Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ajánlanátok nekem egyetemi...

Ajánlanátok nekem egyetemi szakokat?

Figyelt kérdés

11. osztályos vagyok, szóval már komolyan gondolkozom rajta, milyen irányban lenne érdemes továbbtanulni. Tudom, a döntést nekem kell meghoznom, de úgy döntöttem, itt is kérek tanácsot, hátha pont itt ír valaki olyan opciót, amire még nem is gondoltam. :)


Amit tudni kell rólam:

- Jó tanuló vagyok, eddig 4,8 volt a legrosszabb átlagom, most kitűnőre állok. Ha odateszem magam, mindegyik tárgyat meg tudom tanulni 5-ösre, de főleg humán beállítottságú vagyok. Ez nem jelenti azt, hogy a választott szaknak semmi köze nem lehet a matekhoz, de azért olyan szakra nem mennék, ami erősen a matekra/fizikára/kémiára épül. Az orvosi is kilőve, sajnos a kémia és a biosz sem a legfőbb erősségem.

- Az idegen nyelveket imádom, és ezek mennek a legjobban, a szabadidőmben is sokat foglalkozom velük. Angolból és németből már megvan a felsőfokúm (ezeket tanulom a gimiben), és most elkezdtem az orosz nyelvet is egy magántanárral, de abból egyelőre kezdő vagyok. Mivel imádom a nyelveket, az idegen kultúrákat, szívem szerint nyelvszakra mennék, viszont önmagában egy nyelvszakkal nincs sok lehetőség, mert használható "szakmát" nem igazán ad az ember kezébe. Persze, tudom, hogy el lehet helyezkedni multiknál csak nyelvtudással, ráadásul jó pénzért, de (ismerősi körben) azt tapasztaltam, hogy ezek általában nem jó munkakörök, hanem pl. call center, mindenféle asszisztens, szóval aki szaktudás nélkül segíti a többiek munkáját, mert tudja a nyelveket, én ennél kicsit többre vágyom...


- Felmerül persze a fordító/tolmács és a nyelvtanár lehetőség is. A fordítás sokáig tetszett, de főleg a műfordítás (imádom a könyveket), abból pedig nem igazán lehet megélni, minden műfordító az egyéb tevékenységei mellett foglalkozik ezzel, ráadásul nehéz is bekerülni kapcsolatok nélkül a kiadók kegyeibe... A szakfordítás is érdekelt sokáig, de egyik unokatestvérem elvégezte a szakot, most ebben a szakmában dolgozik, és hát annyira nem nyűgöz le, amit mesél róla. A szakfordítás nagyrészt száraz szövegek (használati útmutatók, műszaki leírások...) fordításából/lektorálásából áll, nekem elég unalmasnak és monotonnak tűnik, ha már fordítás, csak műfordítónak tudom magam elképzelni, vagy ilyen általános könyveket, pl. életrajzokat is nagyon szívesen fordítanék. A tolmácsolás és a tanítás nagyon érdekes tűnik, de szerintem abszolút nem nekem való, mert baromira izgulok, ha idegenek előtt kell "szerepelnem", megszólalnom, legyen az egy külföldi cég vezére vagy egy csapat gyerek... :) És sajnos a tanárok fizetése sem a legvonzóbb, szerintem oda olyanok menjenek, akikben nagy a hivatástudat, és szívvel tudják csinálni, szerintem ez belőlem hiányzik. :(


- Nagyon szeretem még a történelmet és az irodalmat, de sajnos ezek is olyan szakok, hogy önmagukban nem sokat érek velük. Biztos szeretném az egyetemet, a bölcsészkart, de utána valami hasznos, érdekes munkát szeretnék végezni, amihez nem feltétlenül a bölcsészdiplomák a legjobbak.


- Valami olyan munkát szeretnék végezni, amin tényleg érzem, hogy van valami haszna, azon kívül, hogy egy cégvezető zsebét növelem... Szóval szívesen csinálnék valami olyat, amivel segítek embereknek, vagy kicsit jobbá lehet tenni a világot, még ha csak nagyon pici részt is tudnék beleadni.


- Imádok utazni, nagyon érdekelnek az idegen helyek, kultúrák, ezért turizmus/idegenvezető szerű vonalon is gondolkoztam, de úgy tudom, rengetegen mennek manapság erre a szakra, és telített a munkapiac.


- Szeretek írni (azt hiszem, ez ebből a posztból is látszik :D), és az újságíráson is elgondolkoztam, de az megint nem egy túl értékes diploma, ráadásul sokak szerint abszolút nem a diploma a lényeg, hanem a kapcsolatok, és hogy nagyon jól érts valamilyen területhez (már ha nem a Bors vagy a HOT "újságírója" szeretne lenni az ember :) ).


Hát, azt hiszem, ennyi. Bocsánat, hogy ilyen hosszú lett, de most egyfolytában ezen kattog az agyam, ki kellett írnom magamból. :) Köszönöm mindenkinek, aki végigolvasta.

A kérdésem pedig: a fentiek alapján szerintetek milyen egyetemi szakra lenne érdemes jelentkeznem?


17/L


2017. márc. 20. 21:10
 1/4 anonim ***** válasza:
Én is kb. hasonló paraméterekkel rendelkezem, én végül a magyar-angol tanári mellett döntöttem. Oké, nem fogk félmilliókat keresni a tanárival, de azért nem is minimálbér, és most már lehet szinteket ugrani, fejlődni. Először engem sem érdekelt a tanárság, pont a fizetés miatt, de végül is beláttam,hogy inkább dolgozok alacsonyabb fizetésért egy olyan munkát, amit élvezek, mintsem utáljak bemenni mindennap dolgozni. Nem fogsz tökéletes munkát találni ilyen érdeklődéssel, inkább azt gondold végig: mit vagy képes beáldozni miért. Én így a leírást nézegetve azt mondanám, hogy végezz el két tanári nyelvszakot; így mindkét nyelvet egyformán tanulhatod, és mindkettővel el tudsz helyezkedni akkor is, ha nem leszel végül tanár.
2017. márc. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Corvinus nemzetközi kapcsolatok, és utána Külügyminisztérium valamilyen diplomáciai dolog.
2017. márc. 21. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én is ilyen beállítottságú vagyok. Jogi karra mentem, de nem a jogászra, hanem az igazságügyi igazgatásira. Kb ugyanazt tanuljuk mint a jogászok (büntetőjog, alkotmányjog, alkotmánytöri stb.), de ez csak három éves. Itt eléggé kamatoztatni tudod a humán beállítottságod...a törit főleg. :) A Pázmányon van "újság", szóval még szerkesztő is tudnál lenni, ha csatlakozol ahhoz a körhöz. :)
2017. márc. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nos, bennem pár gondolat fogalmazódott meg ezt olvasva:

Nem a diplomádat fogják felvenni dolgozni, hanem téged. Ezt csak azért mondom, hogy tanuld azt, amit szeretnél, és közben építsd a kapcsolataidat. Nem olyan ördögtől való dolog az, sőt. Nekem bevált.


Arra, hogy hasznos munkát végezz, és erre mi jó diploma, hát... minden munka hasznos a maga nemében, szóval ez se riasszon el. Akármilyen diplomával tudsz überkarriert csinálni, rajtad múlik, lásd a fentebbi bekezdést.


Azért gondoltam, hogy ide írok, mert a te korodban ugyanezeket gondoltam én is, konkrétan ezeket a szakmákat, mert megegyezik a beállítottságunk. Ma már egyébként magyar-angol tanárnak tanulok, mert égek a vágytól, hogy taníthassak, de fordítottam pár oldalnak, sőt belekóstoltam az újságírásba is, továbbá rendelkezek némi irodalmi ismeretséggel is (nem naggyal, de éppen akkorával, amekkora egy magamfajtának/korúnak messze több, mint a semmi). Meg lehet csinálni, ki lehet kaparni a gesztenyét és élni megfelelő színvonalon, megbecsültséggel. Keresd a lehetőséget, és soha ne mondd, hogy "nem ér semmit". Ha valaha gondoltam volna ugyanezt, akkor nem itt tartanék. És amiket láttam, azok alapján az összes felsorolt tevékenységnek van jövője és realitása. De nem akarok itt mindent részletezni, rám írhatsz nyugodtan, tudok segítséget nyújtani. Röviden pár dolog (természetesen szabópéteri mélységnél magasabb mondatok):

1. Határozd meg, melyik az, amelyiket a legjobban szeretnéd és tudnád évtizedekig csinálni.

2. Sz@rd le, hogy mit mondott randomember2653 az adott szakról, munkáról, mert ezt TE neked kell majd csinálni.

3. Keresd a lehetőségeket, mert egyetemen erre lesz is módod, az ott tanítók nagy része örül az érdeklődésnek (legalábbis bölcsészkaron így tapasztaltam), segítőkészek, adnak lehetőséget a kibontakozásra. Nem mellesleg, sokuk nem most kezdte az ipart.


Zavaros mondandóm végére érkeztem, kifejteném, de ha nagyon érdekelj, írj, ha gondolod, és elmagyarázom bővebben.

2017. márc. 21. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!