Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan deriválom ezt le? És...

Hogyan deriválom ezt le? És alapesetben ha egy log vagy ln vagy lg van a négyzeten?

Figyelt kérdés

mi a különbség az ln lg és log közt?

[link]

az egyenlet a linken, ha nem tudjátok megnyitni, itt van leírva: (harmadik gyök alatt 2 + gyökjel nélküli lg a négyzeten *(2x+1)(és a 2x+1 már nem a négyzet sorában van)) /(ez az egész osztva)(negyedik gyök alatt (x négyzet -x) minusz(nincs gyök alatt) e az (1-x) ediken)



2018. máj. 18. 13:53
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
ja, amit kékkel írtam az már nem biztos hogy jó. a fekete-zöld a feladat
2018. máj. 18. 13:56
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Eddig nagyjából jó* (néhány pár zárójelet kihagytál**, illetve az egyenlőségjeleket csak akkor használhatod, ha kiteszed a deriválás jeleket is a felső sorban).


> „mi a különbség az ln lg és log közt?”

Magyar szakirodalomban (és az ISO jelölésrendszerben) az ln a természetes alapú logaritmus, az lg a 10-es alapú logaritmus, a log pedig a jelölni kéne milyen alapú logaritmus.

Angolban: [link]


Szóval lg(z) = log[10](z) = ln(z)/ln(10). Az 1/ln(10) egy konstans faktor, az ln(z) deriváltja pedig 1/z.


*-nak tűnik

**konkrétan: a számlálóban kéne a nevező deriváltja köré egy, és a nevező deriváltjában az első tag belső függvényének deriváltja köré egy.

2018. máj. 18. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

*Aha, még egy '–' előjel is lemaradt az egész elől…

Szóval én eddig csak 3 darab „végzetes” hibát találtam (illetve még az a derivált kéne egy második tagba, amire rákérdeztél).

2018. máj. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

köszi. így értem mi a különbség köztük, ment a zöld.

de az lg^2 -el nem tudom mit kezdjek, nem találtam rá szabályt. konstans sem lehet mert ugye x-el szorzom

2018. máj. 18. 15:08
 5/13 anonim ***** válasza:

Ugye az f^2(x) azt jelenti, hogy f(x)*f(x), vagy (f(x))^2.


Egyszerűen csak annyi van, hogy a lg(x) a belső függvény, és a négyzetre emelés a külső függvény:

(lg^2(x))' = 2*lg(x)/(ln(10)*x).

2018. máj. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

2*lg(2x+1)

-----------

ln(10)*2


és akkor az egésznek a megoldása:



lg^2 *(2x+1)*1/4(x^2-x)^(-3/4) *(2x-1) -e^(1-x) *(-1)

----------------------------------------------------- +

((x2-x)^1/4 -e(1-x))^2



2lg(2x+1)

---------* (x^2-x)^1/4 -e^(1-x)

2*ln(10)

+ -------------------------------

((x2-x)^1/4 -e(1-x))^2

2018. máj. 18. 15:47
 7/13 A kérdező kommentje:
ok ez szar lett, inkább leirom
2018. máj. 18. 15:47
 8/13 anonim ***** válasza:

Nem.

(lg^2(2*x + 1))' = 2*lg(2*x + 1) * 1/(ln(10)*(2*x + 1)) * 2 =

= 4/ln(10)*lg(2*x + 1)/(2*x + 1).

2018. máj. 18. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
ne haragudj, nem trollkodok, de ezt komolyan nem értem. így: [link]
2018. máj. 18. 16:02
 10/13 anonim ***** válasza:

Az lg négyzet deriváltja a képen stimmel, úgy gondoltam.


mínuszjel: Ugye a tört deriválásánál van egy mínusz a számlálóban. Az maradt ki.


zárójelek: csak az egyik párt írtad be a hiányzók közül, a másik megfelelőjét pedig az összeg második tagjából is kihagytad. Ugye a nevezőben egy különbség van, amit aztán szorzol a számláló deriváltjával/aminek a deriváltját szorzod a nevezővel:

S*gyökvalami – éadvalami ≠ S*(gyökvalami – éadvalami)



És közben rájöttem, hogy én is hülye voltam. A köbgyök(2)-t nem szabad elhagyni, mert az nem simán egy konstans, hanem az is osztva van a nevezővel. Szóval az első tagban az első tényező

lg^2(2*x + 1)

helyett

[köbgyök(2) + lg^2(2*x + 1)] * [1/4*(x^2 – x)^… …],

és ez elé kell a mínusz.

2018. máj. 18. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!