Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nem bírom tovább. Mit tegyek?

Nem bírom tovább. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Mostanra gyakorlatilag végem van. 16 éves vagyok, 10. osztályos. Az iskolán kívűl viszont már semmi sincs az életemben. Reggel felkelek, elmegyek iskolába, hazajövök majd ete 8-9-ig tanulok és kész. Ebből áll minden napom. Soha nem járok bulizni (bár amúgy sem vagyok nagyon bulizós típus), csak nagyon ritkán (kb. 2-3 havonta egyszer) jövök össze a barátaimmal szórakozni egy kicsit. Teljesen monotonná és szűkké vált az életem, de egyszerűen nem tudok mit tenni ellene, ugyanis állandóan tanulnom kell, hogy fenttartsam a szintemet. Nem vagyok egy kitűnő tanuló, van pár ötösöm és egy hármasom, de átlagban olyan 4.2 - 4.3 vagyok. De ezt csak úgy tudom elérni ha éjjel nappal tanulok. Egyszerűen arra nincs időm, hogy egy filmet megnézzek, vagy olvassak egy kicsit. Ez az egész hétvégén sem szokott javulni, sokszor annyira sok tanulnivalót adnak fel, hogy egész hétvégén át tanulok. Szeretnék változtatni, de nem tudom hogyan. Elit gimnáziumba járok, de ettől függetlenül nem akarok átmenni másik iskolába. Viszont nem bírom már tovább ezt a létet sem.

2015. febr. 16. 21:08
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A) lehetőség: Nem neked való az elitgimnázium, fölösleges azzal nyüveszteni magad. Semmivel nem jobbak a továbbtanulási esélyeid onnan, mint egy normál gimnáziumból. De az is lehet, B) lehetőség, hogy a tanulási módszered rossz, utána kéne nézni korszerűbb tanulásmódszertannak. Vagy C lehetőség: csak kishitű vagy, és valójában nincs is szükséged ennyi tanulásra. Beszélgess barátaiddal erről, ők hogy látják. Az iskolapszichológustól is lehet segítséget kérni.
2015. febr. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Próbálj meg változtatni a tanulási szokásaidon, mert az nem normális hogy gimiben ennyit kell tanulni, egyetemen sem lesz több időd, és ott sokszor ennyit kell majd megtanulnod.
2015. febr. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
87%

A) a tanulásnál írj vázlatot..nekem úgy sokkal könnyebb

B)tanulás közben pl: facebookon esetleg viberen chatelj a haverjaiddal...vagy skypeon tanuljatok együtt! úgy könnyebb és még beszélgettek is!

2015. febr. 17. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Girgoy ***** válasza:
100%

Jött pár jó tanács, szerintem az 1. volt a legjobb. De egyébként hidd el, hogy bármilyen meglepően hangzik először a nagy igazság, de nagyon igaz: nem tanulni, hanem tudni kell.


A suliban pl. úgyis ott vagy, elsősorban az órán kell igen jól figyelni. Ha megérted az anyagot, nem feltétlenül kell csak azért otthon gürizned órákat, hogy megnyugtasd a lekliismeretedet, hogy tanultál, miközben semmivel nem lettél okosabb ahhoz képest, ami már addig is voltál. Én kitűnő tanuló voltam szintén elit gimnáziumban úgy, hogy egyszerűen figyeltem az órán és megértettem az anyagot, és sok tantárgyból igen lazán vettem a házit. A tanár a tudást kéri számon, nem a tanulást.


Ha nem olyan jó a memóriád, akkor tényleg jó, ha órán jegyzetelsz, vázlatot készítesz. Egyetemen is azt fogod csinálni. Ezzel eleve végiggondolod és magadévá teszed az anyagot és a vázlatról otthon beugrik, hogy mi kapcsolódott még hozzá. Írásbeli házit - ha érted az anyagot! - akkor elég ha lemásolsz egy osztálytársadról óra előtt. Tudom, nem a legbecsületesebb dolog, de hát én is csináltam anno diákként, és attól még 5-ösre írtam a dogákat, mert értettem az anyagot. Persze ha nem érted, akkor muszáj gyakorolni, akkor ne másolgass, mert a tudatlanság egyre jobban halmozódik és végül már totál káosz lesz az egész behozhatatlanul! Az olvasósabb (seggelősebb) tantárgyakat (pl. töri) mindenképpen úgy tanuld, hogy aláhúzod a szövegben a lényeget és utána már csak az aláhúzott részeken fuss végig egyszer. Irodalomból gondolkodni kell, megérteni a szöveget és használni a fantáziád elsősorban, a memoriterrel nincs mese, be kell seggelni, de ezt se egyszerre tedd, hanem többször nekifogva, pl. 2 tantárgy között ismételed a memoritert 1-2 alkalommal pihenésképpen. Ugyanis a rövidtávú memória csalóka: rövid távon könynen jegyzel meg dolgokat, de mégsem marad meg, ha viszont többször visszatérsz egy kcisit uganahhoz, akkor sokkal mélyebben rögződik. A nyelvtant szintén érteni kell elsősorban, idegen nyelvből is. Az idegen szavakat pedig vagy a szövegbe írod bele (mert szövegkörnyezettel könnyebben megjegyzed), vagy ha vezetsz szótárfüzetet, akkor menj végig oldalanként rajta, aztán jelöld be, amit nem tudtál és utána csak azokat ismételd, így megint nem tanulod meg mégegyszer azt, amit tudsz, és nyersz időt. És így tovább... Vannak módszerek, amikkel hatékonyabb időkihasználást lehet elérni, de általánosságban: gondolkodni, érteni tanulj meg, ne seggelni.


És iktass be pihenőket, különösen hétvégén, amikor teljesen mással foglalkozol. Nem feltétlenül kell minden héten bulizni, de csinálj olyat, ami jól esik és feltölt. De a tanbulás közbeni chatelést nem javaslom, mert könnyen végtelennél válik és baromira nem tudsz mellette koncentrálni. Vagy teljes mértékben a tanulásra figyelj, vagy telejs mértékben pihenj, inkább a kettőt ésszerűbben, nagyobb időközönként váltogasd! Fog az menni, ne aggódj! ;)

2015. febr. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia! En is elit gimibe jarok, es hidd el az elozonek igaza van. A tanarok nagyreszet nem erdekli h mennyit tanulsz ha tudod az anyagot. (Es ha tudod az anyagot akk attol is eltekintenek ha neha nem irsz lecket ;)

Az atlagod nem olyan jo h megerne ennyit tanulni ugyh sztem nevezz ki idopontokat mikor csak a barataiddal vagy. Meg ha egesz delutan csak tanulsz abba bele lehet orulni, inkabb keress egy hobbit. Tudom h ez logikatlanul hangzik de ha szetszabdalod a napodat azzal kenyszerited magad h egy adott ido alatt megcsinald amit kell, vagyis csak a lenyeggel fogsz torodni. Hidd el nekem baratok, heti 4 edzes, plusz kulonorak es sok egyeb mellett pont annyira maradt idom h azt tanuljam meg amire valoban szuksegem van. Igy 4,8 lett az atlagom (a fizika es a biologia miatt nem lettem kituno, de azokra meg se probaltam tanulni, csak puskaztam).

Egyebkent ne feszitsd magad, ha jo vagy egy tantargybol akk ne aldozz ra tul sok idot hiszen ugyis menni fog

2015. febr. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Próbáltam több tanulási stratégiát, de egyik sem vált be. Mindenféle módszerrel próbálkoztam, de nem jó, csak a sajátom működik, az meg nagyon lassú.

Nálunk nincs olyan, hogy nincs kész a házi. Persze minden tantárgyból több házit kapunk (általában 5-6 feladat) és a legtöbb tanár már akkor is 1-est ad, ha egy nincs kész.

Nincs egy tantárgy sem, ami különösen jól megy. Mindig változik, az anyagtól függ, hogy hogyan megy. Pl. évekig bűn rossz voltam matekból, most viszont az osztály egyik legjobbja vagyok - mindez egész egyszerűen azért, mert az idei anyag jól megy.

De nagyon ki vagyok, nincs jobb ötletem. Bármilyen tanácsokat elfogadok még. Ha leírnátok, hogy ti hogyan tanultok az is nagyon jó lenne, talán tudnék valamilyen ötletet meríteni belőle. De mégegyszer köszönöm az eddigi válaszokat is!

2015. febr. 17. 15:46
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja igen és amit kifelejtettem: Mindig írok vázlatot
2015. febr. 17. 15:57
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat, hogy nem tudok tanácsot írni, csak megint előjött belőlem valami: szénné tanulják magukat a diákok az iskolában 4 évig az érettségire készülve, ráadásul sok olyat tanulnak, aminek semmi értelme nincs, a szabadidő jó részét is elveszi a sok hülyeség megtanulása. 4 évig keményen tanulsz és lesz egy érettségid. Ha nincs jó ismerősöd vagy nagy szerencséd, mehetsz segédmunkásnak. Egyátalán nincs összhangban az érettségi értéke, azzal, amennyit küzdeni kell érte.

Nem én fogom megváltani a világot, csak hoznék egy példát a hozzám közel álló informatikával kapcsolatban: az informatika óra kimerül az Office használatában, semmi egyéb nincs a tananyagban. Sem biztonságos nethasználat, sem egy számítógép alapvető karbantartása, sem egy drivertelepítés, semmi, csak az Office. És akkor ezt az egészet merik informatikának hívni. Legyen inkább Office óra. Az egészből esetleg a Word amit később használni fogsz, a többit a hátad közepére sem kívánod.

2015. febr. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nalunk is pont ugyanez volt informatikabol, de a tetejebe mi csak az elmeletet tanultuk meg, gyakorlatba sosem hasznaltuk.

Kerdezo, szerintem sokat konnyitene rajtad hanem irnad meg az osszes hulye lecket, csak leszivja az energiad. Ha megtanultad az anyagot akk ugyis kepes vagy megirni egy lecket szoval nem szukseges idot pocsekolni ra. Beszeld meg a barataiddal h ki melyik targybol ir lecket es akk csak masolnotok kell ;)))

2015. febr. 18. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
82%

Én mindig úgy tanulok, hogy hazamegyek egy 10 perc pihi és tanulás. A tanulásban sokat segít ha a vázlatot felolvasod hangosan ( mindig csak egy adott részt nem az egészet) és ha már 2x 3x minimum elolvastad lefordítod a füzeted és elmondod szintén hangosan. Én jó tanuló vagyok hamar meg tudom tanulni az anyagot, de rossz tanulási kézséggel is könnyen beválik ez a módszer. Fontos hogy mindig tarts közben min. 10 perc pihit, amikor esetleg felhívod az egyik barátodat/barátnődet aki kikapcsolja az agyad. Ha megvagy kérd meg aszüleid, hogy kérdezzék ki az anyagot.Így könnyű megtanulni, pl. témazáró előtt reggel készülődés közben is felmondhatod magadnak. Ha tömegközlekedéssel jársz ott is át tudod nézni az anyagot, de esetleg még az autóban is.Mi hétvégén úgy tanulunk, hogy 11-ig pihi és utánna tanulás.Ha hamar kész vagy utánna tudsz találkozni barátokkal, vagy esetleg telefonon vagy facebookon is beszélhettek. Mindig legyen egy időbeosztásod sose ész nélkül tanulj! Ha valami nemmegy, kérd meg a szüleidet, hogy segítsenek! Ők tudnak olyan dolgokat mondani amire ha rágondolsz eszedbe jut ( ezt persze barátokkal os csinálhatod )pl. egy vicces arckifejezés után. Emellett persze nagyon fontos, hogy figyelj órán és próbáld megérteni az anyagot. A vázlatodnak áttekinthetőnek kell lennie: aláhúzott alcímek (Szinessel a legjobb) és gondolatjelekkel leírt tudnivalók hozzájuk kapcsolódóan. Ez vizuálisan is tud segíteni, el tudod képzelni, hogy a vázlatban hol van az adott kérdésre a válasz.

Remélem tudtam segíteni!

2015. febr. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!