Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért használjátok tévesen?

Miért használjátok tévesen?

Figyelt kérdés

Neten, tv-ben rengeteget látom és hallom, hogy "add nekem ide" helyett "add nekem oda".

Miért használjátok tévesen? Vagy én vagyok a fura, de nekem nagyon bántja a fülem.

Ha én kapok valamit akkor ide adják, ha valakit ajándékozom, akkor oda adom neki. Vagy nem?


(Aki nem inge...)



2012. dec. 22. 14:30
 1/5 anonim ***** válasza:
91%
Az ember a társas kapcsolatokban is képes a másikkal azonosulni, a nézőpontját felvenni. Ez tükröződik a nyelvhasználatban is: az „add oda” is ilyen szemléletváltás következménye: a cselekvést a másik szempontjából nevezem meg.
2012. dec. 22. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Szerintem nem téves, simán csak minden ember más. Ez ugyanolyan, hogy vhol meg azt mondják, hogy "tedd be az ajtót" vagy "zárd el a TV-t". Ez meg nekem fura, mi ilyeneket nem mondunk. Attól még, hogy neked fura, nem biztos, hogy téves. Legalábbis soha nem hallottam arról, hogy ez így nem helyes.
2012. dec. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Az idead és az odaad igekötős igék, ezért egybe kell őket írni.

Hasonló kérdésre a választ itt olvashatod:

[link]


[link]

Üdv.

2012. dec. 22. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én még csak pestiektől hallottam, hogy "add nekem oda". Szerintem sehol máshol nem használják.


Meg lehet magyarázni, de szerintem is helytelen. Ez olyan, mint ha azt mondanánk valakinek, hogy gyere oda (hozzám). Az ide és az oda egyértelműen kifejezi a távolságot és a mozgás irányát. Ezért szerintem helytelen az "add nekem oda" kifejezés.

2012. dec. 22. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Szerintem is helytelen az "adjátok nekem oda" kifejezés. Én úgy hallottam, hogy a Pestiek beszélnek ilyen zavaróan, de máshol is (ez nem csak a várostól függ!)
2013. jan. 1. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!