Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ti mit csináltatok az érettség...

Ti mit csináltatok az érettségi után, ha nem mentetek egyetemre és nem volt konkrét célotok?

Figyelt kérdés

Idén fogok végezni és nem nagyon tudom, hogy utána merre tovább. Vannak hobbijaim, de azokkal ha pénzt is keresek akkor se eleget ahhoz hogy megéljek, max jó esetben plusz kispénz. Az egyetemekről, főiskolákról "lemondtam", mert vagy nem igazán vágyok az adott szakra vagy nincsen legalább 400 ezer forint minden félévre (csak önköltséges van). OKJ-s képzéseket is nézegettem, viszont a jók (vagyis ami nem hegesztő, bolti eladó meg virágkötő, stb) amik nekem tetszenének, azok Budapesten vannak, én pedig a szomszédos megyében lakok. Akkor eszembe jutott, hogy össze szedhetnék annyi pénzt, hogy találjak egy albérletet + elkezdeni egy képzést (+ akkor még ott is valami munkát találni), viszont arra sincs konkrét ötletem, hogy ha mondjuk egy évet csak dolgoznék tanulás előtt, akkor mit. Nyári munkám egy 3-4 hétre tuti lesz egy sportcentrumi irodában és ameddig érvényes a diákom addig menni fogok diákmelózni, de utána nem tudom hova menjek. Most csak azért írom ki ezt, mert ha belegondolok, hogy egy év múlva ilyenkor mi lesz, nem igazán látok semmit magam előtt és tanácstalan vagyok. A művészeti "dolgokon" kívül szinte semmilyen szak/munka nem vonz, nem tudom magam máshol elképzelni... Persze azzal is tisztában vagyok, hogy nem mindig dolgozunk álom munkahelyen. A tavalyi végzősök sorra úgy tanultak tovább, hogy jogi kar, ELTE, gazdaság, turizmus, szülésznő, pszichológia... Esküszöm, ha valaki elém állna hogy mondjam el mit akarok csinálni, nem tudnék válaszolni.

Ti mit dolgoztatok érettségi után? Mit csináltatok, ha nem tanultatok tovább?


19/L



2017. szept. 7. 15:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Utána elmész dolgozol, és közben kitalálod, mi akarsz lenni.

Amint ez megvan, beadod a jelentkezést az OKJ-ra, fősulira és go :)


Én bébiszitterkedtem.

Egészségügyi szakközépben végeztem, így volt mindenféle gondozási óránk, meg elsősegély tanfolyam, ilyesmi. :)

2017. szept. 7. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Igen, ahogyan az első mondta. Érettségi után, ahogyan kikerülsz a középiskolából sokkal könnyebb helyzetben leszel. Egyrészt már látod a jegyeidet, eredményeidet, így könnyebben tudsz számolni, hogy mégis hová, mennyi esélyed van bekerülni. Másrészt megszabadulsz egy felesleges stressztől és sokkal könnyebben tudsz döntést hozni, át tudod gondolni normálisan a dolgokat. Emlékszem, hogy a gimi utolsó évében utáltam iskolába járni mert minden a továbbtanulásról szólt, kb. megbolondultunk mire vége lett ennek a mizériának. Az az egész iskolai légkör, a tanárok akkora nyomást helyeztek mindenkire, hogy az borzasztó...mindenki azon izgult, stresszelt, hogy "hú, csak sikerüljön, vegyenek fel mert ha nem az mekkora szégyen", mindenki bizonyítani akart, mindenki meg akart felelni az elvárásoknak stb., szörnyű volt. Ha valaki azt merte mondani, hogy még nem tudja, hová szeretne jelentkezni vagy ne adj isten nem szeretne egyetemre menni, akkor úgy néztek rá, mint a véres rongyra... Én a felvételikor még nem tudtam, hogy mit szeretnék, de a nyomás hatására megjelöltem egy szimpatikusnak tűnő szakot, azonban végül hiába vettek fel, nem mentmem el mert rájöttem, hogy engem ez nem érdekel.

Tulajdonképpen rengeteg lehetőséged van. Elmehetsz dolgozni, de akár tanulhatsz is és közben pedig ki tudod találni, hogy mégis mi legyen, mi érdekel és mit szeretnél csinálni. Én nem mentem el dolgozni érettségi után mert nem éreztem szükségét. Van megtakarított pénzem és az bőven elég arra, amire az nekem kell mert a szüleim ugyanúgy eltartanak ahogy eddig, maximálisan támogatnak mindenben, tehát a költségeim nagy részét ők fedezik. Valamint én egy "normál" gimibe jártam, tehát nincsen semmilyen konkrét képzettségem, normális munkát nem is nagyon találnék, max. kocsmákban, de nekem ahhoz nincsen gusztusom. Én nyelveket tanulok, nyelvvizsgázok, csinálok majd szintemelő érettségit (attól függően, hogy végül milyen szakra jelentkezek) és önkénteskedem (külföldön is van sok lehetőség).

Ha tudod, hogy valószínűleg sok pénzre lesz majd szükséged, akkor keress egy állást, próbálj meg összegyűjteni egy kis pénzt. Azt, hogy milyen munkát tudnál találni sajnos nem tudom...attól is függ, hogy beszélsz-e nyelveket, van-e jogsid, nálunk pl. sokan mentek el futárnak, kiszállítónak kajáldákba, éttermekbe. Októberig még érvényes lesz a diákod, úgyhogy diákmunkát is tudsz vállalni. Mindeközben pedig majd eldöntöd, hogy mit szeretnél tanulni. Azzal, hogy mások mit mondanak vagy mások hol, mit tanulnak nem kell foglalkozni.Az a lényeg, hogy majd olyat válassz, amit szeretsz és téged érdekel :)

2017. szept. 7. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nálunk is hasonló a helyzet. Sima gimnázium és még vallásos is tehát mivel nem szakmunkás és jaj még az egyház is magához vette ezért nagyon elitnek gondolják a tanárok (pedig azért nem az). Minden a továbbtanulás, az ELTE és a BME az egyetlen egyetemek amik érnek valamit a szemükben, mondtak olyat is hogy akinek rosszabb lesz az érettségije annak megmaradnak az olyan piti szakok mint az óvonőképző, mindegy csak tanuljunk tovább mert jó pont a sulinak ha minél több diákjuk tanul tovább. És van olyan, aki csak azért keres magának valami szakot hogy azért legyen már valami mert "úgy illik/kellene"... az ilyenek mennek anglisztika, gyógypedagógia, pszichológia szakokra... Hát nem tudom, én nem mennék "mert csak" :'D
2017. szept. 7. 17:55
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Hogy alakultak a dolgaid?


Csak ezért, mert én most pont ilyen helyzetben vagyok, és nem igazán látom se a jövőévet, se a továbbtanulásomat:/

2019. febr. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nekem konkrét célom volt fizikus akartam lenni.
2020. júl. 31. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!