Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Biológia-Egyetemi kutatás?

Biológia-Egyetemi kutatás?

Figyelt kérdés
Ebben az évben fogok érettségizni és a célom az Elte biosz szak. Hallottam, hogy jó, ha valamilyen kutató csoporthoz csatlakozok. Tudnátok nekem kicsit erről mesélni, hogy milyen nehéz egy ilyen kutatásba beszállni, és hogy első évesként lehet-e egyáltalán. Persze nem csak az alapszakot szeretném elvégezni, hanem a végső célom a Phd, azt szeretném még megkérdezni, hogy ezzel a végzettséggel Magyarországon és külföldön mennyire lehet elhelyezkedni. A válaszokat előre is köszönöm!

2017. okt. 20. 20:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom mennyit segít a válaszom, de remélem több, mint a semmi. :) Én biosz szakos voltam, igaz Szegeden, mert sejt-és molbiosz irányon itt a legerősebb az oktatás "papíron". Első évben nem hiszem, hogy be lehetne szállni valahova, főleg úgy, hogy legelső félévben több kémia/földtan/fizika stb. tárgyad van, mint biosz összesen. Viszont utolsó, vagyis harmadik évben már jellemző, hogy beszállnak a kutatásokba a hallgatók, hiszen a szakdogát is írni kell valamiről. :D Elhelyezkedni el lehet, itthon is (akár egyetemen, akár cégeknél) de ne számíts túl nagy fizetésre, és hogy nem tipikus napi 8 órás meló ez. Egyik egyetemi tanárom mesélt erről, hogy "laborozik" napi x órát, akkor sok a papírmunka - kb. mindent le kell írni, pályázni kell, stb., plusz akkor még órát is tart ugye, zh-t javít stb., a fizetését nem taglalta, de mondta, hogy nem olyan szám, amivel dicsekedni lehet, persze akinek a pénz a fontos, az nyugodtan elmehet egy nagymenő céghez, külföldre. Nem csináltam végig sem a bsc-t/msc-t/phd-t, de ahogy láttam, hallottam, inkább kitartás kérdése az egész, tanulni is kell persze, de nem hal bele az ember. Tényleg csak akkor válaszd ezt a pályát, ha mindened a kutatás, különben nem éri meg.

Egyébként én átváltottam orvosira.

2017. okt. 21. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Az előző hozzászólóhóz hasonlóan én is Szegeden végzem ugyanezt a szakot, de a válaszom releváns lehet, nincs túl nagy különbség a 2 egyetem között.

Kutatásba beszállni első évesen nagyon nehéz, vagy lehetetlen, mivel sok helyen kritérium bizonyos előképzettség, pl. kurzusok teljesítése, vagy egyszerűen csak követelmény, hogy felsőéves legyél. Véleményem szerint elsőben azért sem egyszerű kutatásba bekapcsolódni, mert gimi után (legyen az akár a legjobb) még nincs megfelelő szakképzettséged. A gimiben lehetsz jó biológiából, de az egy alacsony középszintű szakmai tudás, az egyetemen viszont (megfelelő mennyiségű energia befektetésével) gyorsan rengeteget fejlődhetsz. Kutatásba bekapcsolódni a 3-4 szemeszter körül szokás.

Az elhelyezkedés pedig nagyban függ attól, hogy milyen szakirányt választasz (molekuláris biológia, genetika valószinűleg előny...) Külföldön jobbak az esélyek, de felhívnám a figyelmed arra, hogy ezzel a szakkal akkor tudsz érvényesülni, akkor leszel jó benne, ha tényleg szereted, és érdekel. Ez nem a nagy fizetésről és biztos anyagi háttérről szól, ha arra vágysz, és érdekel a biológia, végezz orvosit.

Ja, és még valami: az angol nyelv ismerete alapkövetelmény!

2017. okt. 22. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Még csak véletlenül se a pénz miatt válassza az ember az orvosit, hanem azért, mert inkább segít, gyógyítja meg a beteg embereket, mintsem kísérletezget meg kutyulgat. :P
2017. okt. 22. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem kétlem, hogy ez is lehet motiváló tényező, de sok esetben a pénz és a társadalmi elismertség legalább ennyire fontos.. Sok ilyen példát ismerek (sajnos)
2017. okt. 22. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az összes választ. Igen tudom, hogy nem ezzel a szakmával leszek milliárdos, de nem is ez a célom. Régen gondolkodtam az orvosin is, de valahogy nem tudom rávenni magam, hogy orvossá váljak. Szeretnék inkább a háttérből segíteni az emberiségnek. Tudom hogy ez nem pont egy jó cél, de szeretném ha elismernék majd tudásom, hogy a családom büszke lehessen rám. Ez a gondolat abból is jön, hogy nagyon maximalista vagyok, és szeretem azt lâtni, hogy a munkám nem volt hiábavaló.
2017. okt. 23. 10:17
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Én jelenleg egyetemista vagyok, nem biológia szakos, de hasonló területen végzünk kutatásokat.


Amit én javasolnék az érettségi előtt álló önmagamnak:

1. Jól gondoljam át, hogy tényleg ezt akarom-e. (6-7félév Bsc, 4 félév Msc, 8 félév Phd--» nem garantált a doktori fokozat megszerzése).

2. Még egyszer gondoljam át alaposan, vizsgáljam meg a választott területben rejlő lehetőségeket itthon-külföldön.

3. Olyan szakot válassz, ami a jövőre nézve sok lehetőséget kínál.

4. Tanulj angolul! Tényleg nagyon fontos ha kutatni akarsz!

5. Ne a Bsc alapján válassz szakot, ha Phd-t is meg szeretnéd csinálni.


Én már egy jó ideje benne vagyok egy kutatásban, illetve cégnél is dolgoztam. Sajnos Magyarország és az itteni cégek nem sokat fektetnek a K+F-be, így eléggé korlátozottak a lehetőségek ezzel szemben ugye más országokon rengeteg a lehetőség.


Dolgoztam együtt biológusokkal egy multinál, ahol sajnos ők csak az "analitikus szintet" ütötték meg phd-val is (ez egy cég, lehet máshol más a helyzet).


Ha komolyan gondolkodsz a kutatásban, akkor én megvizsgálnék más szakokat is, pl. biotechnológia, orvosi biotechnológia, biomérnöki, bionika. Eddigi tapasztalatom szerint, ezeken a képzéseken jobb alapokat kapsz, illetve (eddig úgy tűnik) több lehetőséget rejt.


Nézd végig az egyetemi tanszékek kutatásait, keress olyan professzorokat, akik olyan területen végeztek kutatásokat, adtak ki cikkeket, ami téged is érdekel, majd ha felveznek keresd meg a professzort és kérdezd meg, hogyan tudnál ezen a területen kutatásokat végezni (A legtöbb tanár szereti a lelkes érdeklődő hallgatókat).


Végül még valami.. Nem hiszem, hogy ezzel nem lehet sok pénz keresni. Igaz, nem a legkönnyebb út, de vannak kis praktikák, amivel szerintem egész szép karriert be lehet futni. Ahogy én látom, ott rontják el a legtöbben, hogy olyan kutatásban vesznek részt, ami senkit nem érdekel, gazdaságilag nem jelentős, igazából csinálod, de nem fogsz olyan dolgot eléreni, ami másokat is különösebben érdekel. Viszont! Ha olyan kutatásokat vegzel, ami pl. gyógyszeriparban, biotechnológiában, élelmiszeriparban, stb jelentős lehet (pl. új, költséghatékony technológia, stb.) akkor azzal szép sikereket is el lehet érni. Ezzel szemben ha évekig foglalkozol mondjuk mikrobiológusként egy huszadrangú gombának/baktériumnak a vizsgálatával,ami nem ipari jelentőségű, akkor kb. mondhatjuk, hogy ezzel sok pénzt nem fogsz keresni.


Még valami. Mielőtt döntést hozol olvass utána, hogy téged tényleg érdekelnek-e a kutatások. Nálunk sokan azért jöttek egyetemre, mert középiskolában szerették a "biológiát". Na most ezt eléggé benézték sokan, mert egyetemen a biológia egészen más szemszögből van megközelítve. Nem a hagyományos értelemben vett biológia van szem előtt, hanem inkább a molekuláris biológia, ami egy picit komplexebb, mint szimplán a biológia.


Ezek az én tapasztalataim+tanácsaim, szóval ettől eltérő véleménye lehet bárkinek.


Sok sikert kívánok! :)

2017. okt. 23. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hú, köszönöm ezt a hosszú választ. Tényleg maga a kutatás ami nagyon vonz, de ha bele gondolok sok mindent szívesen kutatnék. Nincs olyan része a biosznak, ami ne keltené fel az érdeklődésem. Már kis korom óta nagyon szerettem utána nézni a dolgoknak, hogy hogyan is működnek. Igazából csak az elmúlt két évben szerettem meg a biológiát.(amióta a faktot felvettem)Igazándiból azonban nem az órai órákat szeretem hallgatni, hanem azt az időt szeretem, amikor magamtól tanulok, olyankor érzem azt, hogy a világ kezd kitárulkozni előttem. A tanárom egyszer azt mondta nekem, hogy ha elég kitartó vagyok, akkor elérhetem azt amit szeretnék.(Ő is biológus volt) Igen a nyelv, habár a mai világban nem is lehet nélküle már létezni. Erre már gondoltam, és habár nem tartom rossznak az angolomat, de majd az egyetemi évek során szeretnék majd Erasmusszal kimenni külföldre.
2017. okt. 23. 12:15
 8/8 anonim ***** válasza:

ELTE TTK-ra is SZTE TTIK-ra is jártam, Szegeden, "biológiább" a biológia szak szerintem, meg a város is egy nagyon jó egyetemi város.ELTE is teljesen jó, és gyönyörű helyen van a TTK mind a kettő egyetemet nagyon szeretem.


Attól függ milyen terület érdekel, nagyon sokat lehet orvosi, gyógyszerészeti kutatásokkal keresni és sokat lehet utazni a világ minden tájára, konferenciákra.

2017. nov. 1. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!