Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit csináljak hogy, jobban...

Mit csináljak hogy, jobban menjen a helyesírás?

Figyelt kérdés

2015. febr. 2. 10:25
 1/2 anonim válasza:
Én azt ajánlom hogy olvass minnél többet,mert azzal segíthetsz a helyesírásodon és még a szókincseden is.Az olvasás nekem is sokat segített mivel sokszor láttam leírva a szavakat így meg is jegyeztem őket.
2015. febr. 2. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A helyesírás melyik területe okoz nehézséget? Pl. zöngés-zöngétlen hangok megkülönböztetése (g helyett k-t írsz, b helyett p-t, stb.)? Vagy a magánhangzók / mássalhangzók hosszúságát hallod rosszul? J-ly használatában vagy bizonytalan? Vagy a nyelvtani szabályok alkalmazása nem megy?


Ha a zöngés-zöngétlennel van gondod, többek között a hallási figyelmed érdemes fejleszteni.

A hosszú-rövid megkülönböztetésnél a hallási figyelem mellett a ritmuskészség fejlesztésével is érdemes foglalkozni. Gyakorolhatod szavak felolvasását hangosan úgy,hogy közben ha rövid magánhangzó van a szótagban koppintasz az asztalon, ha hosszú, akkor a tenyered húzod. (pl. alma=al(kopp)-ma(kopp), síel=sí(húz)-el(kopp) ) Diktálás után szintén koppintva-simítva jelöld, hogyan hallottad, amit a másik mondott. Eleinte rövidebb szavakkal, majd hosszabbakkal.

Memóriát kell edzeni, hogy szóképeket meg tudj jegyezni, ez szintén segít.

Érdemes egyszerre azonos típusú helyesírási témát gyakorolni, tehát ne keverd pl. a -val,-vel toldalékos szavak helyesírásának gyakorlását a tj-dj alkalmazásának gyakorlásával.

Írj le többször egy-egy szót, amivel gondod van, hogy minél inkább rögzüljön az írásképe. /Egy bizonyos helyesírási területről válogass az adott alkalommal, ne többről./

A ly-j szavak helyesírásához a minél többszöri leírás segíthet. De kitalálhatsz mondatokat is azokkal a j/ly szavakkal, amiknek az írását nehezen jegyzed meg. Tedd egy mondatba azokat, és a mondatot próbáld megjegyezni. (emlékezet fejlesztés) Pl: A tolvajt lesújtotta a sejtelmes jóslat.


Aztán olvastam egy felidézést segítő történetet a szerviz szó helyesírásának megjegyzéséhez:

Mit szeret az autós, meddig maradjon az autója a szervizben? Rövid ideig vagy hosszú ideig? Rövid ideig, tehát a szerviz szót rövid i-vel írjuk.


Ehhez hasonlót te is kitalálhatsz.


Fúúúú, kicsit hosszú lett, de hirtelen ezek jutottak eszembe...

2015. febr. 2. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!