Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Van itt olyan, aki pszichológi...

Van itt olyan, aki pszichológiára jár/készül és tudna válaszolni pár kérdésre?

Figyelt kérdés

Ti hogy látjátok a jövőtöket?

Magánpraxist terveztek nyitni majd?

Körülbelül hány évesen lesztek "készek" a munkára?


Úgy hallottam, kb. 29-30 éves korára lesz valaki igazi pszichológus (addig alapképzés, mester-, + szakosodás(?)).

Na már most, ti hogy éltek addig? Úgy értem, miből kapjátok a pénzt? Tényleg csak az menjen pszichológiára, akinek sok a szabadideje + a szülei el tudják tartani 30 éves koráig?

Másik kérdésem: gáz, ha valaki nem 18/19 évesen, hanem 20 évesen kezdi a pszichológia kart?



2015. szept. 24. 09:49
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

Először alapképzés, majd mester, mesterképzés nélkül nem használható a pszichológus megnevezés. Sőt, manapság a klinikai szakpszichológusi cím megszerzése elengedhetetlen ahhoz, hogy valakiből ténylegesen jó szakember legyen, az plusz 2 év és eléggé gyötrelmesen nehéz.

Elég nehéz szak alapképzésen is, de ha van motiváció és lelkesedés, akkor semmi sem lehetetlen, Én végig dolgoztam az egyetem mellett, kivéve az államvizsgát meg a szakdolgozat megírásának időszakát, ettől függetlenül egészen jó átlagom volt mindig. Persze előny, ha valakit a szülei rendszeresen tudnak támogatni anyagilag, de nem hiszem, hogy ezen múlna leginkább a dolog. Mi nagyon csórók vagyunk, a szüleim egyáltalán nem tudtak támogatni anyagilag az egyetem alatt, mégis sikerült.

Az meg nem gáz, anno a nyelvi előkészítős gimi miatt én is 20 évesen kezdtem az egyetemet, semmit nem jelent.

2015. szept. 24. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Fontos a szülők segítsége, de kénytelen lennél mellette 'diákmunkázni' valamit, pl gyerekfelügyelet, animátorkodás, táboroztatás, nyelvtanítás vagy egyéb korrepetálás, takarítás....
2015. szept. 24. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%
20 évesen még mindig nagyon fiatalon kezded ezt a pályát. A nagy többség valóban ilyen fiatalon kezdi, de a 18 és a 20 éves között gyakorlatilag nincs különbség. Viszont én mindig kiakadok ha látom az elsőéveseket, mert nulla tapasztalatuk van és ez pont egy olyan szakma, amihez kellene azért valami alap. Na mindegy, ilyen fiatalon kerülnek be az emberek a felsőoktatásba, ez így normális. Ami fontos: nagyon sokan elvégzik ezt a szakot, évente kb. 500-an, ez nagyon nagy szám, alkalmazott pszichológusként nehéz elhelyezkedni, mert ennyi emberre nincs szükség, ami jobban fizet a HR és a tréner területek, ha ez érdekel, érdemes erre összpontosítani és nem a magánpraxisban gondolkodni, mert azt nem könnyű összehozni. BA és MA után valóban érdemes továbbtanulni súlyos pénzekért, attól függően, hogy mit szeretnél csinálni, így már jobbak az elhelyezkedési esélyek.Pszichoterápiát tanulni, pl. baromi drága. Elte ppk oldalán nézd meg a szakirányú továbbképzéseket. Ha szimpatikus ez a hr-es terület neked az olyan, amihez nem kell feltétlen plusz papírokat szerezned az MA után, ez a könnyebbik út. Alapvetően szerintem nagyon kell szeretni a pszichológiát, különben nincs értelme, nem olyan, mint ahogyan sokan képzelik, hogy majd betegre keresem magam vele, nagyon nagy a konkurencia. Talán más szakokban is érdemes gondolkodnod, ha az elhivatottság nincs meg 100 %-osan.
2015. szept. 24. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Arról senki nem tehet hogy a hülyéket is felveszik, már bocsánat, mert tényleg így van. Úgy értem a gyerek nem tehet. CSak abban reménykedem, és ez megint csúnya lesz, hogy rájönnek azok akiknek nem ez a pálya való, hogy jobb ha belekezdenek valami másba. Szorgalommal el lehet jutni akármeddig, aztán hogy kiből mi lesz, az már egy jó kérdés.

Teljesen mindegy hány évesen kezded el, igazából minél idősebb vagy annál jobban elhiszik a páciensek is hogy tudsz segíteni nekik és érett, tapasztalt vagy. Szerencsére mire kikerül az ember és ténylegesen elkezd dolgozni, már nem annyira fiatal, inkább tapasztalatlan.


Alapképzés 3 év, mester 2 év, a klinikai szakpszichológus ahogy én tudom 4 év, de ennek feltétele hogy már dolgoznod kell azzal egy időben. Van fizetős, illetve kevés számú elérhető államilag támogatott is. Azután pedig aki amit szeretne, pszichoterapeuta szakképzés is ha minden igaz 3 év.

Összeadva elég sok, de szerintem megéri.

3 év után viselkedéselemző vagy

5 év után pszichológus végzettséget kapsz

igaz ebben a szakmában is hogy minél tanultabb vagy annál több dolgot tehetsz szoros felügyelet nélkül, de ezzel egyidőben a felelősséged is egyre nagyobb.

2015. szept. 24. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Mesterképzés után ugye írtad, hogy egy időben dolgozni kell a tanulás mellett.

Ez milyen munkát jelent? Elmegyek mondjuk egy iskolába pszichológusnak, vagy kutatóként helyezkedek el?

2015. szept. 24. 10:45
 6/9 anonim ***** válasza:
56%
Teljesen más a kettő, ilyenkor eleve más szakon végzed el a mesterképzést és annak megfelelően helyezkedsz el valahova, na ezzel már eleve gond szokott lenni, mert állás viszont nem sok van. De nem muszáj MA után továbbtanulni, MA-val is dolgozhatsz, az egy teljes értékű diploma, csak nagyon elkezdték túltolni az MA utáni továbbképzéseket (abban van a pénz), így egyre több magasabban képzett pszichológus lett.
2015. szept. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
61%
A korra reagálva :) én 30 vagyok, és 1-2 éven belül szeretném elkezdeni. Nem hiszem, hogy ez olyan hivatás, ahol a kor hátrány lenne, sőt. Hitelesebbnek érzem, hogy ha van az ember mögött némi élettapasztalat, mert ahogy te is mondtad, 20 évesen, úgy, hogy a suli teljes ideje alatt a szüleid tartanak el, hogyan leszel olyan szakember, aki másoknak életelakadásaiban hiteles tanácsot tud adni? Én úgy gondolom, hogy kell némi komplikáció egy ember életében, hogy kapcsolódni tudjon olyanokhoz, akik hasonló dolgokon mentek keresztül. Empátia alap, persze. De ha nekem most, harmincegynehány évesen, teszem azt egy válás után egy húszonéves szingli kezdené el magyarázni, hogy túl leszek rajta, stb... hát... nem sokat járnék hozzá. Előítélet? Lehet. De ilyen az élet. Szóval nem csak a szüleid és az anyagiak miatt, de a saját tapasztalatod és szakmai sikereid érdekében is célszerű saját lábakra állni és megtapasztalni, miről is szól a világ.
2015. szept. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
84%
6-os vagyok, légyszi az ne pontozzon már le, akinek fogalma sincs a témáról. Vagy legalább magyarázattal és akkor szívesen válaszolok. Köszi!
2015. szept. 24. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
52%

Sajnos alapos és eredményes, de közben hosszadalmas, körülményes és elavult a magyar képzés. Franciáknál sincsenek rosszabb pszichológusok, de harminc évesen már magán praxisuk van. És a Sorbonne-on már másod évtől terápiás gyakorlaton vannak.


Nekem sok pszichológiatér (és pszichoterapeuta) és pszichológus barátom van (főleg itthon), bár én szociológiát tanultam. Bár üzletemberként élek, jobbára külföldön.

Hát 40 éves kor előtt a pszichológia/pszichiátria térén magánpraxis álom, utána meg lutri. Utóbbit kivéve ha nagyon tehetséges vagy, vagy keményen megvágod a betegeket/pácienseket.

Hozzáteszem aki ismerősöm jó volt a szakmában amit tervezel, már mind külföldön praktizál, vagy itthon humanitárius, és tervezi, hogy lelépjen.

2015. szept. 25. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!