Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » [MATEK] Másodfokú egyenlet a...

[MATEK] Másodfokú egyenlet a gyökjel alatt. Négyzetre emelhetek? Mi a kikötés? Mi a megoldásmenet?

Figyelt kérdés

Az egyenlet:


gyök(x^2+2x+9) = 2x+3


2016. dec. 11. 23:27
 1/4 A kérdező kommentje:
Megcsináltam a feladatot, de nem tudom, hogy jó lett-e.
2016. dec. 11. 23:33
 2/4 anonim ***** válasza:

x^2+2x+9>=0

2x+3>=0

A két egyenlőtlenség megoldáshalmazának metszete lesz az értelmezési tartomány.

Ezután négyzetre emeled mindkét oldalt, rendezed, megoldod az egyenletet, majd ellenőrzöd, hogy a kapott eredmény(ek) értelmezett(ek)-e.

2016. dec. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

X1=0, X2=-20/6.


Negatív nem lehet (ha jól tudom), 0-ra viszont kijön visszahelyettesítés után, hogy gyök(0+0+9) = 2*0+3

Ami esetében 3=3, tehát valós megoldás.

2016. dec. 11. 23:36
 4/4 anonim ***** válasza:

Általában úgy kell megoldani, ahogy írták, de ha észrevesszük, hogy a gyökjel alatt (x+3)^2 van, akkor ez lesz az egyenlet:


gyök((x+3)^2)=2x+3, definíció szerint gyököt vonunk:


|x+3|=2x+3


Mivel a bal oldal mindenképp nemnegatív, ezért a jobb oldalnak is annak kell lennie: 2x+3>=0, vagyis x>=-1,5. Mivel a bal oldalon az || belül ezekre az x-ekre pozitív értéket kapunk, ezért egyszerűen elhagyhatjuk az ||-et:


x+3=2x+3, vagyis x=0 lesz az egyetlen megoldás.

2016. dec. 12. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!