Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Függvény transzformációk...

Függvény transzformációk helyének meghatározása a koordináta rendszerben?

Figyelt kérdés
Meg van adva sin, cos, tg vagy ctg. Olyan gondom van, hogy nem tudom hogyan határozzam meg, hogy merre vigyem a koordináta rendszerben az alapfüggvényt. Nincsen valami oldal ahol normálisan le van írva, hogy pl. mit csináljak a törttel a függvény ábrázolásnál, mit ha minusz előjel van stb. Vagy valaki példákkal eltudná nekem magyarázni? (Bocs, ha érthetetlenül írtam esetleg, remélem azért megértitek mit szeretnék..)
2015. máj. 12. 21:37
 1/2 anonim ***** válasza:

google: kovácsné németh sarolta emelt matek tételek 2015

első oldal egy PDF: megnyitod/letöltöd: 113-115. oldal

2015. máj. 12. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha minusz előjel van:

f(x)=sin(x)

-f(x)=-sin(x)

Ez egy un. érték készlet transzformáció, mivel a fgv. értékét transzformálja, ami azt jelenti, hogy a fgv. tükröződik az "x" tengelyre. Talán úgy lehet megjegyezni, hogy amihez a fgv. (pl sin) 1-et rendel ahhoz most -1 et.

f(-x)=sin(-x)

Értelmezési tartomány transzformáció, az "y" tengelyre tükröz.


f(x)+a = sin(x)+a

É.K. transzformáció, az "y" tengely mentén tolja el, + felfele - lefele a-val. Úgy tudod megjegyezni, hogy amihez az eredeti fgv. 1-et rendel, ez ahhoz a-val többet. a=5 esetén tehát 6-ot, a = -3 esetén pedig -2-t.

f(x+a)=sin(x+a)

É.T transzformáció, az "x" tengely mentén tolja el a fgv-t, HA a>0 AKKOR BALRA, AZAZ NEGATÍV IRÁNYBA! a negatív, abban az esetben tolódik a fgv jobbra. Itt nem árt odafigyelni, mert elsőre talán az lenne a triviális, hogy a + pozitív irányba tol de nem.


a*f(x)= a*sin(x) (a>0)

É.K. transzformáció, az "y" tengely mentén elnyújtja a fgv-t, ha a<1, akkor valójában összenyomja. a = 0,5 = 1/2 esetén a felére nyomja össze

azaz a sin csúcsa 1/2-nél lesz. Megj.: a azért nem lehet nulla, mert akkor konstans fgv-t kapnánk, negatív esetén pedig már összetettnek tekintjük (egy tükrözés és egy nyújtás).


f(a*x)= sin(a*x) (a>0)

É. T. transzformáció, az "x" tengely mentén nyomja össze a fgv-t. x>1 esetén ténylegesen összenyomja, x<1 esetén "széthúzza". Ezt szerintem kevésbé kérik középszinten, bár azért tudni kell.


Mint írtam létezik olyan, hoogy ezek egymásba vannak ágyazva. Pl.:

-2*f(x+3) = -2*sin(x+3)

Itt szét lehet bontani részekre, de fontos a sorrend. Először a nyújtást végzed el, majd a tükrözést végül az eltolást.

Megoldás:

Ábrázolod először a 2sin(x) fgv-t. (É.K. 2-szeres nyújtás)

Ábrázolod a -2sin(x) fgv-t. (É.K. tükrözés, y tengelyre tükrözöl)

Ábrázolod a -2sin(x+3) fgv-t.(É.T. eltolás, x tengely mentén JOBBRA 3-at)

És kész is a feladat.


Ajánlom a Wolram Alpha nevű honlapot, vagy a Graph nevű, magyar nyelvű programot. Mindkettőben remekül lehet függvényeket ábrázolni, meg lehet nézni lépésről lépésre amit leírtam. Remélem segít ez a hosszabb válasz, ha bármi kérdés van még írj.

2015. máj. 13. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!