Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Műszaki menedzsereknél mit...

Műszaki menedzsereknél mit takar pontosan a "Speciális műszaki ismeretek"?

Figyelt kérdés

2018. szept. 4. 15:34
 1/7 A kérdező kommentje:
Érdekes, pedig annyian osztják itt az észt a szakkal kapcsolatosan... :D
2018. szept. 30. 08:07
 2/7 anonim ***** válasza:

Itt meg tudod nézni, milyen tárgyak vannak pl. az Óbudai Egyetemen jelenleg:

[link]

Iskolánként és szakirányonként változik, de úgy látom, most van egy pár más tárgy pl. az Óbudai Egyetemen, mint mikor én jártam.

2018. dec. 3. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hát csak a tárgynevek vannak fent, a tematikát nem találtam. Ezeket a modulokat írják:

ba) Elektrotechnika

bb) Gépészet

bc) Informatika

bd) Irányítási rendszerek

be) Járműtechnika (levelező)

bf) Létesítménygazdálkodás (AMK)

bg) Vállalati logisztika (AMK)

Pl a bd) tárgyai:


Irányítási rendszerek informatikai támogatása

Technológiaelmélet

Korszerű döntéselőkészítő eszközök I.

Korszerű döntéselőkészítő eszközök II.

Folyamatok szabályozásának eszközei


Nagyon érdekelne, hogy akik pl ezt választják mennyi rálátást kapnak erre a szakterületre. És pl feladatokat kell megoldaniuk: Tudom nem mérnökök lesznek - bár műszaki szak -, de anélkül nem látom, hogy lehet elsajátítani az ismereteket.

Ha te leírnád a tapasztalataidat, az általad választott specializáció tárgytematikáit, stb, azt is megköszönném.

2018. dec. 4. 18:00
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

2 éve végeztem, de mivel beszerzésekkel foglalkozom, már halványult a tudás sajnos, de megpróbálom emlékezetből leírni.


Minden tanult dolog elméleti szinten történt, kivéve a műszaki ábrázolást, az informatika labort. Sajnos eleve ilyen a magyar oktatás, amit én nagyon nehezményezek, na mindegy.


A műszaki tárgyak alapjait tanították, 1-1 félévet, amit ugyanúgy megtanítanak egy mérnöknek, csak ők továbbmennek a tananyagban. Fontos kiemelnem, hogy a szakirány lesz majd főként a meghatározó, én vállalatirányítást és integrált irányítási rendszereket választottam, ezekből voltak 2.-től sok-sok tárgyunk.

Az alapozás arra volt jó, hogy rálátást nyersz 1-1 gyártási folyamatra majd s munkád során, átlátod az egész céges hóbelebancot (a tervezéstől a gyártáson át a pénzügyig, vállalat irányításáig). Elméletileg ez a szak erre jó, de én azt gondolom, munkatapasztalat kell mellé, vadgy egy másik szak, önmagában szerintem ez kevés.


A menedzserképzés is elméleti szinten működött a levelezőn, nem volt olyan, hogy kiállj, és utasíts, menedzselj, előadj, szóval a pszichológiai rész is csak elméletben zajlott. Az államvizsgán kellett kiállni a szakdogéat megvédeni, meg szóban felelni, a többi mind írásban zajlott. Szóval a a rátermettséget nem itt fogod megkapni.


A fenti tárgyakból nekem a következők voltak (ezeken kívül volt sok más, de amiket kérdeztél, azokra válaszolok):


Elektrotechnika - nagyon jó jegyzetet kaptunk, nem egyszerű tárgy, de meg lehet tanulni, mindenképpen hasznos (nekünk erre épül az analóg és digitális technika)


Informatika - 2 félé volt, plusz labor, plusz még volt valami ebből a témából 1-2 tárgy. Sok az elméleti rész, magolás, a hasznos a labor volt, meg még egy tárgya, de nekem szerencsére elég jók ezen a téren az alapok, szóval ezt összességében hasznosnak gondolom.

Irányítási rendszerek (IIR): szakirány, nekem nyilván hasznos, főként a válallat irányítási rendszereket érti ez alatt, pl. ilyen az SAP. Mai nagyobb cégeknél hasznos, pláne akkor jó tudni ezekről, ha épp bevezetésre, vagy fejlesztésre kerül a cégnél (nálunk most pont ez zajlik).


Járműtechnika - másik szakirány, állítólag elég nehéz

Létesítménygazdálkodás - passz, nem volt


Vállalati logisztika - bár tanultam volna, jól jött volna a munkámhoz. Gondolom összefogja egy vállalat logisztikai működését (beszerzés, raktározás, szállítmányozás)


Irányítási rendszerek inf. támogatása:

Taglalja a olyan szoftverek működését, mint pl. az SAP, tehát a rendszer modulokból áll (gyártás, beszerzés, pénzügy, stb.), amik össze vannak kötve egy nagy adatbázissá, és a cégben mindenki ebbe dolgozik.


Technológiaelmélet:

Szerintem hasznos volt, ez a tárgy kicsit gyakorlatiasabb, megismered, a hegesztésen át a ragasztásig tanulhatod, milyen eljárási folyamatok vannak, sb.


Korszerű döntéselőkészítő eszközök (KDE) és a folyamatok szabályozásának eszközei (SPC): mindkettő szakirányos volt nekem, elég húzósak, de ezek a legjobb tárgyak, amit a való életben is használsz, ha pl. minőségirányításban dolgozol. Főként technikákat ad, hogyan vezesd be a munkafolyamatokat, hogyan irányítsd, ellenőrizd, fejleszd tovább.


A sulitól egyáltalán nem leszel műszaki zseni, én sem lettem (sajnos, pedig a jó tanuló voltam), mert ezek mellett a műszaki tárgyak mennyiségének arányában megtanulod a gazdasági tárgyakat is (makro, mikró, pénzügy, könyvelés, gazdaságstatisztika, stb.), illetve pl. jog, megkörnyezetvédelem, tölteléktárgyak.

Mindenbe belekóstolsz ugyanúgy, mint mások (a követelmények ugyanazok, teljesíteni, tanulni kell), csak nem 1 témára van kihegyezve a hangsúly.

A célja: komplexen gondolkodni, belelátni egy cég teljes működésébe, és ez alapján irányítani.

Hangsúlyozom, ez az alapszak tényleg alapszak, önmagában nem elég, kell hozzá szerintem még valami más is pluszban. Viszont nem mondanám, hogy nem hasznos, de ha mérnök akarsz lenni, akkor legyél mérnök, mert itt ettől még a közelébe se leszel, ez nem az a szak.

2018. dec. 5. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, ez lemaradt, pótolom:

"Ha te leírnád a tapasztalataidat, az általad választott specializáció tárgytematikáit, stb, azt is megköszönném."


A kedvedért felmentem a neptunba, és kimásoltam a tárgyakat, amiket sorrendben csináltam (én betartottam az ajánlott mintatervet):


Mikroökonómia

Matematika I.

Informatika I.

Műszaki ábrázolás

Államigazgatási és jogi ismeretek

Gazdaságföldrajz

Menedzsment alapjai

Ergonómia

Informatika II.

Matematika II.

Környezetvédelem

Informatika labor

Vállalkozás gazdaságtan

Kémia

Makroökonómia

Fizika

Anyagismeret

Általános mérnöki ismeretek

Gazdaságstatisztika

Gyártástechnológia alapjai

Mechanika

Gazdasági informatika

Elektrotechnika

Marketing alapjai

Írás és prezentációs készségfejlesztés

Munkaügyi mediáció

Vállalkozások pénzügyei

Adatbázisok

Méréstechnika

Analóg és digitális technika

Integrált irányítási rendszerek

Minőségbiztosítás és minőségirányítás alapjai

E-kereskedelem

Technológiaelmélet

Anyagismeret

WEB programozás alapjai

Számvitel

Üzleti kommunikáció

TQM

Termelésmenedzsment

Döntéstámogató rendszerek

Korszerű döntéselőkészítő eszközök I

Tudásmenedzsment

Korszerű döntéselőkészítő eszközök II

Controlling

Feldolgozóipar

Statisztikai folyamatszabályozás

Emberi erőforrás menedzsment

Tervezéselmélet

Tőzsde ismeretek

Stratégiai tervezés

BPR Üzleti folyamatok újratervezése

Szakdolgozat

Menedzsment információs rendszerek

Vezetői készségfejlesztő tréning

2018. dec. 5. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Minden tanult dolog elméleti szinten történt, kivéve a műszaki ábrázolást, az informatika labort. "

Bocs, ezt helyesbítenem kell még, mivel számolások voltak bőven, a gazdasági tárgyaknál mind kőkeményen, műszakinál pedig amiket fentebb írtam, illetve volt mechanika (sok-sok rajzolás, számolás egy fantasztikus tanárral), illetve elektrotechnikánál is számoltunk rendesen.

2018. dec. 5. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Én egyk villamosmérnökin vagyok (BSc).
2018. dec. 5. 18:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!