Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért ez a tapasztalat?...

Miért ez a tapasztalat? (kémia kísérlet)

Figyelt kérdés

[link]


22. kísérlet:

Miért kell a szűrőpapírra keményítőoldatot cseppenteni? A KI önmagában is elég lenne a kimutatásra,mert a jód feloldódik a KI-ban is sárgás-barnás színváltozást eredményez. Ehelyett itt van ez a mondat:

"A keletkező klór oxidálja a KI oldat jodidionjait és a keményítőt is tartalmazó szűrőpapírt megbarnítja az elemi jód." ??? A jód a keményítővel tudtommal sötétkék színreakciót ad.

Valaki magyarázza el,mi a lényeg, szerintem nem is szükséges keményítő ide.



2016. máj. 17. 11:50
 1/6 anonim ***** válasza:
Jól gondolod, a keményítőnek kék színű komplexe van a jóddal, szerintem a megoldókulcsban egy elírás van. Arra, hogy miért kell a keményítő, azt tudom mondani, hogy a kék komplex színe sokkal intenzívebb mint a jódé. Mivel itt a szűrőpapíron megy végbe a jódképződés ahogy beletartjuk a képződő klórgázba, ezért csak nagyon kis mennyiség keletkezik, és nem biztos hogy keményítő nélkül is észrevennénk azt a halvány barna színt. Ez csak azért kell tehát hogy jobban látszódjon a jódképződés, mert ha túl kicsi mennyiségű a jód, akkor lehet hogy keményítő nélkül túl halvány lenne és falsnegatív eredményűként értékelnénk a kísérletet.
2016. máj. 17. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Korrekt,köszi, tehát a leírás rossz
2016. máj. 17. 12:12
 3/6 anonim ***** válasza:
Mert arra mennek rá, hogy a jód kék színreakciót ad a keményítővel - ez a "jellegzetes színreakció". Ahogy írtad, a jód önmagában sárgás-barna színváltozást eredményezne, de a jód esetében a sárgásbarna elszíneződés oxigéntartalmú reagens esetében tekinthető "jellegzetes színreakciónak", ami itt nincs.
2016. máj. 17. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

30. kísérlet. Újabb elírás?


"A NaOH láthatóan nem reagál az AgNO3-al."


2AgOH csap(színtelen) -> Ag2O csap (barna) + H2O

2016. máj. 17. 12:22
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Jézusom mekkora hülyeség. Én nem tudom honnan van ez a jegyzet, de brutális durvaságú elvi hibák vannak benne. Teljesen igazad van, az ezüst-nitrát barna Ag2O csapadékot választ le a NaOH oldatból.
2016. máj. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, ez hibás.
2016. máj. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!