Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mik a népdalok jellemzői?

Mik a népdalok jellemzői?

Figyelt kérdés

Holnap írunk énekből (ismétlő dogát) és én nem tudom. Ha lwhet úgy írjàtok le pl.:

Új stílusú: pentaton hongsor .... ( a többit ÉN nem tudom.)

Régi stílusú : Ereszkedő dallam vonal...

A tavalyi könyvem nincs meg füzetbe pedig nem írtuk le. 4-5 tulajdonság kének.

Előre is nagyon-nagyon köszönöm.



2014. szept. 10. 17:27
 1/2 mikokka ***** válasza:

1. Sorszerkezet: kvintváltás lefelé, azaz a népdal első két sora egy kvinttel (öt hanggal) mélyebben megismétlődik, vagy variálva megjelenik

2. Dallamvonal: ereszkedő, a lefelé kvintváltásból adódóan: a dallam első sora helyezkedik el a legmagasabban, az utolsó a legmélyebben, kiváltképpen a sorzáró hangok mutatják az ereszkedést

3. Előadásmód: parlando (=beszélve, azaz a szöveg lejtésének megfelelően, nem egyenlő „elbeszélve”), rubato (szabadon) vagy tempo giusto (a leírt ritmushoz kötötten); nagyjából 50–50% a parlando-rubato és a giusto népdalok aránya

4. Hangkészlet: pentatónia (öt hangból álló (l,-d-r-m-s) hangsor, amelyben nincs félhang távolság, leggyakrabban lá-pentaton hangsor), valamint szabályos hétfokúság (gyakori a modális hangsorok használata)

Szótagszám: gyakran kicsi


A személyes véleményem: AZ a jó a népdalokban, hogy VAN ! A népdalok bizonyítják a magyarság többezeréves múltját. Más európai népnek nincsen ilyen ősiségre visszamenő népdaluk!

2014. szept. 11. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 mikokka ***** válasza:

Az előbbi válaszom a régi stílusú népdal volt. Íme az Új stílus:

1. Sorszerkezet: visszatérő (azonos első és utolsó sor), gyakori a kvintváltás felfelé

2. Dallamvonal: kupolás a felfelé kvintváltásból is adódóan, vagyis a két középső sor magasabban jár az elsőnél és az utolsónál

3. Előadásmód: szinte kizárólag tempo giusto

4. Hangkészlet: hétfokúság (itt is gyakori a modális hangsorok használata), elvétve lehet pentaton is

5. Szótagszám: nagyobb szótagszámúak, mint a régi stílusú népdalok

Gyakori ritmuszárlatok a sorok végén: éles ritmus-negyed-negyed szünet, félkotta-negyed-negyed szünet.


forrás: [link]

2014. szept. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!