Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kollégiumba mennyi pénzből...

Kollégiumba mennyi pénzből lehet megélni?

Figyelt kérdés

Felvettek egyetemre, de mivel közel 200 km-re rakok tőle, így értelemszerűen kollégiumba megyek.

Itthon nem nagyon kellett bevásárlással foglalkoznom, egy hónapba mennyi pénz kéne ahhoz, hogy el legyek?


2014. júl. 25. 16:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól is függ, hogy melyik városban tanulsz majd, mennyire tudsz főzni, stb.


Egy vidéki városban, ahol olcsóbb az élet, napi egy ezresből meg tudsz lenni bőven, ha főzöl is. Ha nem főzöl, hanem rendelsz vagy veszel készételt, akkor persze kell 2-3 ezer. Pesten ezt mondjuk másféllel érdemes felszorozni, bár a szupermarket árak nagyban nem térhetnek el.


A fő kérdés az az, hogy mennyit fogsz szórakozni. Sok egyetemista alig költ ételre, alkoholra és diszkókra viszont kétnaponta elszór ötezret. Ha nincs sok pénzed, ki kell bírnod, hogy néha nemet mondasz a bulira :)

2014. júl. 25. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
én megmondom őszintén 31-2 ből kissé szűkösen de elvoltam (ennyi volt az árvaságim) ebbe számold bele azt, hogy piára nem költöttem, csak a koleszt fizettem be (12) megkaját vettem (gyorsleves fasirt risz tészta, kenyer, hozzávaló stb)
2014. júl. 25. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

szeptemberben lesznek plusz kiadásaid, füzetek, lapok, mosószer stb, utána már főleg csak a kajára kell költeni, ami attól függ, mennyit eszel, de sztem napi 1000-1500 ft-ból simán ki lehet jönni, lehet kapni 200 ft-ért gagyi fagyasztott pizzát, 500 egy gyros, a kínai kaja se drága... ha hazamész hétvégére, akkor hétfőn-kedden ellehetsz az otthonról hozott kajával, ha hozol. a főzés nem tudom, mennyiből jön ki, mert sose főztem :D

bulizni/inni nem tudom, mennyi időd lesz, nekem nincs sok, havi 1-2-szer járok olcsóbb helyekre, 2000-nél nem szoktam többet költeni. amíg meleg van kint, addig kocsmába se kell menni, és úgy mégolcsóbb.

2014. júl. 25. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Főzés valamennyire azért megy, de nem hiszem, hogy főzögetni fogok, de nem is nagyon fogok kaját rendelni/beülni valahova, szóval akkor remélhetőleg napi 1000-ből tényleg kijön a kaja.


"szeptemberben lesznek plusz kiadásaid, füzetek, lapok, mosószer stb"


Na pont az ilyenek érdekeltek volna. Azt nagyjából tudtam, hogy a kaja hogy lesz/mennyi lesz, de nem tudtam, hogy vajon azon kívül mi jöhet szóba. Mosószer pl. eszembe sem jutott volna.

Egyéb ilyesmi dolgok vannak, amikre nem gondolna az ember?


Bulira/piára tippre közel semmit sem fogok költeni, amúgy sem vagyok az a nagy bulizós, bár mindenkitől azt hallom, hogy a koleszba folyton a buli megy, és akkor lehet változna a dolog, de azt sem van-e ennek valami igazságalapja.

2014. júl. 25. 18:40
 5/11 anonim ***** válasza:

nekünk pl a kolis netért is kell fizetni, diákigazolvány is asszem 1400 Ft, ha ősszel intézed, ha budapestre jössz, 3450 egy havibérlet, nekem sok házit nyomtatva kell beadni, az sincs ingyen, főleg a színes, volt, hogy 7-8 oldalért 1000 ft-ot fizettem, wcpapírt kapunk a koliban, de lányként az is mindig hamar elfogy, és külön kell venni

amikor sok a zh, akkor az energiaital/kávé is jól jön, van, hogy 5 pohárral is megiszom egy nap, kb 100 ft az automatás kávé, magamnak főzögetni nem szoktam

meg nálunk van, hogy az egész koli egyszerre beteg lesz, akkor nem árt a gyógyszer, meg olyan is volt, hogy gyomorrontást kaptam valami romlott kajától

a kaja egyébként gyorsan romlik, ha veszek egy csomag sonkát, akkor párat mindig ki kell dobnom, a kígyóuborka meg a saláta is mindig rámrohad, meg úgy minden, amiből túl sokat veszek, viszont nincs sok időm boltba járni, ezért mindig sokat veszek mindenből:D

ja meg szeptemberben beruháztam egy mosogatószerre, szivacsokra, és egy padlótisztító szerre is (ha nem tartjuk tisztán a szobát, akkor megbüntetnek), de a mosószer volt a legdrágább, viszont több, mint fél évig elég volt :D

2014. júl. 26. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

És miből állt egy büntetés? Vagy sikerült mindig elkerülni? Meg véletlenszerűen ellenőriztek, vagy meg volt adva, hogy XY dátumon ellenőrzés, és akkor tudtátok, hogy mikorra kellett rendet rakni?


Úgy érzem érdekes lesz ez a kollégiumi élet :D

2014. júl. 26. 11:35
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, mosogatószer, mosószer, ezek kelleni fognak. Nekünk mondjuk annó a mosás is pénzbe került, sok helyen így van szerintem. Meg ha főzni fogsz, akkor talán egyszeri kiadásként számolni kell mondjuk fűszerekkel, olajjal is.


Egyébként mindent félretéve én a koliban elég nagy lábon éltem. Nem túl pénzes családból származtam, a kolibam eg kaptam 50-80 ezer forint ösztöndíjat. A kolidíj lejött róla, de a többiből végre megvehettem, amit akartam. Jó is volt az :)

2014. júl. 26. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
De havi 30-ból ki lehet jönni, főleg, ha haza is jársz. Pályázz legalább ennyi ösztöndíjra, és akkor nem lesz gond :)
2014. júl. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Abba már biztos vagyok, hogy havi 30-ból tényleg kijön a kaja meg ilyesmi félék, csak erre még rájön a koli (11000) és a bérlet (15000), szóval valahogy úgy számolok, hogy havi 60000 fog kelleni.


Annak hol tudok utánanézni, hogy mik az ösztöndíj követelményei, mennyi az ösztöndíj, meg mindennek, ami ösztöndíj? Mert abszolút semmit sem tudok róla.

2014. júl. 26. 15:48
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Az egyetem honlapján utána tudsz elvileg nézni, de leírom, mik a főbb irányvonalak.


Háromfajta ösztöndíj van: tanulmányi, szociális és egyéb.


Az egyéb ösztöndíjakról nem sok mindent lehet mondani. Ilyen, ha mondjuk egy tanszéken kutatsz és fizetnek érte; aláírsz egy céggel tanulmányi szerződést; nyersz valami pályázatot, stb. Ezeket csak a legjobbak érik el, de hatalmas összegek lehetnek. Az egyik ismerősöm kolis évei alatt ösztöndíjból vett magának egy sárga Ferrarit... bejött neki :)


A tanulmányi ösztöndíj egyetemenként nagyon eltérő összegű lehet, és az is eltér, hogy kik kapják. Áltagosan azt lehet mondani, hogy minden harmadik ember kap többet-kevesebbet. Sok helyne úgy csinálják, hogy a legtöbb ember csak párezer forintot kap, a legjobbak pedig már egész sokat, tehát nagy a szórás ösztöndíjasokon belül is. Egyetem- és karfüggő, mennyit kapsz. Legjobban manapság az informatikusokat fizetik, aztán a mérnököket. A sor végén kullognak a bölcsészek, pszichológusok, stb. Az egyetem honlapján elvileg megtudhatod, mire számíthatsz. A legfontosabb viszont az,hogy tanulmányi ösztöndíjat az előző féléved alapján kapsz, így első félévben ilyen NINCS. Persze sok egyetem alapított valami egyéb ösztöndíjat pont emiatt az első féléveseknek, ennek szintén nézz utána.


A szociális nyilván akkor jár, ha hátrányos helyzetben vagy. Az alaptámogatás általában ilyen 20-30 ezer körüli összeg szokott lenni, de ha valaki csak 'kicsit' rászoruló, kevesebbet is adnak (Hogy ki mennyire szorul rá, ezt a HÖK dönti el, ami szerintem elég rossz szokás, de ez van). No meg az állam is rendszeresen hirdet szociális ösztöndíjakat, ilyen a Bursa Hungarica, vagy az elsőéveseknek szóló Út a felsőotatásba.


Összességében tehát lehet nagyon sokat és nagyon keveset is kapni. Vedd úgy, hogy egyetemistaként az ösztöndíjszerzés a munkád. Figyeld a kiírásokat, pályázz meg mindent, és persze tanulj jól.


Remélem segítettem :)

2014. júl. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!