Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt biológia szóbelivel...

Emelt biológia szóbelivel kapcsolatban kérdezek. Hogyan tanuljam meg az összes tételt? Milyen taktikával haladjak?

Figyelt kérdés

Emelt biológia szóbelin van 99 tétel.

Ebből néhányat nyilván már most is tudok, hisz nem teljesen ismeretlen. Például ilyen az "emberi bőr" meg a "fehérjék".

Nem kell teljesen a nulláról indulnom, és kikeresnem a mozaikos könyvből hogy "Hmmm...fehérjék...mik is azok?".


De egy csomó tétel van amiről nem tudnék 5 percen át folyamatosan beszélni, és az azért szerintem eléggé ront az összképen (végül a pontozáson) ha gondolatonként kell előrángatni belőlem.

Bár olvastam ilyet hogy az csak 5 pont ami az előadásmódból származik.


Na de a lényeg: Van 99 tétel. Ebből én egyelőre magabiztosan azt mondanám hogy kb 20-ra rákérdezhetnének nyugodtan, mert tudok róla beszélni, irányított kérdésekkel tudok róla írni.

De ez eléggé kevés, konkrétan az ötöde.


A maradék kb 79 tételt, ami nem annyira megy, nem olyan mély belőle a tudásom, nem tudok belőle kilométeres feleletet készíteni, azoknak hogy álljak neki?

Eléggé a végében vagyok, már csak 14 nap a biosz érettségiig, szóval kell valami taktikus haladás.

Mert eddig úgy csináltam hogy délután be a könyvtárba, felütöm a megfelelő fejezetnél a könyvet, és olvasom, majd a lényeget jegyzetelem, illusztrálom.

Így kb napi 2 témakör lett kidolgozva.

Ez így lassú.


Én azt látom hogy hat témakör van összesen.


Az első tételtől a 18-asig ökológia, élettelen és élő környezet kapcsolata.


A 19-estől a 38-asig biokémia, biokémiai folyamatok, molekuláris biológia.


A 39-estől az 54-esig rendszertan, állat és növénytan.


Az 55-östől a 85-ösig ember.


A 86-ostól a 88-asig etológia.


A 89-estől a 99-esig genetika, evolúció.


Ezekből nekem ami biztosan megy, az az ökológia, nagy része, és a genetika, evolúció nagy része. A többit szépen egyszer átolvasom és merem azokra is azt mondani hogy stabil (etológia röpke 3 tétel, és szinte egy A4-es lapon elfér minden amit tudni kell róla).


De az ilyesmikkel mint ember, és a biokémián belül a felépítő folyamatok, mint amilyen a fotoszintézis, vagy a lebontó folyamatok, mint amilyen a sejtlégzés, azért már erősebbek...

Nem teljesen nulla, de hajlamos vagyok felcserélni hogy mi történik a fény szakaszban és mi a sötétben, vagy épp a NADH vagy NADPH vesz részt a folyamatban...


Ahogy látom vannak átfedő részek.


Vagy milyen mélységben kell ezeket tudni?

5 percet kell tudnom mindről beszélni egyhuzamban? Vagy mit jelent az "egyéni kifejtés"? Azt hogy 5 percig csak az én hangomat lehet hallani a felelet közben?



2018. máj. 26. 02:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Hűha, látom még nem igazán néztél utána, hogy milyen is egy emelt biosz érettségi.

Az egy dolog, hogy van 99 tétel, de nem úgy néz ki, hogy kihúzol 2 címet, és akkor mondj el róluk mindent, ami eszedbe jut. :D

Alapból csak egyszer húzol, és a papírodon lesz 2 feladat, tök konkrét kérdésekkel.

Nekem pl. tavaly az első feladatom a veséről szólt, és ezt a feladatot még három részre osztották fel: az első részben beszélni kellett a kiválasztásról, valamint a nefronok felépítéséről és szerepéről; a feladat második részében el kellett magyarázni, hogy mi történik a szervezetünkkel, ha szomjazunk, és mi történik, ha sok sót viszünk be; a harmadik részében pedig azt kellett elmondani, hogy miért lehet kimutatni vizeletből a terhességet.

A második feladat pedig úgy néz ki, hogy kapsz egy szövegrészletet, amit el kell olvasnod, alatta pedig vannak ismételten konkrét kérdések (nekem kb. 4-5 volt), amikre a szöveg és az előzetes tudásod alapján kell válaszolnod. Nekem valami kukoricás génmódosításos szövegem volt, a kérdésekre már nem emlékszem, de tuti volt egy olyan, ahol szavak jelentését kellett elmagyarázni (allél, homozigóta, heterozigóta, meg ilyesmi), meg volt valami 2-3 részletből álló mennyiségi genetikás feladat.

Szvsz. tök felesleges kidolgozgatni a tételeket, elég, ha ugyanúgy tanulsz rá, mint írásbelire, hisz mint mondtam, nem az lesz, hogy akkor hajrá, mondd el, amit tudsz. Max. talán érdemes átgondolni, hogy melyik tételnél miket kérdezhetnek, de ennyi, inkább ne vesztegesd ilyenekre az idődet.

2018. máj. 26. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :D
2018. máj. 26. 13:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!