Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Korábban (70-es,80-as,90-es...

Korábban (70-es,80-as,90-es évek) hogyan zajlottak az iskolai testnevelés órák?

Figyelt kérdés
Mik voltak a fő különbségek a maiakhoz képest?Általában hogyan volt felépítve egy óra? Min volt a fő hangsúly? (általános erőnlét javítása,egy sportág megtanítása,játék...stb.) Mi volt a kötelező öltözet fiúknak és lányoknak és mennyire követelték meg? A válaszokhoz körűlbelüli dátumok is jók lennének.

2016. márc. 2. 18:08
1 2
 1/17 anonim válasza:
99%
Nagyreszt a diakok hozza allasa is mas volt, nem nagyon volt olyan, hogy 32 fos osztalybol 20 nem oltozott at, mert epp nem volt kedve..stb.
2016. márc. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából igaza van az elsőnek, csak nem a diákok hozzáállása volt más, hanem a szülőké, és az előbbi ebből következik. 70-es évek - nem volt tornaterem, alsóban az osztályteremben tornáztunk. Nekünk még rendes padjaink voltak, és olyasmi gyakorlatokat (is) csináltunk, mint manapság a székekkel szoktak. Lányoknak kék vagy fekete tornaruha volt kötelező ( [link] ), fiúknak fehér trikó, kék vagy fekete tornanadrág, és persze ismeretlen fogalom volt, hogy nem öltözünk át. A hetedikes-nyolcadikos nagylányok kérhettek - talán félévente - háromszor egészségügyi felmentést, de szinte soha senki sem élt vele, még aki utált tornászni (nagy ritkán ilyen is akadt), az sem, ill. tényleg nagyon rosszul kellett lennie annak, aki élt a felmentéssel.

Tornaórák (mert nekünk még az volt, a tesitanárok nem kérték ki maguknak, hogy ők nem tornatanárok:), nagyjából gondolom egyformán zajlottak: bemelegítő futás, bemelegítő gyakorlatok és szabadban végezhető gyakorlatok (magas- és távolugrás, kislabdadobás, súlylökés úgy rémlik csak gimiben volt, de ahol később tanítani kezdtem - 80-as évek -, ott már általánosban is), és persze labdajátékok: kidobós, kézilabda és foci...

Így hirtelen ennyi jut eszembe. :)

2016. márc. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Köszi a részletes választ.:) Az általános iskolában nálunk is nagyon hasonló vol. Nálunk is volt kislabdadobás,medicinlabda...stb minden évben.Valamint gyűrű és más szertorna gyakorlatok is nem is ritkán.Gimiben már eléggé fellazult. Az első év után már túlnyomórészt játék volt. Az öltözet meg már lehetett póló (általánosban még atléta kellett fiúknak,lányoknak tornadressz) és tornanadrág fiúknak is lányoknak is. Emellett addigra már az óra/nem tesizők száma is rendesen megnőtt. (2000-es évek).
2016. márc. 3. 20:48
 4/17 anonim válasza:
100%

Valamint a többi hozzászólást kiegészítve, fegyelem volt.

Nálunk egy-egy pofon elcsattanhatott néha a tanár részéről.

A tanártól tartottunk.

Átöltözni át kellett, ha nem volt orvosi felmentés. Kis tornaterem szénnel fűtött kályha volt vagy iskola folyosó, jó időben füves-pálya.

Úszni nem tudtam megtanulni, nem is volt a tantárgy része, városba kellett volna utazni uszodába.

2016. márc. 4. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Én 76-ban kezdtem az iskolát.


Felmentés csak indokolt esetben volt, nálunk bizony még gimiben is tornadressz kellett, fekete színű, meg fehér zokni. Ha valakinek megvolt a havi vérzése, annak melegítőalsót kellett húznia, a sor végére állt és 2 kör után kiállhatott a futásból, de taljgyakorlatokat kellett végeznie, amíg a többiek még futottak.

Nálunk szigorúan külön volt mindvégig a tesi a fiúknak és a lányoknak, a lányoknál nő, a fiúknál férfi volt a tanár.


Az óra elején bemelegítés, futás, majd hol ez, hol az. Jó időben sokat voltunk kint, felváltva röplabdáztunk vagy kéziztünk, gimiben kosaraztunk. Télen tornateremben voltunk, ott elég sok torna volt: talaj, szekrényugrás, gerenda.

Az óra végén általában játszottunk, többnyire kidobóztunk.

Nálunk alsóban volt úszás.

Aranyos dolog volt a nulladik óra, általánosban, felsőben elég gyakran volt és nem lehetett róla elkésni,vagy igazoltatni a szülővel.

2016. máj. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim válasza:
100%
Én a 70-es években voltam iskolás. Nálunk nagyon szigorú tornatanár volt. Szinte elképzelhetetlen volt a "kamu" felmentés óráról. Az iskolának csak egy pici tornaterme volt, amint jó idő lett mi mentünk a szabadba ki a tornaórákon.Emlékszek rá rengeteget futottunk -fiúk többet jó pár körrel- gimnasztikáztunk,kislabda dobás, néha játék is volt-Fiúknak foci, lányoknak kézilabda.A teremben szekrényugrás, kötélmászás,bordásfal Az öltözet pedig lányoknak fekete tornadressz,nekünk fiúknak fekete tornanadrág,fehér zokni,tornacipő.És ezt szigorúan betartatták.
2019. máj. 6. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Utolsó hozzászóló: Nekünk általánosban még a kilencvenes években is hasonlóan szigorú volt,aztán a 2000-es években bejött a lazítás.Votlak még komolyabb feladatok,de ahogy teltek az évek,egyre formaibb lett az egész.A felszerelés még iskolai póló volt,de már nem vették olyan szigorúan.

Felül nektek atléta vagy póló volt a kötelező.Nekünk ez is a 2000-es évekkel,a középiskolával változott meg.Általánosban még szigorúan vették.

2019. máj. 7. 09:18
 8/17 anonim válasza:
100%
Kedves kérdező! Nem véletlenül nem írtam se pólót,se atlétát.Általánosban 7 osztályban kaptuk meg az új testnevelő tanárt,akiről írtam. Nála nem lehetett felülre semmit felvenni,ergó félmeztelenül tornáztunk.
2019. máj. 7. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Jaa így értem.Nálunk is előfordult,de csak csapatjátékoknál,amikor időnként szalagok helyett volt egy trikós és egy trikó nélküli csapat.Félmeztelenül labdajátéknál hogyan különböztettétek meg a csapatokat?Csak általánosban volt így?

Középiskolában is szigorú volt a tesi óra?

Nekünk általánosban sokkal keményebb volt.Kifejezetten megmozgató és fárasztó.Középiskolában fokozatosan nagy lazult. Ha belegondolok,jót tett a felső tagozatban a szigorúság.Olyankor kell elkezdeni a mozgásra nevelést.

2019. máj. 7. 14:57
 10/17 anonim válasza:
100%

Kedves kérdező! Mint írtam az iskolának kis tornaterme volt akkoriban.Jó időben mentünk ki a focipályára. Ott aztán igazán- akkoriban úgy gondoltam nagyon fárasztó és kimerítő tornaórák zajlottak. Kezdődött a futással. Nem tudom mennyit,de sokat futottunk. A lányok valamivel előbb befejezhették. Utána olyan gyakorlatok hogy békaügetés-nagyon utáltam, fekvőtámasz, majd kőkemény gimmasztika. Kifulladásig.Sokszor úgy meghajtott minket hogy utána jó pár napig olyan izomlázam volt hogy a lépcsőn alig tudtam felmenni. De mégis jó volt.

Hogy csapatjátéknál hogy lett megkülönböztetve a két csapat? Egyszerűen szines szalaggal. Az egyik csapat a derekára kötötte.

Középsuliban már nálunk is lazább volt minden. Igaz ott is elő volt még írva a ruházat,sulipóló+rövidgatya (csak fiúk voltunk),de egy idő után már nem foglalkozott vele senki miben vagyunk.Az órák is sokkal könnyebbek voltak. Ott már sokat fociztunk,vagy éppen ki mit.

A focira visszatérve,én nem igazán szerettem. De általánosban még a játékot is előírta,és az a foci volt.

Mégis jók voltak azok a tornaórák,fegyelmet tanultunk,nem mondom hogy néha a pokolra kívántam a tanárt, de most mégis jó nosztalgiázni.....

2019. máj. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!