Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Orvosisok, orvostanhallgatók!...

Orvosisok, orvostanhallgatók! Hogyan osztotok be egy napot? Vizsgaidőszak és szorgalmi időszak közt mennyi a különbség? Hány vizsgátok van, hogy készültök?

Figyelt kérdés
-elsőéves sorstárs-

2018. máj. 26. 08:15
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

Én is elsőéves vagyok, három vizsgám van (gondolom neked is).

Előre eltervezem, hogy egy nap mennyit fogok tanulni, irreális célt tűzök ki, és ez végig motivál, hogy el próbáljam érni, pedig nyilván nem fogom.

Reggel felkelek, elkezdek tanulni, néha eszem, aztán este alszom, kb. így. :D Nagy élmény. Az első 3 napban még működik is, aztán egyre nehezebben koncentrálok, és elkezdek facebookon, instán meg gyiken lógni.

A szorgalmi időszak sokkal jobb. Demóidőszakban ott is tanulni kell, meg folyamatosan, ha jót akarsz, de nincs ekkora kényszer és nyomás. Jobb úgy tanulni, hogy szorgalmasnak érzed magad, mert még nem muszáj, mint így, hogy nincs más választásod. És akkor beleférnek a bulik, filmek, meg úgy egyáltalán beszélgetés az emberekkel, és nem kell egész nap az íróasztalnál ülni.


Sok sikert a vizsgáidhoz. Én még egyen sem vagyok túl. :(

2018. máj. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi és sok sikert neked is a vizsgáidhoz!


Én egyen már túl vagyok, de nem nyugtat meg. Ráadásul nehéz rávenni magam a tanulásra, egyébként is mindig adódik valami - egy szó mint száz, nem jól osztom be az időmet.


Gratulálok a tanuláshoz, sok eredményre vezet biztosan...szerintem büszke lehetsz magadra

2018. máj. 26. 14:29
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Már nem vagyok hallgató, lassan 3 éve, hogy végeztem. De talán ennyi tapasztalattal a hátam mögött tudok pár jó tanácsot adni.


1. Normálisan oszd el a vizsgákat. Egyszerre mindig csak egy dologra kelljen tanulni, valamint mindig legyen elég idő a tananyagra, valamint legalább annyi idő az ismétlése, hogy kényelmesen át tudd még egyszer olvasni az egészet. Ha van rá mód, akkor célszerű az utolsó hétre már semmit se hagyni, hogy ha véletlen balul sülnek el a dolgok, legyen még egy heted az UV hét előtt. Én mindig a nehéz vizsgákat tettem előre, mert tudtam magamról, hogy a vizsgaidőszak vége felé képtelen vagyok annyira koncentrálni, de van, aki inkább szeret az elején túl lenni pár könnyebben és a nehezeket a végére hagyni.


2. Mielőtt elkezdesz tanulni, nyomtasd ki a tételsort és nézd meg, hogy mindenhez van-e anyagod. Baromi szar a tanulás közepén azzal szembesülni, hogy a tételek fele benne sincs a könyvben és akkor elkezdeni vadászni, mikor már javában tanulni kellene. Szóval szedj össze szépen minden szükséges anyagot, jegyzetet, könyvet és próbáld meg felosztani, hogy melyik nap melyik tételeket tanulod meg. Én az előző kommentelővel ellentétben azt javaslom , hogy reális célokat tűzz ki, mert szerintem frusztráló a tudat, hogy úgy sem tudod teljesíteni a napi célt... Jobb azt látni a nap végén, hogy elvégezted a kitűzött feladatot.


3. Aludj rendesen! Egyetemista idiótaság az, hogy literszámra issza valaki a kávét és az energiaitalt és éjszakába nyúlóan, minimális alvással próbál minél többet tanulni. Fáradtan nem tudsz koncentrálni, csak rosszabbul fog menni a tanulás, attól be fogsz pánikolni, hogy szarul haladsz és így egyre kevesebbet alszol, hogy bepótold az elmaradást. De ez egy ördögi kör, hiszen megont csak fáradtabb leszel és még annyira nem fog menni az egész. Napi 7-8 óra alvásra szükség van.


4. Csinálj normális napirendet kajaszünetekkel és kis kikapcsolódással. Én pl. reggel fél 8 fele keltem, reggeliztem, 8-tól tanultam 10-11-ig. Utána tartottam egy kis tízóraiszünetet, majd tanulás 1-2-ig. Utána ebéd (sokszor barátnőmmel közösen mentünk kajálni, így egy kis kikapcsolódás is megvolt), utána tanulás egy rövid uzsonnaszünettel. Utána még vacsoráig kis tanulás, azt követően én már nem erőlködtem a dologgal. Este 9 fele még akár el is tudtam menni a barátaimmal egy fröccsre/kis beszélgetésre, és még így is le tudtam feküdni legkésőbb éjfélkor, hogy meglegyen a kellő alvás.


5. Ne kérdezgesd az évfolyamtársaid, hogy kinek hogy ment a vizsga, kinek mi a tapasztalata, melyik tanár milyen, mert csak ideges leszel tőle. Úgy is mindig azoknak van a legnagyobb szája, akik szar jegyet kaptak, holott sokszor jogos a rossz jegy, még akkor is, ha ők nem úgy gondolják. Láttam néhány olyan produkciót, ami után a diák állította, hogy a tanár volt a szemét, pedig a saját fülemmel hallottam, hogy mennyire nem volt képben az anyagot illetően.

Minden tanárhoz úgy kell hozzáállni, hogy korrekt lesz, és minden vizsgához úgy, hogy te kihoztad magadból a maximumot, lesz, ami lesz. Nekem egy alkalmat kivéve sosem volt negatív élményem, pedig jó pár olyannál vizsgáztam, akinek iszonyat rossz híre volt. Az az egy alkalom is olyan volt, hogy picivel rosszabb jegyet kaptam, mint elképzeltem, nem pedig olyan, hogy jogtalanul megbuktattak. Egyetlen egyszer buktam az egyetem során, de az utólag nézve teljesen jogos volt, mert totálisan benéztem egy feladatot.


. Ne tologasd a vizsgáid. Ha már felvetted, add meg az esélyt, max. elmész UV-zni. Ha tologatod, csak az lesz a vége, hogy minden vizsgát egy hét alatt akarsz elintézni. És az jó eséllyel nem fog menni:P


Plusz ki kell tapasztalnod azt, hogy neked mi a legjobb tanulási módszer, mivel mindenkinek más a jó, máshogy tud tényleg hatékonyan tanulni.


Először is érdemes megfigyelni, hogy milyen környezetben, milyen időpontban tudsz a legjobban koncentrálni. Nekem pl. a reggel 8-tól kora délutánig tartó időszak a legjobb, és szükségem van arra, hogy teljesen egyedül legyek, hangosan tanulhassak, amit nem hall senki.


Így nekem pl. a könyvtár nagyon nem jön be, ha magamban kell tanulnom, akkor nagyjából 10 perc alatt alszom bele a dologba.


De van, akinek az kell, hogy járkálhasson közbe, van, akinek zene, van, akinek teljes csönd. Van, aki szeret gép előtt tanulni, van, akinek el kell raknia az összes elektronikus kütyüt, különben elvonja a figyelmét.


Valaki felkel hajnalban, mert akkor jobban megy a tanulás, valaki meg fennmarad éjjel is, és inkább nappal alszik.


Hogyan? Na, erre aztán annyi módszer van, hogy leírni is sok. Ráadásul az adott anyagtól és annak mennyiségétől is függ, hogy éppen annál a tárgynál mi a jó.


Nekem az alap módszerem elég egyszerű: Elolvasok egy kisebb részt, értelmezem, megpróbálom felmondani hangosan, mintha valakinek magyaráznám vagy felelnék. Ha a lényeg benne volt, akkor haladok tovább, és néha (nagyobb részeként) tartok egy összefoglalót. Ha nem ment rendesen, akkor újraolvasom, majd újra felmondom.



És akkor ezekhez tárgytól, időtől függően egyéb módszereket lehet hozzácsapni:



1. Tételek kidolgozása: Ez számomra azért hasznos, mert úgy építem fel a tételt, ahogy majd a vizsgán el szeretném mondani. Utánanézek a dolgoknak, elgondolkodok, hogy itt-ott mit kérdezhet bele a tanár, azoknak is utánajárok. Ha már egyszer legépeltem, átnéztem, akkor pedig utána sokkal könnyebb megtanulni. Ráadásul nem igényel olyan aktív agymunkát, mint maga a tanulás, tehát pl. este, mikor már fáradtabb vagyok, akkor is tudom csinálni, így olyan érzés, mintha haladnék, csinálnék valamit:D Plusz tudom, perverz vagyok, de ez nekem ilyen hobbiszintű elfoglaltság...mint a kötögetés kb:DD A hátránya, hogy legtöbbször nincs időm rá. Ha van egy vizsgára 300 tétel meg 2 hét, akkor nem fér bele, hogy kidolgozgassam az egészet.



2. Vázlatok készítése: Ha nincs idő normálisan kidolgozni a tételt, még mindig lehet rövidebb, címszavakból álló kis szösszenetet alkotni. A fontosabb részeket felírom, és arról már eszembe jutnak a részletek.



3. Rajzok, ábrák készítése: Főleg olyan dolgoknál hasznos, ahol folyamatokat kell megtanulni. A legtöbb ember szerintem "vizuális típus", egy rajz alapján könnyebben megjegyez dolgokat. Pl. nehezen jegyeztem meg, hogy egy-egy antibiotikum hol hat, így rajzoltam egy nagy baktériumsejtet, és a különböző részeihez (pl. a sejtfalhoz) odahúzgáltam, hogy mik hatnak az adott ponton.



4. Kiemelés: Ha könyvből kell tanulnom (és nem sajnálom összefirkálni szegényt), akkor általában színes filcekkel emelem ki a fontosabb részeket. Célszerű több színt használni, pl. a főcím mindig x színű, az alpont y, az alalpont z, a szöveg meg u. Így nem olvad egybe az egész.



5. Tanulókártyák készítése: Ez leginkább szótanuláshoz, vagy normál értékek és hasonlók tanulásához jó, ahol egy-egy dologra csak egy-egy válasz van. Kis kartonlap, egyik felén a kérdés, másikon a válasz, vagy egyik oldalon a szó magyarul, másik oldalon másik nyelven. Főleg akkor hasznos, ha mondjuk utazás közben, vagy akár suliban, előadás alatt kell tanulni:D



6. Feladatmegoldás: Sokszor szerintem feladatokon keresztül könnyebben megjegyezhetőek a fontosabb dolgok. Ha mondjuk tesztes vizsgára készülsz, célszerű megszerezni régebbi teszteket, és azokon gyakorolni.



7. Post-itek használata: Néhány címszóval összefoglalva a fejezetet akár a könyvbe is beragasztható, de elhelyezheted őket a lakás különböző részein is, így mondjuk mikor odamész a hűtőhöz, elolvasgatod:) Vagy a WC ajtón nagydolog közben nézegetheted:D


8. Mozaikszavak készítése: Ha mondjuk felsorolást kell megtanulni, akkor jó lehet, ha a kezdőbetűkből egy szót vagy mondatot alkotsz.



Ami nekem még nagyon bevált, az a fehértábla. Az, amire speckó filccel lehet írni, és száraz ronggyal letörölni. Különböző mértekben kapható, egy egyszerű fakeretes nem egy nagy összeg (kb. 1500 forint). Nagyon sokoldalúan használható. Pl. olvasás közben felírom rá az alcímeket, és az alapján mondom vissza. Vagy ha nagyon sok alpont van egy-egy részen belül, akkor csinálok egy ágrajzot, hogy könnyebben áttekinthető legyen. Vagy képleteket gyakoroltam rajta sokat. Azokat csak úgy lehetett megtanulni, ha az ember rengetegszer lerajzolgatta őket, de papírra nem túl gazdaságos. Így nem kell egy füzetet tök feleslegesen teleírni:)



Hirtelen a módszerek közül ennyi jutott eszembe, azt hiszem, tudsz válogatni. De biztosan van még ezen kívül is számtalan:)

2018. máj. 27. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%
Ez állatira hasznos volt, utolsó! :) Elteszem a maradék érettségi-időre, meg majd az egyetemre is. :))
2018. máj. 27. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Örülök, ha hasznos volt. Sok sikert!:)
2018. máj. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Én is nagyon köszönöm! Végre egy hihető leírás az orvosiról. Nagy szükségem van erre
2018. máj. 28. 12:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!