Melindát.

Remélem nem érkezett későn a válasz....

-Z-

2009. jún. 24. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

abszolut nem, meg idoben:D koszi a valaszodat, en ugy tudtam hogy otto emberei olik meg melindat:P de lehet nem jol tudom, bar a konyvem igy irja.

koszonet meg egyszer:)

2009. jún. 24. 10:27
 6/9 anonim ***** válasza:

Lehet hogy én emlékszem rosszul!

Nézz utánna,mert lehet hogy ezt a mozzanatot én tudtam rosszul!!!

Nehogy valami butaságot mondj!:)

-Z-

2009. jún. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

:D a legkisebb bajom a vege :)) majd ugy fogalmazom meg hogy jo legyen :(( most indulok kb 20 perc mulva...:((

koszi a valaszaid, rendes vagy

2009. jún. 24. 12:39
 8/9 anonim ***** válasza:

Mindenképp írd meg hogy sikerült!

Sok szerencsét!!!

-Z-

2009. jún. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

barokk eposz jellemzoit huztam

10-es (maximum) :)

de meg az irasbelin jol johet :D

koszi szepen meg 1x

2009. jún. 24. 18:22

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!