Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Középszintű földrajz érettségi...

Középszintű földrajz érettségiből nem léteznek szóbeli témakörök?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Kiegészítő érettségit teszek földrajzból középszinten. A szakközépnél, ahova beosztottak, a titkárnő kijelentette, hogy középszinten semmit nem hoznak nyilvánosságra, főleg nekem, aki nem az ő iskolájukba jelentkeztem érettségire, hanem az Oktatási Hivatalon keresztül. Én két éve érettségiztem, és akkor középszinten minden tárgyból kaptunk témakörlistát, középszinten központilag is kötelező volt. Nem igazán értem, hogy lehet, hogy emelt szinten segítenek a szóbeli téma szűkítésével a diákoknak, középszinten viszont nem?! Anno a földrajzból érettségiző osztálytársaim is kaptak listát a tanártól. Ezek szerint én helyből hátrányból indulok, csak mert már nem vagyok középiskolás? Szakot szeretnék váltani, és ahhoz kell az érettségi...

2018. máj. 2. 13:42
 1/8 anonim ***** válasza:
A kormányhivatalban jelentkeztél?
2018. máj. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Emelt szinten se kaptam sok segítséget azzal a listával, mert csak mindegyik témakör fel volt sorolva, magyarul tudjál mindent - emelteztem anno. Én írásbeli után már csak olvasgattam az anyagokat (biosz emelt csöppet jobban érdekelt :), de ez is elég volt, mert csak pár pontot vesztettem. Középszinten viszont iskolánként változó, mennyit mondanak el a szóbeliről, elméletileg nem lehet nyilvánosságra hozni semmit föciből (oktatas.hu!), gyakorlatilag meg.. :D Na rátérve a középre nekem anno a tanárom rendes volt, elmondta a tételek neveit, mondta a közepezős faktos társaimnak, hogy dolgozzák ki, aztán majd órán megbeszélik a dolgokat. Hát ennek az lett a vége, hogy nekem panaszkodott a tanárom, hogy egyikük rosszabb volt, mint a másik, nagyon ki volt akadva, mert semmit se tudtak..

Én az írásbelik után már olyan ponton voltam, hogy szerintem ilyenkor már mindegy, megvannak-e a tételek nevei vagy sem. Én csak olvasgattam az anyagokat, nem erőltettem meg magam, hiába volt pár hét az írásbelik és a szóbelik között, és amúgy javítottam az eredményeimen. Csak 4 darab könyvet kell olvasgatni földrajzból, ez azért nem annyira vészes, pláne ha ilyen irány érdekel, mert gondolom ezért választottad a földrajzot. Én kb. csak a tanárom kedvéért mentem el emeltezni, mégsem akadtam ki, hogy na szóbelire újfent mindent nézegessek át, de ha egyszer ez van, ehhez kell alkalmazkodni, azért nem vészes ez, egyetemen annál inkább.. Amúgy 80 akárhány % lett az emelt föcim, emelten se vészes tárgy, hát még középszinten. :)

2018. máj. 3. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Én két éve matekból emelteztem, most matek szakra szeretnék váltani. Ahhoz viszont nem jó az 5. tárgyként tett társadalomismeret érettségim, ezért választottam ezt...Szóval sajnos nem azért, mert ez érdekel, hanem a kémia/biosz/fizika/föci közül még ez tűnt a legjobbnak. Melyik négy könyvet kéne olvasni? Én a volt tanáromtól csak kettőt kaptam, egy 9.-est, és egy 10.-est.
2018. máj. 4. 01:50
 4/8 anonim ***** válasza:

Én ezekből tanultam:

- Nemerkényi Antal: Általános természetföldrajz

- Dr. Bernek Ágnes, Dr. Sárfalvi Béla: Általános társadalomföldrajz

- Nemerkényi Antal, Bora Gyula: Magyarország földrajza

- Probáld Ferenc: Regionális földrajz


Mindegyik nemzeti tankönyvkiadós, szerintem nagyon jók, ellenben a mozaikosokkal, a többi kiadóról nem tudok nyilatkozni.

Illetve még volt egy vázlatos könyvem, Földrajz témavázlatok, felelettervek az érettségi vizsgára (Kleininger Tamás) a neve, a tanárom szerint elég jó, pláne hogy 1000 ft-ért vettem. Én kb. nem is tanultam belőle mert a vázlatos könyvekből nekem nehezen megy (amúgy az emeltes részek dőlt betűvel vannak, így jól látszik, mi közép, és mi emelt szint). MO földrajzát és a regionális föcit is ebből adta le a tanárom a közepeseknek, mert persze mindenki sajnált föcis könyvet venni rajtam kívül. :D


Az első kettő a 9 és 10-es anyag, alapórán ez a tananyag, de fakton "előszedtük" a MO és regionális föcit, ami 8.-ban tananyag, de persze bővebben kell tudni. Főleg amúgy természetföldrajzos és társadalomföldrajzos feladatok vannak az érettségiben, úgyhogy mi főleg ezekre helyeztük a hangsúlyt (na meg a vaktérképekre). Persze a másik kettővel is foglalkoztunk, de picit felületesebben, mert még emelten is 4 feladat ha volt ebben a két témakörben. Ahogy nézem a középszintes követelményrendszert kb. ugyanazokat az országokat kell tudni regionális föciből. Inkább szóbelire kell ezeket jobban tudni, mert sajnos olyan béna (szerintem) a szóbeli, hogy kb. 3 kérdés van a papíron egy témához, így olyanokról is kell beszélni, ami pl. nem is kérdés, de kapcsolódik azért a témához. Bár aki pl. Amerikát húzza az viszonylag sok mindent el tud mondani róla szimplán úgy, hogy mondjuk 1x elolvasta és így nagyjából képben volt a dolgokkal, de főleg a térképből nézett ki mindent - a tanárom legnagyobb örömére. :D

2018. máj. 4. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
De el is olvastad, és észrevetted, hogy nem választ írtam, hanem kérdést? Ha nem válaszolsz rá, akkor esélyem sincs segíteni.
2018. máj. 4. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hosszú, részltest választ:)

Kedves utolsó! Igen, ne haragudj. Csak a második válaszoló már leírta, hogy az oktatas.hu szerint nem szabad megadniuk témaköröket, bár a tanárok a saját diákjaiknak szoktak. Szóval én hiába érdeklődök bárhol:(

2018. máj. 4. 09:39
 7/8 A kérdező kommentje:
Jajj félteértettem. Igen, a kormányhivatalban jelentkeztem érettségire!
2018. máj. 4. 18:36
 8/8 anonim ***** válasza:
És ha írásbeli után megkérdeznéd valamelyik diáktól? Szerintem szívesen átküldik neked a témaköröket, esetleg a címeket is.:)
2018. máj. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!