Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nyelvtanilag melyik variáció...

Nyelvtanilag melyik variáció használata helyesebb?

Figyelt kérdés

Példa:

- Meg kell nézzek egy műsort a tévében.

- Meg kell néznem egy műsort a tévében.


Én a második megoldást használom, mindig is az volt megszokva, de egyre többet találkozom az első variációval. Mivel igényes vagyok ilyen téren, legtöbbször próbálok stilisztikailag minél helyesebb nyelvtani formákat alkalmazni, ezért tudni szeretném, "át kell-e állnom". :D



2014. jún. 29. 23:37
 1/7 anonim ***** válasza:

Mindkettő helyes, hiszen a magya beszélő közösség alapvetően jóváhagyta. Nem igényesség kérdése viszont, hogy egyrészt inkább a beszédben fordul elő, másrészt problémát jelent a helyesírása (lásd: vessző), emiatt formálisabb nyelvhasználatkor inkább a második formát használják.

Lehetséges változata még a "Meg kell nézzek egy műsort a tévében.".

2014. jún. 30. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Mind a kettő jó, ahogy előttem írták, de szerintem a "meg kell néznem" az egy bizonyos műsorra vonatkozik, nem általánosít. Pl.: "Meg kell néznem az Angyalok és démonokat" vs "Meg kell nézzek egy Tom Hanks filmet" (az utóbbi általánosít, az előbbi pedig konkrét)
2014. jún. 30. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

(előző vagyok)

De azt is el tudom képzelni, hogy a "Meg kell nézzek egy műsort" alatt te egy akármilyen műsort értesz, neked is tök mindegy, csak nézzél tévét, míg a "Meg kell néznem egy műsort" esetében nem akarod az orrunkra kötni, hogy mit akarsz nézni, de te tudod.

2014. jún. 30. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

figyelmedbe ajánlom a következő cikket, hasonló problémával foglalkozik :)

[link]

2014. jún. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

A cikk, és az abban megemlített Nyelvművelő kéziszótár szerint a második megoldás a helyesebb, tehát nem kell átállnom. :D A "Meg kell nézzek.." variáció egy keleti tájnyelvi beszédhasználatra vezethető vissza, ma már leginkább szóban találkozunk vele. Nem olvastam bele mélyebben a cikkbe, mert már az elején egyértelműen tisztázódik, hogy a "Meg kell néznem.." variáció a helyes nyelvtanilag.


Még egyszer megköszönöm a válaszokat, erre a témára nehéz lett volna rákeresni a Google-n. :D

2014. jún. 30. 14:43
 6/7 anonim ***** válasza:
Azért szerintem érdeme tisztázni, hogy nem sok értelme van azt mondani, hogy valami "helyesebb". Most vagy helyes valami, vagy nem. Vagy ha egy megoldás csak helyesebb, mint a másik, akkor ebből következik, hogy utóbbi is helyes, mert különben egyszerűen csak helytelennek minősítenénk.
2014. jún. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Igaz, nem voltam egyértelmű: Nézőpont kérdése, hiszen nyelvtanilag csak az egyik helyes, a másik pedig ugye helytelen. Viszont ha figyelembe vesszük a területi nyelvjárásokat, és ezen belül a konvencionálisan elfogadott alakokat, akkor már tekinthetjük mindkettőt helyesnek, azok közül pedig azt helyesebbnek, amely egy másik szabálynak is megfelel (nyelvtani szabályok).

Bár ez már más téma, most a lényeg az, hogy a kérdésemre megkaptam a választ. :)

2014. júl. 1. 22:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!