Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » CNC forgácsoló és CNC programo...

CNC forgácsoló és CNC programozó között mi a különbség?

Figyelt kérdés
Az iskolák külön szakként kezelik őket, de azt hallottam valahol, hogy először a forgácsolást kellene megtanulni, aztán a programozást, de ha én mondjuk rögtön a programozóira mennék? Nem értem nagyon a logikát :/

2013. júl. 11. 13:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha erre szeretnél menni gyanítom nem kell mondani mi az az eszterga, maró, huzalszikra, fúró, köszörű stb...

A CNC forgácsoló alapszintű programok írására képes (jó esetben... hálistennek megszüntették a munkaügyin keresztüli CNC képzéseket). Tehát van egy alkatrészem amit marni kell, ebbe kell egy körzseb marás, a CNC forgácsoló megírja a programot.

A CNC programozó viszont többnyire CAM (Computer Aided Manufacturing) segítségével gyárt 3-4-5d-s gépekre 3d-s alkatrészek programjait. Ezen felül megtanítják a macrok írását (erős logikai és matematikai tudás kell hozzá). A macro egy konkrét értékek nélküli program, amit meghívva argomentumoknak adsz értéket, például NCT-n ez így néz ki:

G65 P5678(macro száma) X0(#24) Y0(#25) Z-10(#26) Q.2(#17) R10(#18)

ez volt a hívás, a #xx az argomentumkijelölések és azokhoz való értékhozzárendelés, ez azt jelenti, hogy az X és Y a körzseb középpontjai, Z a mélysége, Q az egyszeri fogásvétel és az R a sugár. Ezek segítségével bármilyen méretű és mélységű körzseb marható, ami leegyszerüsíti és felgyorsítja a gyártást :)

De ez igen keveset ér, ha csak szerszámkatalógust tudod használni és egy (Vc*1000)/(D*pi) képlete ismersz. Ez a CNC szíve lelke, a szerszámozás, hogy tudd, mit, mivel, hogyan, mennyivel kell forgácsolni. Nem árt meg, ha hagyományos gépen belekóstolsz CNC előtt a forgácsolás "nehéz" módjába. Ja és majd' elfelejtettem, CNC programozó CSAK akkor lehetsz, ha már CNC forgácsoló vagy, vagy, ha a munkaadód igazol 3év CNC iparban eltöltött időt.

2013. júl. 11. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
ó hát köszi szépen a választ, már minden világos :)
2013. júl. 11. 20:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!